Warszawa

Zakładamy akwarium dla dziecka

Zakładamy akwarium dla dziecka

A więc nastał ten dzień - Twoje dziecko oświadczyło, że chce mieć jakieś zwierzątko. Oczywiście, w pierwszym odruchu zaczynamy rozważać adopcję kota lub psa, ale przyznajmy szczerze - nie każda rodzina jest gotowa na tego typu zobowiązanie. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie akwarium dla dziecka.

 

Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić – szczególnie jeśli nie ma się żadnych wcześniejszych doświadczeń z akwarystyką. „Jak w ogóle zacząć? Czy akwarium jest dobrym pomysłem? Jakie rybki wybrać? Czy nie będzie to zbyt duże wyzwanie dla domowego budżetu? Jak wygląda opieka nad rybkami?” To tylko kilka pytań, które przychodzą na myśl. A więc po kolei…

 

Na początek warto powiedzieć sobie jakie jest odpowiednie akwarium dla dzieci. Oczywiście, najważniejszy jest zbiornik (szklany lub akrylowy), ale bądźmy szczerzy - tak naprawdę dla dziecka ważne jest to, co się znajdzie w jego wnętrzu! Akwaria mogą mieć różne kształty, ale większość akwarystów poleca standardowy, prostokątny zbiornik, który jest najłatwiejszy w utrzymaniu. Kształt i wielkość akwarium dla dziecka jest indywidualną sprawą, ale należy brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby wybranej obsady. Oczywiście nie rozważamy nawet trzymania ryb w kuli – z niewielkimi wyjątkami specjalnie zaprojektowanych zestawów, w akwariach-kulach trudno jest zapewnić rybom odpowiednie warunki!

 

Musimy również dobrze przemyśleć umiejscowienie zbiornika. Nie można ustawiać akwarium w miejscu, gdzie będzie na nie świeciło bezpośrednio światło słoneczne dostające się przez okno. Promienie słoneczne mogą bowiem powodować plagę glonów. Nie warto również umieszczać akwarium w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła, bo trudno będzie zapanować nad temperaturą wody. Należy oczywiście mieć świadomość, że akwarium, nawet niewielkie, jest dość ciężkie i wypełnione wodą. Należy więc umieścić zbiornik na stabilnym, wodoodpornym meblu – najlepiej na specjalnej szafce akwarystycznej.

 

Choć w przypadku rybek odpadają nam spacery, to opieka nad akwarium wciąż wiąże się z wieloma obowiązkami. Często będzie potrzebna pomoc dorosłego, gdyż dziecko nie poradzi sobie ze wszystkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem zbiornika. Oprócz codziennego karmienia mieszkańców akwarium wymaga ono również czyszczenia i podmian wody.

 

 

Jeśli chodzi o sprzęt, to podstawę stanowi oczywiście sam zbiornik. W akwarystycznym sklepie internetowym https://trzmiel.com.pl możemy wybierać spośród gotowych zestawów lub samodzielnie skompletować sprzęt. W tym miejscu warto się zastanowić nad litrażem – czy wystarczy nam 25 litrów, czy wybierzemy większy zbiornik, np. 100-litrowy. Z doświadczenia wielu akwarystów wynika, że nad niewielkim zbiornikiem trudno zapanować: w małej ilości wody występują większe wahania parametrów, a co z tym idzie, mogą łatwiej zaistnieć niebezpieczne dla obsady warunki. Dodatkowo, w małym akwarium nie zawsze da się umieścić wszystkie niezbędne sprzęty i fajne ozdoby, które dzieci tak kochają. Trzeba je też częściej sprzątać. W większych akwariach tworzy się stabilny ekosystem, wycinek natury, w którym ustala się równowaga biologiczna. W związku z tym akwarium jest bardziej przewidywalne i wiele procesów samooczyszczania zachodzi tam naturalnie, bez naszej pomocy. Niezależnie jednak od tego, na jakie akwarium się zdecydujemy, może być ono atrakcyjną ozdobą mieszkania. Nawet małe akwarium dla dziecka można zaaranżować w interesujący sposób.

 

Kolejnym krokiem powinien być wybór właściwej filtracji. To jest podstawa zdrowego akwarium. Do wyboru są filtry wewnętrzne i zewnętrzne (kaskadowe, kubełkowe). Wybór powinien być uzależniony od wielkości zbiornika i jego obsady. Dzięki filtrowi woda jest oczyszczana zarówno z widocznych zabrudzeń, jak i z niewidzialnych dla oka zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych. Pamiętajmy, by nigdy nie prowadzić akwarium bez filtra!

 

Kolejnym sprzętem, o który należy zadbać, jest grzałka zapewniająca odpowiednią temperaturę wody. Większość ryb pochodzi z regionów tropikalnych naszej planety i preferują one wodę o temperaturze od 22°C do 25°C. Choć, oczywiście, są gatunki które wolą wodę zimniejszą lub cieplejszą. Na szczęście, nowoczesne grzałki posiadają dość szeroka rozpiętość jeśli chodzi o zakres temperatur.

 

Następnym niezbędnym urządzeniem w każdym akwarium jest oświetlenie, które nie tylko wspomaga wzrost roślin, ale również umożliwia obserwację zbiornika o dowolnej porze.

 

Pozostaje jeszcze wybór ozdób i aranżacja zbiornika. Tutaj mamy sporo możliwości. Warto zacząć od prawidłowego przygotowania akwarium i wyposażyć je w odpowiednie podłoże i żywe rośliny. Ale ponieważ ma to być akwarium dla dziecka, można dodać elementy bajkowej scenerii. W handlu dostępnych jest bardzo dużo tematycznych, kolorowych i intrygujących ozdób. W naszym zbiorniku mogą zamieszkać podwodne stwory, możemy na jego dnie umieścić wraki statków i zapomniane skarby.

 

Ryby to esencja akwarystyki i wdzięczny temat dla każdego dziecka i dorosłego. Jeśli mamy już wybrany zbiornik, to obsadę dobieramy do jego wielkości. Warto w tym celu odwiedzić dobry sklep akwarystyczny, np. Trzmiel, w którym kupimy wszystko do urządzenia akwarium – w tym ryby. Doświadczeni sprzedawcy z pewnością podpowiedzą, jakie gatunki ryb dobrać do naszych możliwości. Warto także zasięgnąć informacji w książkach i w specjalistycznych portalach akwarystycznych.

 

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w hodowli gatunków jest kolorowy gupik. Ta żyworodna ryba bardzo szybko się rozmnaża, a narodziny małych rybek to z pewnością fantastyczne widowisko dla każdego dziecka. Inną często spotykaną rybą jest neon Innesa – popularny ze względu na czerwono-niebieski (neonowy) kolor, niewielki rozmiar i wytrzymałość. Są to stadne ryby, więc należy je hodować w większych grupach, minimum 6-10 osobników. Są to stworzenia spokojne i towarzyskie, więc dobrze będą się „dogadywać” ze współmieszkańcami. Dobrze jest również wprowadzić kilku mieszkańców na dno zbiornika. Idealnie są tu kiryski, które kręcą się głównie w dolnej części akwarium, zjadając wszelkie pozostałości pokarmu, które opadną na dno, i tym samym je sprzątają. Miłym dla oka dodatkiem są także ryby z tzw. górnej warstwy – gatunki, które lubią przebywać tuż przy tafli wody. Zalicza się do nich np. danio lub pstrążenice. Ryby te potrafią jednak wyskoczyć z akwarium, więc w przypadku ich hodowli konieczne jest posiadanie pokrywy.

 

Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia ma wiele zalet i wpływa na edukację dziecka, uczy je empatii i odpowiedzialności. Akwarium może być dla dziecka oknem na inny świat, odskocznią od telefonu i komputera. Więc - choć czekają nas obowiązki - na pewno warto założyć dziecku akwarium.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć