Warszawa

7 wskazówek, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

7 wskazówek, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

W czasach, w których żyjemy, wiele dzieci uczy się korzystać z internetu, zanim umieją czytać lub pisać. W 2013 roku firma Microsoft przeprowadziła ankietę, w której zapytała rodziców, w jakim wieku mogą pozwolić dzieciom na korzystanie z urządzeń podłączonych do internetu bez nadzoru. Dziewięćdziesiąt cztery procent odpowiedziało, że 8 lat to akceptowalny wiek. W tym artykule podzielimy się wskazówkami dla rodziców, którzy chcą uchronić swoje dzieci przed krzywdą podczas korzystania z mediów społecznościowych.

 

Kontroluj i stale monitoruj listy znajomych i obserwatorów

 

W mediach społecznościowych chodzi o powiązania - w skrócie: im więcej znajomych lub obserwatorów, tym bardziej aktywne i wpływowe jest dane konto. Jednak wraz ze wzrostem liczby znajomych i obserwatorów na koncie dziecka lub nastolatka wzrasta trudność w zarządzaniu przez rodziców oraz ryzyko narażenia na kontakt z nieodpowiednimi materiałami i nieznajomymi.

 

Zdecydowanie zalecamy sprawdzenie każdego znajomego lub osoby śledzącej na koncie (kontach) dziecka. Ważne jest, aby zrozumieć, kim może być nieznana osoba i czy powinna pozostać jako kontakt.

 

Dobrym pomysłem jest również dodanie kilku członków rodziny do konta dziecka. Pozwoli to zapewnić dodatkowe oczy, które będą monitorować to, co dzieje się na koncie, zapewniając dodatkową warstwę ochrony w pracy nad bezpieczeństwem dzieci w mediach społecznościowych.

 

Kontroluj dane logowania, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

 

Chociaż dzieci i młodzież z pewnością mają prawo do prywatności, to w mediach społecznościowych jest ono ograniczone. Zalecamy, by rodzice zawsze znali nazwy użytkowników i hasła do kont swoich dzieci. Umożliwia to regularne monitorowanie na żądanie. Nie rób też ze swojego dostępu tajemnicy. Rozmawiaj z dziećmi i daj im do zrozumienia, że jako ich rodzice macie obowiązek monitorowania ich kont pod kątem bezpieczeństwa. Otwarta i szczera komunikacja jest kluczowa, aby dzieci nie były zaskoczone i nie czuły się zdradzone, gdy zobaczysz ich aktywność w mediach społecznościowych.

 

Przenieś życie w sieci do realnego świata, aby pomóc dzieciom w zapewnieniu bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

 

Kiedy już zapoznasz się z listą znajomych i obserwatorów dziecka, warto wyróżnić poszczególne kontakty z dzieckiem, aby zachęcać je do spotkań i wydarzeń w prawdziwym życiu. Takim spotkaniem może być nocowanie z grupą przyjaciół z Facebooka, a może wycieczka do zoo, parku rozrywki, teatru czy salonu gier. Chodzi o to, by przypomnieć dzieciom, że za każdym kontaktem stoi ktoś z prawdziwego zdarzenia i że media społecznościowe nie muszą ograniczać się do interakcji na ekranie. Przy odrobinie wysiłku i odpowiednim zarządzaniu możesz pomóc wzmocnić i rozszerzyć relacje dzieci w świecie rzeczywistym poprzez interakcje w mediach społecznościowych.

 

Zablokowane ustawienia prywatności mogą pomóc w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

 

Każda platforma mediów społecznościowych zawiera zestaw funkcji kontrolnych, które pozwalają użytkownikowi zarządzać tym, kto może zobaczyć jego posty, dane osobowe, a nawet samo konto. Zalecamy blokowanie kont dzieci, aby zapewnić im maksymalną kontrolę. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także prywatności i kontroli nad własnymi danymi osobowymi. Im młodsze dziecko zaczyna korzystać z mediów społecznościowych, tym więcej informacji będzie tam zamieszczać, co z czasem może doprowadzić do kradzieży danych i oszustw dotyczących tożsamości, jeśli konta nie będą odpowiednio zabezpieczone.

 

Uświadamiaj dzieci o zagrożeniach związanych z publiczną siecią Wi-Fi

 

Publiczne sieci Wi-Fi, takie jak te znajdujące się w kawiarniach, na lotniskach i w innych miejscach publicznych, mogą być wygodne, ale wiążą się też z ryzykiem. Sieci te są często niezabezpieczone, co oznacza, że każdy może uzyskać do nich dostęp i potencjalnie przejrzeć lub wykraść poufne informacje, takie jak dane logowania czy dane osobowe.

 

Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w mediach społecznościowych, ważne jest, aby edukować je o zagrożeniach związanych z publiczną siecią Wi-Fi i uczyć, jak bezpiecznie z niej korzystać. Na przykład możesz nauczyć je, żeby nie logowały się na swoje konta w mediach społecznościowych lub inne wrażliwe konta, korzystając z publicznych sieci Wi-Fi, i żeby używały wirtualnej sieci prywatnej (VPN) do szyfrowania połączenia internetowego. Ponadto możesz przypomnieć dziecku, aby zawsze było świadome swojego otoczenia i nigdy nie dzieliło się danymi osobowymi z nieznajomymi w publicznych sieciach Wi-Fi. Zanim przeprowadzisz tę rozmowę ze swoim dzieckiem, upewnij się, że dobrze rozumiecie, na czym polega VPN co to jest i jakie są jego zalety. Ponieważ dzieci mogą być ciekawskie, zawsze najlepiej być przygotowanym na każde pytanie, które może im zostać zadane.

 

Porozmawiaj z dziećmi o bezpieczeństwie haseł i znaczeniu silnych haseł

 

Każde dziecko, które jest na tyle dorosłe, by korzystać z mediów społecznościowych, powinno być na tyle dorosłe, by zrozumieć, jak ważne jest bezpieczeństwo haseł i używanie silnych haseł. Zalecamy, by rodzice przeprowadzili z dziećmi "rozmowę o hasłach", a nawet rozważyli przekształcenie tworzenia haseł w zabawę. Takie postępowanie może zaowocować nie tylko silnymi hasłami, ale także hasłami, które z większym prawdopodobieństwem zostaną zapamiętane. Dzieci muszą też rozumieć, że hasła należy utrzymywać w tajemnicy i nigdy nikomu ich nie udostępniać.

 

Rozmawiaj z dziećmi o tym, co robią w mediach społecznościowych

 

Wielu rodziców regularnie pyta dzieci o to, co robią w szkole, tworząc ciągły dialog o postępach, sukcesach (lub ich braku) i życiu społecznym dziecka. Dobrym pomysłem jest włączenie do takich rozmów życia dziecka w mediach społecznościowych lub uczynienie z aktualizacji mediów społecznościowych regularnej rozmowy. I znów kluczem jest komunikacja, szczerość i otwarty dialog.

 

Materiał sponsorowany

1/1
1/1

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć