Warszawa

Na co zwrócić uwagę, wybierając panele do pokoju dziecięcego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając panele do pokoju dziecięcego?

Urządzenie dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Często z największą starannością dobierają każdy szczegół. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na panele podłogowe w pomieszczeniu, które stanie się królestwem malucha?

 

Klasycznie czy kolorowo?

 

Niewątpliwie jednym z ważnych aspektów podłogi jest jej wygląd, to przecież w tym pokoju spędzimy z naszą pociechą wiele czasu. Warto pomyśleć od razu o aranżacji całego pomieszczenia, żeby dekory harmonijnie współgrały z pozostałymi elementami wystroju. W pokojach dla maluchów raczej unika się bardzo ciemnych podłóg, stawiając za to na łagodne barwy, przede wszystkim te w odcieniach naturalnego drewna lub jego wariantu bielonego, by całość była jasna i delikatna. Takie klasyczne rozwiązania mają też tę zaletę, że gdy dziecko podrośnie i pokój będzie wymagał zupełnej zmiany wystroju, neutralna podłoga nie ograniczy nas w wyborze pozostałych elementów, bo świetnie wpisuje się w różne style. Ciekawym rozwiązaniem są jednak także wielobarwne panele o kreatywnych wzorach, wykorzystujące grę kolorów. Tego typu nieoczywiste rozwiązania, poza bardzo szerokim wachlarzem klasycznych dekorów, proponuje np. firma Egger.

 

Komfort i bezpieczeństwo

 

Kluczową kwestią przy wyborze podłogi do pokoju dziecięcego (choć także innych pomieszczeń) jest również komfort jej użytkowania oraz bezpieczeństwo. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale i m.in. to, żeby materiały, z których powstała, posiadały niezbędne atesty. Przykładowo, marka Egger ma w swojej ofercie produkty przyjazne dla środowiska, z surowców odnawialnych, wolne od PCW. Tworzą one w domu zdrowy klimat. W wygodzie użytkowania może natomiast pomóc np. warstwa korka, która sprawia, że podłogi są ciepłe i miękkie, a także ciche. Dobrze też pomyśleć o modelach z powłoką antypoślizgowa, która uchroni malucha przed niejednym poślizgnięciem i upadkiem. Na etapie montażu natomiast koniecznie należy zwróci uwagę na to, by wszelkie listwy i inne elementy były idealnie przytwierdzone, bo maluch, gdy tylko znajdzie jakiś odstający element, nie zawaha się pociągnąć go i włożyć do buzi.

 

Wytrzymałość

 

Podłoga w pokoju dziecka będzie testowana przez nie na wiele sposobów. Spadające klocki, wyścigi samochodzików, przejażdżka auta dla lalek, rozlane napoje, farby… Ważne więc, żeby dekory charakteryzowały się wytrzymałością i łatwością pielęgnacji, nie raz będą bowiem narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. W utrzymaniu czystości i dobrego stanu paneli podłogowych pomoże także powłoka antybakteryjna, która dodatkowo może być odporna na działanie światła nawet przy silnym promieniowaniu UV.

 

Choć wielość dostępnych na rynku dekorów podłogowych oraz ich właściwości może początkowo przytłaczać, zwrócenie uwagi na najważniejsze dla nas kwestie zarówno estetyczne, jak i użytkowe, z pewnością pomoże w dobrym wyborze. Podłoga w pokoju naszej pociechy posłuży wówczas przez lata, również wtedy gdy dziecko będzie rosło, a przestrzeń wokół niego zmieniała się.

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć