Warszawa

Akcja inhalacja! Sprawdź, jak robić to dobrze

Akcja inhalacja! Sprawdź, jak robić to dobrze

Gdy u dziecka pojawiają się pierwsze objawy infekcji, wiesz, że przyszła pora na inhalacje. Wyciągasz z szafki nebulizator, maseczkę, ampułki soli… no właśnie, które wybrać, izotoniczne czy hipertoniczne? Sięgasz po jedne z nich, ale zaraz potem pojawiają się kolejne wątpliwości: jak długo inhalować dziecko, ile razy dziennie, rano czy wieczorem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i otrzymasz małą ściągę. 

 

Czym inhalować dziecko - izotonikiem czy hipertonikiem?

 

Wszystko zależy od tego, jakie maluch ma objawy, ale zacznijmy od początku. Jeśli znasz rodzinę preparatów do inhalacji Nebu-dose, być może wiesz, że to roztwory chlorku sodu, które dzielą się na izotoniczne i hipertoniczne. Te pierwsze służą przede wszystkim do oczyszczania i nawilżania nosa. Te drugie podobnie, z tym, że sprawdzają się lepiej przy gęstym zalegającym katarze i kaszlu. Hipertoniki są jak gąbka - ściągają wodę, do tego miejsca, w którym zostały podane, sprawiając, że gęsta wydzielina rozrzedza się, obrzęk znika i powraca komfort oddychania. 

 

Jeśli więc chcesz po prostu przepłukać lekko zakatarzony nos pociechy, wystarczy że wykonasz jej inhalację z roztworu soli izotonicznej (ampułek jasnoniebieskiego Nebu-dose Isotonic). Możesz także z pomocą izotoników oczyścić nos dziecka, przed podaniem leku donosowego przepisanego przez lekarza. Dzięki takiemu przygotowaniu masz większą pewność, że lek będzie podany prawidłowo i zadziała. Wybierz sól izotoniczną z kwasem hialuronowym (jasnozielone Nebu-dose Hialuronic), jeśli Twoje dziecko ma suchy kaszel lub przesuszoną śluzówkę nosa. To też dobry zamiennik dla osób wrażliwych na działanie zwykłych izotoników.

 

Jeśli natomiast dziecko ma gęsty, zalegający katar i mokry kaszel, lepsze efekty przyniesie inhalacja z roztworu soli hipertonicznej niż izotonicznej. W rodzinie Nebu-dose dostępne są cztery preparaty hipertoniczne:

 

  • Fioletowe Nebu-Dose Baby - roztwór lekko hipertoniczny (1,5% NaCl) przeznaczony dla najmłodszych i polecany na początek.
  • Ciemnoniebieskie Nebu-Dose Hipertonic - roztwór hipertoniczny (3% NaCl) bez żadnych dodatków. Zalecany dla dorosłych i dzieci, zwłaszcza przy infekcjach dróg oddechowych, przebiegających z gęstym katarem i mokrym kaszlem.
  • Ciemnozielone Nebu-Dose Plus - roztwór hipertoniczny z dodatkiem kwasu hialuronowego. Pomocny przy jednoczesnym udrożnianiu i nawilżaniu zatkanego nosa. Możesz z niego skorzystać, jeśli masz inhalator pneumatyczny (kompresowy, tłokowy). 
  • Ciemnofioletowe Nebu-dose Pulmo - roztwór hipertoniczny z dodatkiem ektoiny. Sprawdza się zarówno podczas infekcji, jak i alergii. 

 

 

Pamiętaj, że powyższe wskazówki są uogólnione. Musisz też mieć świadomość, że inhalacje są rodzajem leczenia wspomagającego. Pozwalają złagodzić dolegliwości i odzyskać komfort oddychania. Mają wysoki profil bezpieczeństwa, ale zawsze najlepiej omówić ich zastosowanie z pediatrą. Zwłaszcza, gdy dopiero uczysz się walki z dziecięcymi infekcjami i nie do końca wiesz, jak smyk zareaguje na daną terapię inhalacyjną. 

 

Z biegiem czasu każdy rodzic nabiera doświadczenia, dzięki czemu jest mu łatwiej rozpoznawać objawy i dopasowywać leczenie doraźne. W razie wątpliwości możesz zerknąć do powyższej tabelki (wydrukuj ją i powieś na lodówce) albo skorzystać z tej ankiety (korzystaj do woli). Wystarczy wypełnić dwa pola, aby zobaczyć, z czego najlepiej skorzystać. Przy poważnych rozterkach wskazana jest rozmowa z lekarzem. 

 

Jak prawidłowo inhalować dziecko - nie za długo!

 

Standardowo do inhalacji stosuje się 5 ml roztworu (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Inhalacja powinna trwać do czasu, aż przestanie być generowana mgiełka. Przy czym 15 minut to max! Po kwadransie wyłącz urządzenie, umyj maseczkę, nebulizator (pojemnik na płyn) i schowaj cały zestaw w miejscu niedostępnym dla dzieci. Inhalacje możesz wykonywać 2-4 razy w ciągu dnia, ale lepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Inhalacja może pobudzać ruch rzęsek i nasilać kaszel, dlatego ostatni zabieg najlepiej zaplanować nie później niż na 17.00. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć? Maseczka w odpowiednim rozmiarze powinna ściśle przylegać do twarzy. Jeśli starsze dziecko ma zalecone inhalacje tylko na kaszel, warto by zamiast maseczki użyło ustnika. Analogicznie jest w przypadku kataru, podczas którego używa się specjalnych widełek. Podczas inhalacji smyk może siedzieć, chyba, że jest niemowlakiem. Takie maluszki można inhalować w pozycji półleżącej. Aby zabieg był jeszcze bardziej skuteczny, warto zakończyć go oklepywaniem. 

 

Wątpliwości rozwiane? Mamy nadzieję, że tak! Jeśli nie, zawsze możesz sięgnąć do powyższej tabelki albo do internetowej ankiety. Wiele cennych wskazówek dotyczących inhalacji, i nie tylko, znajdziesz na portalu zdrowedziecko.com 

 

Zaglądaj tam od czasu do czasu, aby być na bieżąco i jak najlepiej zadbać o zdrowie swojej pociechy. 

 

Materiał sponsorowany

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć