Warszawa

Skąd się bierze alergia?

Skąd się bierze alergia?

Alergia to od kilku dekad coraz bardziej rozpowszechniająca się choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie reaguje na jakiś alergen. Mówiąc o alergii uważa się, że jest to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu odpornościowego, na pewne substancje, które normalnie nie wywołują żadnych dolegliwości. Alergik będzie reagował na te substancje w określony sposób. Alergeny wziewne najczęściej wywołują reakcję w postaci objawów z górnych dróg oddechowych. Może być to katar, świąd nosa, kichanie, uczucie zatkanego nosa lub kaszel i duszność. Chorzy wspominają, że na kontakt z alergenem reagują łzawieniem lub pieczeniem oczu, może ich dopaść także obrzęk powiek i ich swędzenie. Na szczęście na wszystkie objawy alergii mamy obecnie skuteczne środki.

 

Rodzaje alergii

 

Wyróżnia się także alergię pokarmową, która objawia się bólami brzucha, nudnościami, wymiotami oraz biegunką. Alergia pokarmowa może wywoływać także świąd, zaczerwienienie, wypryski oraz swędzące pęcherze, pojawiające się na powierzchni skóry. Podobne objawy daje również alergia kontaktowa, która pojawia się w miejscu kontaktu skóry w jakimś alergenem - na przykład zbyt silnym detergentem piorącym.

 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie dokładnie czynniki powodują to, że jedna osoba będzie reagowała alergicznie na kontakt z pewną substancją, a inna nie. Jedną z możliwości są czynniki genetyczne – zauważono, że często kiedy rodzic jest alergikiem, to dziecko także może być obarczone ryzykiem alergii.

 

By poznać przyczynę występowania objawów konieczne jest przeprowadzenie testów i badań, określające alergeny powodujśce niewłaściwą reakcję organizmu. Testy na alergię można przeprowadzić z krwi, stosowane są także testy skórne oraz testy prowokacyjne.

 

Czy alergię można wyleczyć? 

 

Alergia jest schorzeniem, które jest bardzo trudne do wyleczenia. Z całą pewnością konieczne jest przyjmowanie leków łagodzących objawy alergii. Te dostępne są bez recepty w aptece. Są to jednak bardzo podstawowe preparaty, które nie zawsze będą skuteczne. Mocniejsze preparaty dostępne są w aptekach na podstawie recepty lekarskiej. Receptę na takie leki można uzyskać u swojego lekarza pierwszego kontaktu bądź alergologa, a także za pośrednictwem serwisów e-recept. Recepta wystawiona na Twój PESEL dostępna jest już w ciągu kilku minut, a następnie można ją wykorzystać w najbliższej aptece.

 

W leczeniu alergii bardzo ważne jest także unikanie alergenów, które powodują dolegliwości u chorego. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego ważne jest regularne przyjmowanie leków przeciwalergicznych.

 

Rozwój medycyny zapoczątkował także terapię polegającą na odczulaniu pacjenta. Terapia ta umożliwia wyleczenie z objawów lub znacząco znaczące złagodzenie ich. Odczulanie z przeprowadza jedynie lekarz alergolog. Jest to długotrwały proces - może trwać od trzech do pięciu lat. Najlepsze wyniki uzyskuje się u osób, które uczulone są na alergeny pochodzące od owadów, a także osób borykających się z katarem siennym oraz całorocznym alergicznym nieżytem nosa.

 

Materiał sponsorowany

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć