Twoja skóra jest podrażniona? Pojawiają się bolesne i swędzące zmiany, przesuszone placki? Raz skóra jest w dobrym stanie, by za chwilę zmieniło się to o 180 stopni? Atopowe zapalenie skóry to podstępna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Sprawdź, jakie są jej przyczyny, jak dokładnie się objawia oraz jak można ją leczyć. Podajemy najważniejsze informacje!
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS lub egzema, jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakteryzuje się świądem o różnym nasileniu oraz nawracających zmianach skórnych, które znajdują się zwykle na policzkach, na szyi, ramionach i nogach, w zgięciach kolanowych i łokciowych. Według statystyk częściej występuje u dzieci aniżeli u dorosłych. Dodatkowo może – choć nie musi – łączyć się z alergiami, astmą i katarem.
Każdy atopik zdaje sobie sprawę, jak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry oraz rozpoznanie czynników intensyfikujących nieprzyjemne objawy tej choroby. I tak w swojej apteczce zawsze ma maść na atopowe zapalenie skóry oraz balsam do codziennego stosowania, które pomagają w łagodzeniu podrażnionej skóry.
AZS jest złożoną chorobą, którą mogą wywołać zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe oraz immunologiczne – a także zachodzące między nimi zależności, które jeszcze nie do końca zostały odkryte. Jest duże ryzyko, że rodzic mający atopowego zapalenie skóry, przekaże je dziecku.
Natomiast jeśli chodzi o czynniki niezwiązane z genetyką, to na rozwój i zaostrzenie objawów wpływają również: alergeny (szczególnie pokarmowe), przetworzona żywność, zakażenia, zmiany temperatury, zanieczyszczenie środowiska, wilgotność powietrza, substancje drażniące, środki piorące, częste i długie kąpiele z dodatkiem środków chemicznych, agresywne środki myjące oraz zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu skóry.
Mówi się też, że atopicy powinni wystrzegać się leków i płynów ze spirytusem w składzie oraz stresu, bo potęguje on objawy.
Objawy AZS są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z mocno przesuszoną skórą, wysypką, czerwonymi plamkami, grudkami, rumieniem oraz świądem, który okresami jest tak silny, że utrudnia spanie czy codziennie funkcjonowanie. Skóra jest też bardziej podatna na zakażenia bakteryjne.
Leczenie tej choroby trwa tak naprawdę całe życie. Znając przyczyny zaostrzania się zmian, można je wyeliminować, dzięki czemu jest szansa na utrzymanie skóry w dobrym stanie. Podstawą jest też pielęgnacja. Tutaj ani rusz bez wspomnianej już maści na zmiany skórne. Wiele z takich maści można kupić bez recepty. Mają one za zadanie natłuścić i nawilżyć naskórek oraz ograniczyć parowanie wody. Maść na AZS tworzy na skórze pewnego rodzaju barierę przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od rodzaju i producenta zawiera na przykład witaminę E czy olej konopny.
W ramach leczenia atopicy często przyjmują leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy i leki immunosupresyjne. Muszą też pamiętać, by wybierać szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie, stosować kosmetyki hipoalergiczne, emolienty (podczas mycia lub już po, w formie balsamu) i prać ubrania oraz pościel w płynach dla alergików. Nie zalecane jest przegrzewanie się i noszenie odzieży wykonanej ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów.
Podsumowując, egzema to choroba, którą w pewnym stopniu można ujarzmić, o ile zna się przyczyny jej zaostrzenia. Ani rusz bez dobrej maści na atopowe zapalenie skóry oraz hipoalergicznych kosmetyków. Najważniejsze to obserwacja swojego ciała i wychwycenie czynników drażniących oraz ich wyeliminowanie. Nie poddawaj się!
Materiał sponsorowany