Warszawa

Czy podyplomowe studia online są drogie? Sprawdzamy koszty nauki

Czy podyplomowe studia online są drogie? Sprawdzamy koszty nauki

Studia online z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To wygodny sposób na zdobycie kwalifikacji, które umożliwiają staranie się o awans oraz zwiększają konkurencyjność na rynku pracy. To również możliwość kontynuacji nauki bez konieczności rezygnowania z aktualnego zatrudnienia. Czy studia podyplomowe online są drogie i czy można uzyskać na nie dofinansowanie?

 

Studia online a stacjonarne – czy różnią się od siebie kosztami?

 

W przeciwieństwie do kierunków licencjackich i magisterskich oferowanych na uczelniach państwowych studia podyplomowe są płatne, bez względu na formę nauki. Czy w takim razie nauczanie przez internet jest tańsze, czy może droższe od zajęć stacjonarnych? Jak się okazuje, w większości przypadków to studia online wypadają lepiej pod względem finansowym. Powodów jest kilka. To między innymi koszty związane z przeprowadzką czy codziennymi dojazdami. Dochodzi do nich cena materiałów edukacyjnych – ksera, zeszytów czy podręczników, a w niektórych sytuacjach konieczność rezygnacji z zatrudnienia lub zmniejszenia wymiaru etatu. W przypadku studiów podyplomowych online praktycznie wszystkie z wymienionych kwestii finansowych odpadają, a jedyne, czego potrzebujesz do ukończenia wybranego kierunku, jest dostęp do internetu i komputer albo tablet.

 

Ile kosztują studia podyplomowe online?

 

Cena studiów online jest uzależniona od wybranego kierunku. Przykładowo, zapisując się na podyplomówkę z psychologii, za czesne zapłacisz 380-550 zł, podczas gdy słuchacze na specjalizacji z zakresu prawa mają do wyboru ścieżki w cenie od 290 do 530 zł. Jak widzisz, koszt studiów podyplomowych online jest różny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą interesujących cię kierunków, dostępną na przykład w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

Warto pamiętać, że za studia podyplomowe można zapłacić zarówno jednorazowo, jak i w ratach. W drugim przypadku czesne jest rozkładane na 10 comiesięcznych wpłat. Innym rozwiązaniem jest także płatność semestralna. Dzięki temu każdy słuchacz może dopasować formę opłacenia studiów online do swoich indywidualnych możliwości finansowych.

 

Dofinansowanie na studia podyplomowe – czy jest możliwe, jeśli uczysz się online?

 

Jak najbardziej, słuchacze mogą wnioskować o dofinansowanie na studia podyplomowe, w tym także te w formie online. Do grupy kandydatów, którzy kwalifikują się do jego otrzymania, możemy zaliczyć między innymi mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się dofinansowanie z Bazy Usług Rozwojowych. Dotyczy to jednak wyłącznie określonych branż, takich jak budowlana, finansowa, IT czy turystyczna.

 

Dofinansowanie na studia podyplomowe online przysługuje również osobom mającym status bezrobotnych. W tym przypadku pomoc jest realizowana za pośrednictwem Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zamieszkania. Dotacje ze wspomnianej placówki mogą otrzymać także szkoły i firmy, a ich wysokość sięga nawet 20 tysięcy złotych.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć