Cukrzyca, czyli choroba charakteryzująca się nieprawidłowym stężeniem glukozy we krwi, pojawia się wskutek nieprawidłowości wydzielania bądź działania insuliny. U dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, częściej diagnozowana jest cukrzyca typu 1, której objawy są wyraźne i szybko się nasilają. Sprawdź, jak rozwija się cukrzyca u dzieci i kiedy należy pomyśleć o konsultacji ze specjalistą!
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która przejawia się hiperglikemią – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi odpowiada insulina, będąca hormonem wydzielanym przez trzustkę. W sytuacji, gdy jego wydzielanie nie jest prawidłowe, wzrost stężenia insuliny nie jest kontrolowany i dochodzi do rozwoju cukrzycy.
U większości dzieci z takimi zaburzeniami diagnozuje się cukrzycę typu 1. Jest to choroba autoimmunologiczna i zazwyczaj w jej przebiegu dochodzi do niszczenia komórek βeta trzustki, które produkują insulinę. Prawdopodobnie przeciwciała niszczące te komórki powstały podczas wcześniejszej choroby o podłożu wirusowym albo bakteryjnym. Za predyspozycje do zachorowania na cukrzycę typu 1 odpowiadają geny oraz czynniki środowiskowe.
W przypadku cukrzycy typu 2, która u dzieci pojawia się rzadziej, do choroby dochodzi najczęściej wskutek nadwagi lub otyłości dziecka i regularnego dostarczania organizmowi nadmiaru kalorii. Cukrzyca typu 2 to wynik ograniczenia wrażliwości tkanek na insulinę, czyli insulinoodporności. Warto zaznaczyć, że odnotowuje się wzrost przypadków cukrzycy typu 2 u dzieci, ponieważ obecnie coraz częściej występuje u nich nadwaga albo otyłość. U dzieci może pojawić się też cukrzyca mająca związek z mukowiscydozą, cukrzyca związana z mutacją jednego genu, nazywana monogenową, a także cukrzyca noworodkowa, przemijająca bądź utrwalona.
Dziecko z cukrzycą wymaga dokładnego zdiagnozowania i ustalenia przyczyny choroby. Tylko wtedy będzie można podjąć skutecznie i prawidłowe leczenie. Bardzo ważne jest wprowadzenie zindywidualizowanego menu, ponieważ odpowiednie żywienie poprawia wyniki leczenia cukrzycy oraz zmniejsza ryzyko groźnych powikłań oraz wystąpienia dodatkowych chorób.
W tym celu należy zabrać dziecko do dietetyka. Ile kosztuje konsultacja z dietetykiem w Warszawie? Koszt wizyty to średnio 150-200 złotych. Takie spotkanie trzeba umówić jak najszybciej po rozpoznaniu choroby!
Należy pamiętać o tym, że przy cukrzycy typu 1 objawy są wyraźne i mają intensywniejszy charakter niż w przypadku cukrzycy typu 2, która może nie dawać niepokojących objawów nawet przez kilka lat. Do objawów cukrzycy należy nadmierne wydalanie moczu, zapalenie zewnętrznych narządów płciowych, choroby grzybicze, ciągłe pragnienie, trudne gojenie się ran, senność i osłabienie.
Może też pojawić się świąd skóry, ponadto częstym objawem cukrzycy jest zapach acetonu z ust, zaburzenie ostrości widzenia, ubytek masy ciała mimo dużego apetytu i przyspieszony oraz pogłębiony oddech. Niekiedy występują również bóle brzucha i wymioty, a także objawy odwodnienia. Narastające osłabienie i zmęczenie dziecka kończy się niekiedy utratą przytomności lub śpiączką.
Materiał sponsorowany