Warszawa

Czy wzdęcia przed okresem są normalne?

Czy wzdęcia przed okresem są normalne?

Wzdęcia są charakterystycznym objawem, który poprzedza menstruację. Skarży się na nie wiele kobiet w wieku rozrodczym. Specjaliści zaliczają je do tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli grupy objawów fizycznych i psychicznych, które rozpoczynają się na kilka dni przed menstruacją i ustępują wraz z rozpoczęciem krwawienia.

 

Kiedy mówimy o wzdęciu brzucha?

 

Wiele kobiet w wieku rozrodczym na kilka dni przed okresem skarży się na wzdęcia brzucha. To stan, który nie jest łatwo zdefiniować. Panie skarżą się najczęściej na powiększony obwód brzucha, który jest twardy na skutek wypełnienia gazami. Często wzdęciom towarzyszą problemy z prawidłowym wypróżnianiem się. Wzdęcia przed okresem nie należą do rzadkich przypadłości. Prawdopodobną przyczyną są wahania hormonów w organizmie, a szczególnie nadmiar estrogenu i niższe wartości progesteronu. Wzdęty brzuch nie jest jedynym objawem zespołu przedmiesiączkowego. Kobiety przed menstruacją skarżą się również na bóle głowy, bóle pleców (zwłaszcza w dolnym odcinku). Charakterystyczne jest też lekkie przybieranie na wadze Istnieją w związku z zatrzymywaniem przez organizm wody, a także wahania nastroju.

 

Aby łagodzić objawy wzdętego brzucha, warto przed okresem zwrócić uwagę na lekkostrawną dietę. Dyskomfort łagodzą też ciepłe kąpiele, pod warunkiem że nie trwają długo, umiarkowana aktywność fizyczna, a także ziołowe napary, które ułatwiają trawienie. Jeśli dodatkowo pojawiają się objawy bólowe, np. ból brzucha czy ból pleców, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty, które doraźnie złagodzą dolegliwości i pozwolą na normalne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że dyskomfort przed okresem zmniejsza się wraz z kolejnymi dniami menstruacji i nie powinien być powodem do niepokoju. Jeśli jednak ból jest intensywny, utrudnia normalne funkcjonowanie i towarzyszy mu obfite krwawienie, nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa. 

 

Inne przyczyny wzdęć

 

Przyczyn wzdętego brzucha jest znacznie więcej. Najczęściej problemem jest niewłaściwa dieta, a szczególnie częste spożywanie tłustych potraw czy produktów wysoko przetworzonych. Również zmiana diety może powodować tego typu objawy. Właśnie dlatego twardy i bolesny brzuch często pojawia się w podróży, zwłaszcza jeśli zmienia się flora bakteryjna, kiedy wyjeżdżamy na wakacje. W ten sposób może też objawiać się niestrawność. Jednak wzdęcia brzucha spowodowane problemami trawiennymi ustępują samoistnie i zwykle nie wymagają spożycia leków przeciwbólowych. Pomocne mogą być za to herbaty ziołowe, które ułatwiają trawienie, np. napar z mięty, rumianku lub dziurawca. 

 

Zdarza się też, że objawy w postaci wzdęcia brzucha są wynikiem alergii pokarmowych lub nietolerancji, np. laktozy. Niektóre pokarmy czy substancje powodują zwiększone wytwarzanie gazów w przewodzie pokarmowym, które gromadzą się w różnych częściach jelit i dają dokuczliwe, często bolesne, objawy. Przy alergiach i nietolerancjach pokarmowych również nie pomogą leki przeciwbólowe. Konieczne są w takim przypadku diety wykluczające.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć