Warszawa

5 powodów, dla których Twoje dziecko powinno uczyć się gry na pianinie w młodym wieku

5 powodów, dla których Twoje dziecko powinno uczyć się gry na pianinie w młodym wieku

Jak powszechnie wiadomo, uczenie się gry na instrumencie nie tylko rozwija umiejętności muzyczne ale wywiera pozytywny wpływ na całokształt ludzkiego umysłu. Mimo tego wiele rodziców zastanawia się, jakie konkretnie argumenty przejawiają za zapisaniem dziecka na lekcje gry na pianinie i nie ma w tym nic dziwnego – chcą szczegółowych odpowiedzi na to z pozoru nietrudne pytanie. W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 powodów, dla których dziecko powinno uczyć się gry na pianinie w młodym wieku. Zapraszamy do lektury!

 

Pamięć

 

Nauka gry na każdym instrumencie rozwija obszary mózgu odpowiedzialne za zdolność zapamiętywania. Ciągłe poznawanie nut, a później coraz to bardziej skomplikowanych utworów powoduje, że nasze zdolności szybkiego i trwałego zapamiętywania ciągle się zwiększają. Doskonałym przykładem są zawodowi pianiści – często są w stanie zagrać nawet bardzo skomplikowane i długie utwory z pamięci. Jak dowodzą badania, osoby te przejawiają większą łatwość w nauce języków obcych!

 

Koncentracja

 

Nauka gry na pianinie jest generalnie niełatwa i czasochłonna. Stąd w jej trakcie ćwiczy się koncentrację, a więc zdolność do powstrzymania napływających zewsząd bodźców rozpraszających uwagę – trzeba się w danym momencie skupić na prawidłowym odtworzeniu tego, co autor miał na myśli, czyli zagraniu danego utworu. Również warto powołać się na przykład pianistów – w trakcie gry pozostają jak gdyby odizolowani od otaczającego ich świata. Są tylko oni i ich narzędzie, czyli pianino lub fortepian, zaś wszystko inne niejako znika. Nauka gry na instrumencie pozwoli więc dziecku skuteczniej się uczyć – rozwinięte zdolności zapamiętywania i umiejętność wyłączenia się na działanie rozpraszaczy będą kluczowe w tym zakresie.

 

Kojenie nerwów

 

W pełni prawdziwym jest sformułowanie, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Generalnie gra ulubionych utworów na instrumencie powoduje uspokojenie i napływ endorfin do organizmu. Wiadomo, pojawia się nutka stresu przed na przykład występem publicznym, ale zgodnie z opiniami muzyków, stan ten jest przejściowy i występuje tylko przed występem. Gdy rozpocznie się grać, wszelkie rozterki znikają.

 

Rozwój umiejętności matematycznych

 

Za umiejętności gry na instrumentach odpowiadają te same obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zdolności matematyczne. Nuty zresztą same w sobie są podobne do liczb – każda ma swoje miejsce i swą wartość. Stąd muzykę można by zaliczyć do przedmiotów ścisłych! Badania dowodzą, że dzieci, które od najmłodszych lat uczyły się gdy na instrumentach, cechowały się wyższymi umiejętnościami matematycznymi.

 

Umiejętności motoryczne

 

Rozwój umiejętności manualnych przy nauce gry na instrumencie jest wręcz oczywisty. W celu przekonania się o prawdziwości tego twierdzenia wystarczy, ażeby osoba nie umiejąca grać na pianinie spróbowała zagrać parę różnych dźwięków za pomocą dwóch dłoni – trudne? Bardzo. Pianino, gitara, a nawet perkusja wymagają rozwiniętych umiejętności motorycznych i manualnych – dziecko uczące się na nich grać będzie miało w tym zakresie przewagę na rówieśnikami.

 

W celu podsumowania warto wskazać, że nauka gry na instrumencie przez najmłodsze dzieci wywiera ogromny wpływ na całokształt ich rozwoju. Warto już od wieku przedszkolnego zapewnić odpowiednie lekcje gry na pianinie. Jak wskazano więc, nie ma na co czekać i rozpocząć przygodę ze pianinem już dzisiaj! W celu znalezienia odpowiednich nauczycieli, polecić można serwis BUKI, na którym szybko i łatwo można znaleźć odpowiedniego korepetytora muzyki z doświadczeniem i dużymi umiejętnościami!

 

Materiał sponsorowany

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć