Każda infekcja wirusowa u malucha budzi niepokój rodziców. Szczególnie kiedy mówimy o niemowlęciu. Objawy potrafią wystąpić nagle i znacząco się nasilać z godziny na godzinę. Kiedy maluch zacznie kaszleć, trzeba więc zachować czujność. Z drugiej strony nie należy jednak panikować. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą uporać się z kaszlem u niemowlaka.
Jak wspomnieliśmy – w przypadku tak małych dzieci infekcja potrafi się rozwinąć bardzo szybko. Musisz zatem wiedzieć, kiedy powinna ci się zapalić czerwona lampka. Bezwzględnie należy udać się do pediatry, jeśli kaszel u niemowlaka nasila się, maleństwo ma duszności lub infekcji towarzyszy wysoka gorączka. W takiej sytuacji maluch musi być osłuchany przez lekarza.
Współczesne usługi telemedyczne umożliwiają rodzicom kontakt z pediatrą o każdej porze dnia czy nocy. Na platformie HeyDoc wystarczy wybrać specjalistę, by odbyć e-konsultację (czat, wideo lub telefon). Ponadto w czasie 24 godzin po konsultacji rodzic ma możliwość zadawania dodatkowych pytań. Warto skorzystać z tej możliwości, kiedy niemowlę przechodzi infekcję. Rodzice mają wówczas wiele wątpliwości i chcą na bieżąco kontrolować stan swojego dziecka. Możliwość pozostawania w stałym kontakcie z wybranym lekarzem jest niezwykle ważna dla komfortu psychicznego świeżo upieczonych rodziców. W razie wątpliwości zawsze można najpierw zapytać lekarza online o to, czy dziecko powinno być osłuchane w przychodni. Na e-konsultacji można też otrzymać receptę na bezpieczne leki, które łagodzą objawy przeziębienia.
Rodzaj kaszlu ma duże znaczenie. Pomaga dobrać odpowiednie leki (nie podamy przecież syropu wykrztuśnego dziecku, które męczy mokry produktywny kaszel). Z drugiej zaś strony rodzaj kaszlu może wskazywać na źródło infekcji (kaszel występujący w przebiegu infekcji wirusowej jest inny niż na przykład alergiczny). Rodzaj kaszlu wskazuje też na etap infekcji – na początku zwykle mamy do czynienia z suchym kaszlem. Jest on nieproduktywny, ale za to bardzo męczący. Dopiero później zmienia się w mokry kaszel, który pozwala pozbyć się nagromadzonej wydzieliny.
Kaszel dzielimy na:
Pamiętaj, że infekcja wirusowa to tylko jedna z możliwych przyczyn kaszlu. Powodów wystąpienia kaszlu u maluszka może być wiele. Pamiętaj, że przedłużający się kaszel (taki, który trwa dłużej niż 2-3 tygodnie) zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Do możliwych przyczyn kaszlu (poza infekcją wirusową) należy natomiast zaliczyć: refluks żołądkowo-przełykowy, alergię czy pasożyty.
W przebiegu refluksu kwaśna treść pokarmowa cofa się, co podrażnia drogi oddechowe. Z kolei o pasożytach może świadczyć kaszel, pojawiający się wieczorem lub rano. Wdrożona przez lekarza kuracja pozwoli się uporać z tym problemem. Dotyka on szczególnie dzieci, które uczęszczają do placówek takich jak żłobki czy przedszkola. W takich miejscach bardzo szybko rozprzestrzeniają się też infekcje wirusowe, a zatem nie ma co się dziwić, że dziecko ma katar i kaszel.
Czasami rodzicom wydaje się, że ich dziecko jest chore bez przerwy. W rzeczywistości trwający wciąż kaszel może być już wynikiem świeżej infekcji.
Pamiętaj też, że kaszel może trwać jeszcze około 2 tygodnie po ustaniu choroby, ponieważ drogi oddechowe muszą się w pełni oczyścić – jest to tzw. kaszel reaktywny. Jeśli zaś dziecko często choruje, to takie zjawisko będzie się powtarzać, ponieważ drogi oddechowe są uwrażliwione. Zbyt częste infekcje także warto skonsultować z pediatrą i wykonać podstawowe badania (morfologię z rozmazem, badanie moczu, CRP).
Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia chorób (innych niż infekcja wirusowa) należy pogłębić diagnostykę. Lekarz prowadzący dziecko powinien zlecić stosowne badania.
Musisz sobie uświadomić, że kaszel to odruch, który pozwala oczyścić drogi oddechowe. Nie powinno się więc blokować kaszlu. Możesz jednak pomóc swojemu maluszkowi. Oczywiście stosuj się do zaleceń swojego lekarza i podawaj dziecku przepisane leki. Niemniej możesz pomóc niemowlęciu również takimi sposobami, jak:
Pod okiem pediatry i z pomocą troskliwych rodziców maluszek z pewnością szybko wróci do zdrowia.
Materiał sponsorowany