Warszawa

Kaszel u niemowlaka - o czym powinien wiedzieć każdy rodzic?

Kaszel u niemowlaka - o czym powinien wiedzieć każdy rodzic?

Każda infekcja wirusowa u malucha budzi niepokój rodziców. Szczególnie kiedy mówimy o niemowlęciu. Objawy potrafią wystąpić nagle i znacząco się nasilać z godziny na godzinę. Kiedy maluch zacznie kaszleć, trzeba więc zachować czujność. Z drugiej strony nie należy jednak panikować. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą uporać się z kaszlem u niemowlaka. 

 

Kaszel u niemowlaka – musisz wiedzieć, kiedy reagować

 

Jak wspomnieliśmy – w przypadku tak małych dzieci infekcja potrafi się rozwinąć bardzo szybko. Musisz zatem wiedzieć, kiedy powinna ci się zapalić czerwona lampka. Bezwzględnie należy udać się do pediatry, jeśli kaszel u niemowlaka nasila się, maleństwo ma duszności lub infekcji towarzyszy wysoka gorączka. W takiej sytuacji maluch musi być osłuchany przez lekarza. 

 

Współczesne usługi telemedyczne umożliwiają rodzicom kontakt z pediatrą o każdej porze dnia czy nocy. Na platformie HeyDoc wystarczy wybrać specjalistę, by odbyć e-konsultację (czat, wideo lub telefon). Ponadto w czasie 24 godzin po konsultacji rodzic ma możliwość zadawania dodatkowych pytań. Warto skorzystać z tej możliwości, kiedy niemowlę przechodzi infekcję. Rodzice mają wówczas wiele wątpliwości i chcą na bieżąco kontrolować stan swojego dziecka. Możliwość pozostawania w stałym kontakcie z wybranym lekarzem jest niezwykle ważna dla komfortu psychicznego świeżo upieczonych rodziców. W razie wątpliwości zawsze można najpierw zapytać lekarza online o to, czy dziecko powinno być osłuchane w przychodni. Na e-konsultacji można też otrzymać receptę na bezpieczne leki, które łagodzą objawy przeziębienia. 

 

To ważne: naucz się odróżniać rodzaj kaszlu

 

Rodzaj kaszlu ma duże znaczenie. Pomaga dobrać odpowiednie leki (nie podamy przecież syropu wykrztuśnego dziecku, które męczy mokry produktywny kaszel). Z drugiej zaś strony rodzaj kaszlu może wskazywać na źródło infekcji (kaszel występujący w przebiegu infekcji wirusowej jest inny niż na przykład alergiczny). Rodzaj kaszlu wskazuje też na etap infekcji – na początku zwykle mamy do czynienia z suchym kaszlem. Jest on nieproduktywny, ale za to bardzo męczący. Dopiero później zmienia się w mokry kaszel, który pozwala pozbyć się nagromadzonej wydzieliny. 

 

Kaszel dzielimy na:

 

  • Suchy kaszel (nieproduktywny) – ten rodzaj kaszlu na pewno rozpoznasz. Jest duszący i bardzo męczący. Nasila się szczególnie wieczorem i wybudza maluszka ze snu. 
  • Mokry kaszel (produktywny) – ten rodzaj kaszlu pomaga pozbyć się flegmy. Kasłanie ma charakterystyczny, bulgoczący dźwięk. Niektórzy rodzice mówią o nim, że słychać, jak wydzielina „się odrywa”. 
  • Szczekający kaszel (krtaniowy, tzw. kaszel Kruppa) – ten rodzaj kaszlu świadczy o zapaleniu krtani. Jest chrapliwy i (jak sama nazwa wskazuje) przypomina szczekanie psa. Najczęściej towarzyszy mu wysoka gorączka. Jest wskazaniem do odbycia wizyty u pediatry. 

 

Kaszel u niemowlaka – powodem nie tylko infekcja 

 

Pamiętaj, że infekcja wirusowa to tylko jedna z możliwych przyczyn kaszlu. Powodów wystąpienia kaszlu u maluszka może być wiele. Pamiętaj, że przedłużający się kaszel (taki, który trwa dłużej niż 2-3 tygodnie) zawsze należy skonsultować z lekarzem. 

 

Do możliwych przyczyn kaszlu (poza infekcją wirusową) należy natomiast zaliczyć: refluks żołądkowo-przełykowy, alergię czy pasożyty.

 

W przebiegu refluksu kwaśna treść pokarmowa cofa się, co podrażnia drogi oddechowe. Z kolei o pasożytach może świadczyć kaszel, pojawiający się wieczorem lub rano. Wdrożona przez lekarza kuracja pozwoli się uporać z tym problemem. Dotyka on szczególnie dzieci, które uczęszczają do placówek takich jak żłobki czy przedszkola. W takich miejscach bardzo szybko rozprzestrzeniają się też infekcje wirusowe, a zatem nie ma co się dziwić, że dziecko ma katar i kaszel.

 

Czasami rodzicom wydaje się, że ich dziecko jest chore bez przerwy. W rzeczywistości trwający wciąż kaszel może być już wynikiem świeżej infekcji.

Pamiętaj też, że kaszel może trwać jeszcze około 2 tygodnie po ustaniu choroby, ponieważ drogi oddechowe muszą się w pełni oczyścić – jest to tzw. kaszel reaktywny. Jeśli zaś dziecko często choruje, to takie zjawisko będzie się powtarzać, ponieważ drogi oddechowe są uwrażliwione. Zbyt częste infekcje także warto skonsultować z pediatrą i wykonać podstawowe badania (morfologię z rozmazem, badanie moczu, CRP).

 

Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia chorób (innych niż infekcja wirusowa) należy pogłębić diagnostykę. Lekarz prowadzący dziecko powinien zlecić stosowne badania. 

 

W jaki sposób łagodzić kaszel u niemowlaka?

 

Musisz sobie uświadomić, że kaszel to odruch, który pozwala oczyścić drogi oddechowe. Nie powinno się więc blokować kaszlu. Możesz jednak pomóc swojemu maluszkowi. Oczywiście stosuj się do zaleceń swojego lekarza i podawaj dziecku przepisane leki. Niemniej możesz pomóc niemowlęciu również takimi sposobami, jak:

 

  • odpowiednie nawilżenie powietrza
  • delikatne oklepywanie plecków
  • regularne odciąganie wydzieliny z noska
  • wykonywanie inhalacji
  • nawadnianie dziecka (podawanie większej ilości picia)
  • podniesienie materaca w łóżeczku, co ułatwi oddychanie (można włożyć wałek pod materac w miejscu, gdzie dziecko ma główkę)

 

Pod okiem pediatry i z pomocą troskliwych rodziców maluszek z pewnością szybko wróci do zdrowia.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć