Warszawa

Znamy zwycięskie filmy 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci!

Znamy zwycięskie filmy 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci!

Stacjonarna odsłona 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci dobiegła końca. Wczoraj, 2 października, podczas uroczystej gali w Kinie Muranów, najlepsze tytuły otrzymały nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach, w tym dla najlepszego polskiego filmu dla młodej widowni od jury Stowarzyszenia Artystów ZAIKS. Polska produkcja „Za duży na bajki” odniosła podczas tej edycji wielki sukces! Od 6 października zapraszamy na festiwal w wersji online. Na naszej platformie: nowehoryzonty.pl/kinodziecionline, będzie można zobaczyć aż 119 filmów z programu. Karnety i pojedyncze dostępy są już w sprzedaży.

 

Statuetki Kwiatu Paproci.

 

Nagroda w plebiscycie publiczności

W 20 miastach i 29 kinach w całej Polsce w plebiscycie publiczności zostało oddanych ponad 12 tysięcy głosów. Decyzją widzów i widzek najlepszym filmem Konkursu głównego 9. MFF Kino Dzieci został film: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnicy Skorpiona” (tyt.oryg. „Lasse-Majas detektivbyrå – Skorpionens gåta”, 6+, reż. Tina Mackic, Szwecja 2022).

Fotos z filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”.

 

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii została przyznana Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jury w składzie: Alicja Grawon-Jaksik, Anna Tatarska, Maciej Wojtyszko przyznało nagrodę filmowi „Za duży na bajki” (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021). Poniżej zamieszczamy uzasadnienie werdyktu:

 

Za czułość w opowiedzeniu ważnej historii. Za umiejętne połączenie walorów komercyjnych i satysfakcjonującej formy artystycznej. Jury doceniło również kreacje zarówno aktorów profesjonalnych, jak i pojawiających się po raz pierwszy na ekranie twórców.

 

Fotos z filmu „Za duży na bajki”.

 

Nagrody i wyróżnienia w sekcjach konkursowych

 

Jury Konkursu głównego w składzie: Beata Jewiarz, Jakub Karwowski, Julita Olszewska przyznało nagrodę filmowi „Za duży na bajki” (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021) z werdyktem w brzmieniu:

 

Za oryginalny scenariusz, poczucie humoru, lekkość opowiadania przy jednoczesnej trudnej drodze, którą bohater musiał pokonać. Za bycie Waldim Mocarnym u boku nietuzinkowej ciotki i za to, że chcielibyśmy pójść z nimi na lody.

 

Fotos z filmu „Za duży na bajki”.

 

Z kolei wyróżnienie otrzymał tytuł „Mecz o wszystko” (tyt. oryg. „Strijder”; 9+; reż. Camiel Schouwenaar; Niderlandy, Niemcy 2022) z uzasadnieniem:

 

Za pasję bohatera do sportu pomimo niepełnosprawności i za moc przyjaźni.

 

Jury ECFA (European Children’s Film Association), oceniające filmy z Konkursu głównego, w składzie: Rose-Marie Strand, Marion Heimlund, Anna Stadnik-Wójtowicz postanowiło docenić film „Za duży na bajki” (9+; reż. Kristoffer Rus; Polska 2021). Uzasadnienie brzmi następująco:

 

Ta chwytająca za serce historia coming-of-age mogłaby się wydarzyć na każdym podwórku, może nawet na Twoim.

Poznajemy Waldiego, w niezwykłym i trudnym do uchwycenia momencie, gdzieś pomiędzy byciem dzieckiem a nastolatkiem. Kokon dzieciństwa powoli pęka, a Waldi staje przed wyborem, czy czy schować się z powrotem, czy stanąć za sobą i wziąć odpowiedzialność za własne szczęście.

Kristoffer Rus prowadzi Waldiego lekko i z sympatią przez ten niełatwy czas i otacza go dorosłymi, którzy choć nie są bez wad, są dla bohatera wspierającymi partnerami. Nie da się ukryć, że każdy z nas chciałby mieć taką ciotkę, jak ciotka Mariola.

Dodatkowo, film jest wyjątkowym głosem w dyskusji o ciałopozytwności.

Fotos z filmu „Za duży na bajki”.

 

Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych obradujące w składzie: Agnieszka Balicka, Joanna Piotrowiak, Michał Surówka nad tytułami z Konkursu głównego, nagrodziło animację „Yuku i magiczny kwiat” (tyt. oryg.Yuku et la fleur de l’Himalaya; 5+; reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck; Belgia, Francja 2022). Uzasadnienie:

 

Piękna, skrząca feerią barw baśń, gdzie muzyka jest jej integralną częścią, staje się najlepszym lekarstwem i płynie przez kolejne niezwykłe przygody małej myszki, nadając rytm filmowej opowieści. Animacja czerpiąca z najlepszych wzorców graficznych francuskiego komiksu tworzy swój odrębny świat i zaskakuje rozwiązaniami również na poziomie fabularnym.

 

Fotos z filmu „Yuku i magiczny kwiat”.

 

Jury Zespołu Edukatorów Filmowych obradujące w składzie: Artur Lecybil, Joanna Zabłocka-Skorek, Emilia Żuber, nagrodziło film „Lato, kiedy nauczyłam się latać” (tyt.oryg. „Leto kada sam naučila da letim”; 9+; reż. Radivoje Andrić; Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja 2022). W uzasadnieniu czytamy:

 

Nagroda Zespołu Edukatorów Filmowych dla filmu „Lato, kiedy nauczyłam się latać” za wyjątkową lekkość w ukazywaniu świata współczesnych młodszych nastolatków i trafną diagnozę umiejętności radzenia sobie dzieci w trudnych sytuacjach, związanych z relacjami (przyjaźni i miłości), oswajaniem choroby oraz przepracowywaniem traum (również wojennych) starszych pokoleń.

 

Fotos z filmu „Lato, kiedy nauczyłam się latać”.

 

Wyróżnienie zaś przypadło animacji „Yuku i magiczny kwiat” (tyt. oryg. Yuku et la fleur de l’Himalaya; 5+; reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck; Belgia, Francja 2022). A uzasadnienie werdyktu brzmi następująco:

 

Wyróżnienie Zespołu Edukatorów Filmowych dla filmu „Yuku i magiczny kwiat” za subtelne ukazanie przemijania życia, niesłabnącej motywacji w dążeniu do celu i nieprzerwanej gotowości do rozwoju.

 

Jury Konkursu filmowych odkryć w składzie: Maria Wojtyszko, Szymon Holcman, Katarzyna Kazimierowska nagrodziło film „Comedy Queen” (12+; reż. Sanna Lenken; Szwecja 2022). W uzasadnieniu czytamy:

 

Dziecko w żałobie, po stracie rodzica, to trudny temat, którego często nie chcemy poruszać i nie potrafimy o nim mówić. Tym trudniejszy, gdy emocje, jakich doświadcza dziecko – jak gniew, złość, wściekłość – stoją w sprzeczności z tym, czego my dorośli, oczekiwalibyśmy od dzieci, od ich smutku. Dlatego tak bardzo urzekł nas film "Comedy Queen", ponieważ w centrum stawia emocje dorastającej dziewczynki, która próbuje na nowo ułożyć sobie świat po śmierci mamy. Za prawdę emocjonalną i za udaną próbę pokazania, w jaki sposób może doświadczać żałoby dorastające dziecko wręczamy główną nagrodę filmowi "Comedy Queen".

 

Fotos z filmu „Comedy Queen”.

 

Wyróżnienie w tej sekcji otrzymała animacja „Ikar(tyt. oryg. „Icare”; 10+; reż. Carlo Vogele, Luksemburg, Francja, Belgia 2022).

 

Wyróżnienie w tegorocznej edycji należy się także pięknemu wizualnie filmowi "Ikar". Jury doceniło pomysł, by powszechnie znany mit o Minotaurze, a także o Dedalu i Ikarze opowiedzieć zgodnie z regułami klasycznej animacji, ale odczytać go na nowo, przesuwając akcenty na te elementy opowieści, których wcześniej nie docenialiśmy.

 

Jury Konkursu krótkich dokumentów w składzie: Katarzyna Stoparczyk, Maciej Cuske, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska za najlepszy tytuł uznało „Nasz dom dziecka” (tyt. oryg. „Vores børnehjem”; 10+; reż. Ulla Søe; Dania 2022). Grono oceniających tak uzasadniło swój wybór:

 

Za wspólnie pieczonego w cieście kurczaka, za czytanie wieczorową porą baśni i za przytulasy, którymi każdego dnia obdarowywali ich opiekunowie. Znakomicie skonstruowany, poruszający, dający do myślenia film, który pokazuje kim jest dziecko i kim powinien być dorosły, który ma obowiązek wziąć za nie odpowiedzialność.

 

Fotos z filmu „Nasz dom dziecka”.

 

W tej sekcji dokumentalnej wyróżniono także film „Wolna jak ptak” (tyt. oryg. „Free as a Bird”; 9+; reż. Annelies Kruk; Niderlandy 2021). W uzasadnieniu czytamy:

 

Kiedy pojawia się autentyczna, urokliwa, zagarniająca całą uwagę, empatię i sympatię widza bohaterka, to człowiek przy niej pozostaje. Jeśli mówi swoim mocnym, mądrym głosem, ale też waha się, by w końcu dokonać aktu odwagi, to człowiek wyrywa się, aby oddać jej swój głos.

 

Gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom zwycięskich filmów. Większość nagrodzonych tytułów dostępnych będzie także na naszej platformie, dlatego już dziś zapraszamy do oglądania 9. MFF Kino Dzieci w wersji online od 6 do 23 października.

 

Hybrydowa formuła festiwalu Kino Dzieci daje też możliwość szerokiego dostępu do dodatkowych, bezpłatnych materiałów wideo, m. in. do rozmów z twórcami, warsztatów plastycznych czy kreatywnych materiałów od Kina Dzieci, które z pewnością świetnie sprawdzą się przy okazji domowej zabawy. Znaleźć je można na kinodzieci.pl oraz po zalogowaniu na festiwalowej platformie nowehoryzonty.pl/kinodziecionline.

 

Zapraszamy także do obejrzenia wideorelacji z festiwalu: https://youtu.be/ckrS-u03pKs

 

9. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Kino Dzieci towarzyszyło wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Organizatorem tych dwóch wydarzeń jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

 

Więcej informacji o MFF Kino Dzieci oraz innych aktywnościach Działu Edukacji SNH: www.kinodzieci.pl.

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć