Festiwal Kino Dzieci to spotkanie widzów z filmami, które nasi programerzy skrupulatnie dobierają przez cały rok. Podczas pierwszej edycji wydarzenia wielu dziennikarzy zastanawiało się: A gdzie polskie filmy? Z wielką radością możemy stwierdzić, że to pytanie jest już nieaktualne. W czasie 9. edycji zaprezentujemy aż 5 rodzimych, nowych tytułów: „Za duży na bajki”, „Detektyw Bruno”, „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”, „Pinki” oraz „Film dla kosmitów”, które powalczą o nagrody w naszych konkursach. Polskie produkcje widzowie zobaczą również w ramach pozostałych sekcji festiwalu.
Rozwój polskiej kinematografii dla młodej widowni jest dla Kina Dzieci ważny. W ramach organizowanych przez nas warsztatów rozwoju scenariuszy Kino Dzieci Lab twórcy pracują nad swoimi projektami (tak powstały m.in. obie części „Tarapatów”, „Detektyw Bruno” czy „Film dla Kosmitów”), a podczas międzynarodowego forum koprodukcyjnego Kino Dzieci Industry prezentują je przed światową branżą, poszukując partnerów w obszarze produkcji oraz dystrybucji. Tu prezentowane były m.in. projekty filmów „Za duży na bajki” (w 2019 roku) czy „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” (w 2021 roku). Najbardziej cieszy nas to, że efekty tych działań możemy pokazywać młodym widzom na wielkim ekranie. Jakie zatem tytuły znalazły się w Konkursie głównym 9. MFF Kino Dzieci?
„Za duży na bajki” (9+; reż. Kristoffer Rus; prod. Pokromski Studio; dystr. Next Film; Polska 2021) to pełnometrażowy debiut Kristoffera Rusa. Film został nakręcony na podstawie docenianej książki Agnieszki Dąbrowskiej o tym samym tytule i opowiada historię Waldka – e-sportowca u szczytu swojej kariery. Na bohatera czekają nie lada wyzwania – szczególnie za sprawą szalonej ciotki Mariolki, która wywraca jego życie do góry nogami! To pobudzająca wrażliwość, zabawna opowieść o dorastaniu i wartościach płynących z międzypokoleniowych relacji.
Kolejnym kandydatem na ulubieńca młodej widowni jest „Detektyw Bruno” (6+; reż.: Magdalena Nieć, Mariusz Palej; prod. Shipsboy; dystr. Monolith Film; Polska 2022), tytuł duetu reżyserskiego Magdaleny Nieć oraz Mariusza Paleja. To komedia detektywistyczna, opowiadająca o historii z życia ośmioletniego Oscara, który wciąga popularnego filmowego bohatera w poszukiwania swojego ukrytego, urodzinowego skarbu. Scenariusz filmu rozwijany był podczas Kino Dzieci Lab, a następnie prezentowany podczas Kino Dzieci Industry.
„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” (4+; reż. Anna Błaszczyk; prod. Animoon; koprod. Animex; dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty; Polska, Chiny 2021) – to wyprodukowana przez studio Animoon pierwsza polska animacja pełnometrażowa od wielu lat. Historia została zainspirowana książką „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak. Największym urodzinowym marzeniem Małego Misia jest zdobycie plastra miodu na tort. Ulewa zniszczyła zapasy, a leśne ule świecą pustkami. Dlatego Tatuś i Mały Miś wybierają się do Złotej Krainy. Co naszym bohaterom przyniesie ta wyprawa? Jedno jest pewne, ciepła opowieść o relacji taty z synem rozczuli i pokryje ciepłym miodem najbardziej zatwardziałe serca.
Nie można też nie wspomnieć o „Pinki” (9+; reż.: Ewa Martynkien, Wojciech Szczupak; prod. STAMTAD Co; Polska 2022), który – opowiadając historię bezdomnego, tytułowego psa – porusza temat relacji ludzi ze zwierzętami. Jest to jeden z filmów, który będzie można zobaczyć w ramach Konkursu krótkich dokumentów. Z kolei „Film dla kosmitów” (9+; reż. Piotr Stasik; prod. Telemark; Polska 2022) to pierwsza w Polsce produkcja współtworzona przez nastolatków. Czy robienie filmu może zmienić czyjeś życie? Czy warto wysyłać wiadomości w kosmos i czy ich autorami mogą być dzieci? Czy istnieją gadające robociki? Opowieść o nieoczekiwanej, wakacyjnej przyjaźni trójki trzynastolatków. Tytuł ten powstał z połączenia fabuły, dokumentu oraz filmowych archiwów i prezentowany będzie w Konkursie filmowych odkryć.
Poza festiwalowymi konkursami będzie można obejrzeć wyczekiwane przez niejednego przedszkolaka przygody „Kici Koci” (4+; reż. Marta Stróżycka; prod.: Ego Film, Paris + Hendzel Co., Polska 2021) – w tym dwa premierowe odcinki o tym, jak Kicia Kocia zostaje policjantką, a nawet leci w kosmos. Podczas seansów tradycyjnie wyświetlana będzie też „Basia” (4+; reż.: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz; prod. Grupa Smacznego; dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty; Polska 2017, 2019) – jesteśmy pewni, że przygody rezolutnej 5-latki ucieszą naszych najmłodszych widzów w ramach przedszkolnego uniwersum. Polecamy uwadze również nowy serial „Bella w brzuszku” (4+; reż. Jacek Rokosz; prod.: Animoon, Letko, Animex, Traumhaus Studios; Polska 2021), którego siedem epizodów będziemy prezentować na dużym ekranie jako pierwsi. Benio z niecierpliwością czeka na narodziny swojej siostry. To jednak nie przeszkadza mu w tym, aby już teraz z nią rozmawiać, a nawet wspólnie rozwiązywać codzienne problemy. To pełna humoru opowieść o więzi łączącej rodzeństwo. A za sprawą polskiej koprodukcji „Pamiętniki Tatusia Muminka” (5+; reż. Ira Carpelan; prod.: Animoon, Oy Filmkompaniet Alpha Ab; dystr. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty; Polska, Finlandia 2021) czeka na małych i dużych widzów powrót do, uwielbianej od pokoleń, Doliny Muminków. Wspólnie posłuchamy między innymi o zmaganiach Tatusia Muminka podczas sztormów, które spędził na łodzi, a także dowiemy się, jak uratował z wzburzonego morza Mamusię Muminka.
Zapraszamy na seanse polskich filmów podczas tegorocznej, 9. edycji MFF Kino Dzieci. Przypominamy, że nasz festiwal odbędzie się od 24 września do 2 października stacjonarnie w 20 miastach i 29 kinach. Z kolei od 6 do 23 października wybrane filmy z programu dostępne będą online, na specjalnej platformie.
Więcej informacji o MFF Kino Dzieci oraz innych aktywnościach Działu Edukacji SNH: www.kinodzieci.pl.