Ty najlepiej wiesz, kiedy zaczynają się przygody z farbkami. Wszystkie dzieci sięgają po nie dużo wcześniej niż w szkole, a wszystko za sprawą rodziców, którzy zachęcają je do kreatywnej zabawy.
Chociaż pierwsze obrazy, jakie powstają, gdy dziecko przelewa swoje fantazje na papier to zwykle plamy, to jednak wywołują w nich wiele dumy i radości. Odbite ręce, stopy, nos, rozmazane smugi wylanej farby — tak najczęściej wyglądają "dzieła", stworzone przez maluchów. Jednak już w szkole, ta sytuacja diametralnie się zmienia. Prowadzone przez nauczycieli, malują coraz wyraźniej. Potrzebują tylko dobrych narzędzi i farbek. Jakich? Jakie rodzaje farbek dla dzieci potrzebne są w szkole?
Bez farbek nie ma malowania, ale ich rodzajów jest tak wiele, że warto się nad nimi zastanowić trochę dłużej. Natomiast zanim to zrobisz i kupisz dziecku farbki, przygotuj narzędzia, które pomogą ich używać. Przydadzą się na pewno:
Poza tymi przyborami do malowania może się przydać także sztaluga. Wszystko zależy od tego, jak Twoje dziecko podchodzi o sprawy malowania — czy widzi w tym świetną zabawę i lubi to robić, czy też raczej jest to sposób na zabicie krótkiej chwili czasu. W szkole sztalugi raczej nie są wymagane, ale dobrze jest sprawdzić, jakich narzędzi oczekują od Ciebie nauczyciele. Zrób to, zanim je kupisz.
Chociaż niektórzy używają określenia "farby szkolne", to warto wiedzieć, że odnosi się ono do konkretnych rodzajów farb. Dwa najpowszechniej używane w szkole rodzaje farbek dla dzieci to farby plakatowe (tzw. plakatówki) i farby akwarelowe (tzw. akwarele). Dlaczego? Takie farby są łatwe w użyciu i pozwalają uzyskać intensywne kolory. Plakatówki można nakładać na suchy papier, rozrabiając farbę z wodą, natomiast akwarele najlepiej stosować, mocząc delikatnie papier. W obu tych przypadkach Twoje dziecko będzie zatem potrzebować kubka na wodę i szerokiego pędzla do mieszania. Jeśli chodzi zaś o same farby, to musisz wiedzieć, że występują w różnej postaci.
Farby akwarelowe, podobnie jak plakatówki, chętnie używane są w szkole, ponieważ są bezpieczne dla dzieci. Nie powodują reakcji alergicznych, chociaż nie nadają się do kontaktu z ciałem, dlatego należy unikać malowania nimi twarzy czy ciała. Ponadto, farbki akwarelowe nie są toksyczne dla środowiska. Ich naturalnym rozpuszczalnikiem jest woda, a nie środki chemiczne, dlatego łatwo ulegają rozkładowi i nie mają negatywnego wpływu na ekosystem.
Wśród produktów różnych producentów akwareli, można spotkać te farby pod różną postacią, na przykład:
Jeśli chcesz kupić akwarele swojemu dziecku, to wybieraj zestawy zawierające szerszą paletę kolorów. Ponieważ nauczyciele chętnie korzystają z tych farb na zajęciach, to dobrze, aby Twoje dziecko miało ich co najmniej kilkanaście. Najczęściej wybierane są zestawy, obejmujące farby akwarelowe 12 kolorów, ale dobrym pomysłem jest postawienie od razu na farby akwarelowe 24 kolory. Wśród różnych producentów natomiast, liderem w produkcji akwareli, od wielu lat jest Astra. Być może pamiętasz ją ze swojej szkoły. Dziś cieszy się ogromnym zaufaniem i dobrymi opiniami.
Podobnie jak akwarele, farby plakatowe dla dzieci to jeden z tych produktów, po który nauczyciele plastyki sięgają z ochotą. Nawet jeśli coś się nimi zabrudzi, to łatwo je zmyć, używając naturalnego rozpuszczalnika, jakim jest woda. Dlatego chętnie wykorzystywane są do zabawy. Tak samo, jak akwarele, farby plakatowe dostępne są na palecie, w słoiczku i tubce, ale także w bardziej wygodnej postaci, która umożliwia ich bezpośrednio użycie — farby plakatowe w butelkach. Tutaj także dobrze jest postawić na większą paletę barw i kupić zestaw farbek dla dzieci, zawierający co najmniej 12 kolorów. W ten sposób zwiększysz zakres obrazów, jakie może namalować twój podopieczny.
Farbki dla dzieci to nie tylko akwarele i plakatówki. Chociaż niektóre rodzaje farb są rzadziej używane w szkole, zwłaszcza w młodszych klasach, to ich wybór jest dużo większy. Zastosowanie specjalistycznych farb, takich jak farby do malowania na szkle, do malowania tkanin, farbki olejne, do malowania palcami jest bardziej popularne w starszych klasach od 4 do 8. Jednak tego typu artykuły to także świetne narzędzia do zabawy w domu. Poznaj rodzaje pozostałych farb do malowania.
Farby do malowania na szkle przeznaczone dla dzieci, to nie są profesjonalne farby, które dają trwały efekt. Malowanie tego typu farbami jest podobne do malowania akwarelami. Chociaż można je łatwo nanieść bezpośrednio na szkło, to równie łatwo można je z niego usunąć. Dlatego tego typu farbki to dobry wybór, dla młodszych dzieci, które łatwo mogą nanieść poprawki na swoje "dzieło". A jakież to dzieła tworzą dzieci w szkole?
Farby do malowania po szkle są stosowane do malowania butelek lub szyb, czy też specjalnych szkiełek, dlatego mówi się o nich także farby witrażowe. Malując nimi, można uzyskać ciekawy efekt na powierzchni szkła, chociaż nie są to profesjonalne farby witrażowe dla dorosłych.
Małe dzieci lubią malować czym popadnie, a najchętniej robią to gołą ręką i palcami. Do tych celów, powstały specjalne farby, które są bezpieczne w kontakcie z ciałem i nie wywołują reakcji alergicznych. Twoje dziecko może zamoczyć w nich ręce lub palce i oddać się długim chwilom świetnej zabawy. Podobnie jak inne rodzaje farb dla dzieci występują one w tubkach, słoikach, a także w formie pieczątek o ciekawych kształtach. Malowanie palcami to jedna z ulubionych przez dzieci czynności.
Do malowania takich powierzchni jak drewno, tektura, plastik czy metal, potrzeba farb, które tworzą grubszą warstwę i lepiej pokrywają powierzchnię. W tym celu właśnie używa się farb akrylowych. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i dzieci, z tym że dla nich, te farbki występują zwykle w małych pojemnikach. Najbardziej popularne są farby akrylowe w tubce, chociaż występują także w puszkach. Jeśli szukasz dobrych farb akrylowych dla dzieci, to warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy robią je z myślą o nich. Są to farby akrylowe Happy Color lub farby akrylowe Koh-i-Noor.
Jeśli Twoje dziecko kocha malować i wykorzystuje do tego różne płótna, to dlaczego to ograniczać? Malowanie na ubraniach, poszewkach na poduszki, obrusach czy płóciennych torbach wymaga tylko dobrych farb do ubrań, a w zasadzie do tkanin. Farby do malowania na tkaninie pozwalają uzyskać ciekawe wzory, na przykład świąteczne zdobienia na obrusach. Większość tego typu farb wymaga jedynie utrwalenia żelazkiem po wyschnięciu, dlatego w szkołach z reguły się ich nie używa.
Malowanie farbami olejnymi wymaga już większych umiejętności. Dlatego z reguły są to farby przeznaczone dla zawodowców, ale jeśli Twoje dziecko lubi odkrywać nowe techniki i rozwijać swój warsztat, to warto kupić mu choćby podstawowe kolory farb olejnych. Musisz jednak wiedzieć, że malowanie nimi wygląda zupełnie inaczej niż pozostałymi farbami.
Jak malować farbami olejnymi?
Malowanie farbą olejną wymaga użycia specjalnego płótna, a przynajmniej podobrazia. Tego typu farby są gęste i ciężkie, dlatego nie maluje się nimi na zwykłym papierze. Poza tym tego typu farby schną zdecydowanie dłużej i są trudne do usunięcia. Do ich rozpuszczenia używa się specjalne medium olejno-żywiczne. Praktycznie nie można usunąć ich wodą. Należy zachować dużą ostrożność i zabezpieczyć otoczenie, w którym Twoje dziecko oddaje się pasji, tak aby nie pobrudzić podłóg czy mebli, z których trudno będzie je usunąć.
Farba w sprayu to produkt, który najczęściej wykorzystujemy do malowania elementów metalowych, na przykład ramy rowerów, części karoserii samochodowej, dlatego rzadko używana jest przez dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze. Jednak mogą z nich korzystać starsze, bardziej świadome dzieci. Używanie takich farb jest bardzo łatwe, a dobrze kryją większe powierzchnie z metalu, drewna czy plastiku. Ciekawy efekt można uzyskać także malując różne artykuły ze szkła.
Farby tempery czy też farby temperowe to produkty na bazie składników organicznych. Podobnie jak akwarele, dobrze rozpuszczają się w wodzie i dość szybko schną. Można nimi malować zarówno na zwykłym papierze, jak i na płótnie, które nie wymaga wcześniej żadnego przygotowania. Farby tempera dla dzieci dostępne są w butelkach i tubkach. Co więcej, występują także z brokatem, co pozwala tworzyć najmłodszym ciekawe obrazy, zwłaszcza jeśli używają wiele kolorów.
Jakie farby do malowania dla dzieci są najlepsze?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na to, jakich farb powinno używać Twoje dziecko, wpływ ma wiele czynników. Zupełnie inne farby przydadzą się w szkole, a inne poza nią. Podobnie, inne farby dedykowane są dla najmłodszych, a inne dla starszych dzieci. Najmłodsi ucieszą się z farbek do malowania palcami, dzieci w wieku wczesnoszkolnym z plakatówek i akwareli, które używane są w szkołach.
Jeśli malowanie stało się pasją Twojego dziecka, to z pewnością będzie ono chciało rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych technik. Dlatego może sięgać po farbki akrylowe, plakatowe, a także bardziej profesjonalne farby, jak olejne, farbki do tkanin i spraye.
Kupując dziecku farby, pamiętaj także o akcesoriach. Niezbędne są pędzle, kubki na wodę, palety i fartuszki. Przydać się może także sztaluga, zwłaszcza jeśli dziecko rozwija swoje pasje w domu. Jednak przede wszystkim, do malowania Twoje dziecko potrzebuje płótna — jednym farbkom wystarczy papier, a innym potrzebne jest specjalne płótno. W tym artykule staraliśmy się wyjaśnić, jakie akcesoria wykorzystywane są do malowania. Wiesz już, jakie farbki dla dzieci używane są do malowania różnych przedmiotów. Możesz je kupić wygodnie w atrakcyjnych cenach w sklepie internetowym, bez konieczności chodzenia do marketów czy sklepów stacjonarnych.