Warszawa

Jak ułożyć relację psa z dzieckiem? Propozycje wspólnych zabaw

Jak ułożyć relację psa z dzieckiem? Propozycje wspólnych zabaw

To w głównej mierze od momentu, w którym w rodzinie pojawia się pies, zależy postępowanie prowadzące do ułożenia takich relacji z dziećmi - inaczej buduje się je od wieku niemowlęcego, inaczej, kiedy pies dołącza do rodziny z dzieckiem kilku- lub nastoletnim.

 

Warto skupić się na kontaktach z psami dzieci kilkuletnich – rozpierająca je energia, spontaniczność i emocjonalność będą zarówno zaletami, jak i zagrożeniem dla bezpieczeństwa i ich i psa.

 

 

Jakie wprowadzić zasady zabawy dziecka z psem oraz jak je kontrolować?

 

 1. Pies jest istotą żywą – ma emocje (radość, zadowolenie, lęk, frustrację), czuje ból, ma określone potrzeby i może reagować dla nas nieprzewidywalnie.
 2. Pies nie przepada za zamieszaniem – może unikać udziału w domowych imprezach, na których jest sporo dzieci, chowając się w spokojne miejsce. Ma wrażliwy słuch, więc nie powinno się przy nim krzyczeć i piszczeć lub puszczać głośnej muzyki.
 3. Pies bezpiecznie czuje się w rutynie – wskazane są stałe pory spacerów, posiłków, ćwiczeń i zabaw.
 4. Pies potrzebuje czasu „dla siebie" – kiedy odpoczywa w spokojnym miejscu, nie powinno się go zaczepiać, zachęcać do zabaw, budzić..
 5. Pies nie zawsze pragnie dotyku – najlepiej głaskanie i pieszczoty zostawić na moment, w którym pies sam przychodzi do nas i zachęca do kontaktu.
 6. I psa i ludzi muszą obowiązywać zasady, których trzymają się wszyscy. Nauka podstawowych komend (jak przywołanie, siad, czekaj, zostań, na miejsce), to właściwie konieczność.
 7. Przebywanie dziecka z psem powinno się odbywać w obecności dorosłego i z zachowaniem poniższych zasad bezpieczeństwa:

 

 • nie jest wskazane głaskanie psa po głowie, nachylanie się nad nim i dotykanie z zaskoczenia
 • nie wolno kłaść się na psa, mocno go przytulać, uniemożliwiać mu odejście
 • nie wolno drażnić się z psem
 • nie powinno się biegnąć na wprost do psa i wpatrywać mu się prosto w oczy
 • nie wolno wyrywać mu z pyska zabawki lub gryzaka
 • nie wolno przeszkadzać mu w posiłku
 • pies poznaje człowieka węchem – warto przybrać pozycję w kucki, odwrócić głowę i dać się powąchać

 

 

 


 

Tekst powstał w ramach kampanii #psiaktywnarodzina organzowanej przez COUNTRY&NATURE i Instytut Matki i Dziecka. Więcej szczegółów o akcji znajdziecie TUTAJ

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć