Warszawa

Debata "Od przedmiotu do podmiotu. Kim jest dziecko w dyskursie naukowo-społecznym"

Debata "Od przedmiotu do podmiotu. Kim jest dziecko w dyskursie naukowo-społecznym"

25 listopada (w czwartek) o godz. 17 zapraszamy do Sali Kinowej PME na kolejną już debatę wokół dzieciństwa. Tym razem porozmawiamy o zmianie, jaka dokonała się w społecznym podejściu do dziecka oraz o zmianie podejścia do tego tematu w różnych dyscyplinach naukowych. Debata będzie również okazją do opowiedzenia i zaprezentowania nowej publikacji PME jaką jest katalog „Dzieciństwo”. Autorki projektu, Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka opowiedzą o pracy nad jego powstawaniem.

 

Gościniami spotkania będą:

 

dr hab. Magdalena Radkowska Walkowicz, z Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Dzieciństwa UW, prof. Anna Landau-Czajka, członkini Komitetu Nauk Historycznych PAN.


Spotkanie poprowadzi: Paulina Filipowicz, dziennikarka, redaktorka naczelna ładnebebe – partnera medialnego projektu „Dzieciństwo”. 

 

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie stacjonarne. Wstęp jest bezpłatny i nieobowiązują zapisy. 

 


Projekt "Dzieciństwo"

 

Kołyska, powijaki, koń na biegunach, pamiątki chrztu i pierwszej komunii oraz zabawki kupione na odpuście – te i setki innych przedmiotów związanych z okresem dzieciństwa już w listopadzie 2021 roku będzie można obejrzeć w katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Kontekst stworzą archiwalne fotografie rodzinne i dziecięce z naszych zbiorów.

 

W 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym rozpoczynamy działania związane z tematem dzieciństwa poprzez projekt wydawniczy. Jego celem jest wydanie innowacyjnego katalogu zbiorów.

 

Publikacja o nazwie tożsamej do projektu będzie w sposób przekrojowy prezentowała muzealia i archiwalia z terenu Polski gromadzone przez lata w zbiorach PME. Każdy obiekt opisany i sfotografowany stanowi rodzaj komunikatu i świadectwa przeszłości. W katalogu zaprezentowane zostaną wszystkie obiekty związane z okresem dzieciństwa ze zbiorów Muzeum: zabawki, ubrania, meble i sprzęty, a także dzieła sztuki i fotografie. Setki przedmiotów  dotyczących etnografii dzieciństwa połączą się w jedną opowieść o życiu dzieci.

 

W ofercie wydawniczej polskich muzeów etnograficznych brakuje kompleksowych katalogów tematycznych. Stąd pomysł na naszą innowacyjną publikację – pierwszy katalog ukazujący przekrojowo zbiory z różnych kolekcji. Ideą projektu ”Dzieciństwo” jest skierowanie opracowania do jak najszerszej grupy odbiorców – pracowników muzeów i instytucji kultury, pedagogów, animatorów kultury, badaczy i pasjonatów etnografii, dziennikarzy i wszystkich, którzy projektują produkty dla dzieci i rodziców. Katalog będzie także ułatwieniem przy prowadzeniu kwerend i prac konserwatorskich. Wierzymy, że dla badaczy katalog stanie się inspiracją do prac naukowych, badań i publikacji.

Publikacja będzie około 400-stronicowym repozytorium  wiedzy o etnografii dzieciństwa. Katalogi pojawią się w znaczących bibliotekach, muzeach etnograficznych i pokrewnych oraz instytucjach naukowo badawczych w Polsce, także w Bibliotece Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Publikacja będzie bezpłatnie i szeroko dystrybuowana w formie cyfrowej, w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Z myślą o najmłodszych odbiorcach wydana zostanie gra pamięciowa „pexeso”.

 

W ramach projektu zostaną przeprowadzone bezpłatne międzypokoleniowe warsztaty plastyczne i kulinarne oraz panele dyskusyjne z udziałem ekspertów – w wersji stacjonarnej i online. Choć punktem wyjścia są obiekty etnograficzne, świadczące o dawnym obrazie dzieciństwa, podczas spotkań poruszane będą tematy dotykające kondycji współczesnych mieszkańców Polski – dorosłych i dzieci. To, jak przez wieki zmieniało się doświadczenie dzieciństwa, świadczy przecież o zmianie jaka zaszła w jego postrzeganiu przez opiekunów i starsze pokolenia. Katalog stanie się bazą pomysłów i źródłem inspiracji do tworzenia scenariuszy edukacyjnych w naszym Muzeum dla Dzieci. W 2021 roku przeprowadzone zostaną tam wydarzenia o pilotażowym charakterze. Po zakończeniu projektu „Dzieciństwo” poddamy wszystkie warsztaty ewaluacji, na rzecz przyszłych aktywności wokół tego tematu.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć