Warszawa

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jak złagodzić swędzenie?

Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jak złagodzić swędzenie?

Swędzenie skóry jest nieodłącznym i bardzo nieprzyjemnym objawem atopowego zapalenia skóry u niemowląt i małych dzieci.

 

Jeśli nie złagodzimy świądu, dziecko będzie drapało się coraz mocniej, co w efekcie da pogorszenie zmian zapalnych i rozwój infekcji. Jak skutecznie zredukować uczucie swędzenia skóry u dziecka z AZS? Wyjaśniamy.

 

Dlaczego tak ważne jest łagodzenie świądu w AZS?

 

Dziecko chorujące na atopowe zapalenie skóry odczuwa świąd jako powierzchowny ból i ma stałą potrzebę drapania się. Bardzo ciężko nad nią zapanować i niestety stan jest na tyle uciążliwy, że życie dziecka może ulec znacznemu pogorszeniu na wielu obszarach, np. występują:

 

  • zaburzenia snu,
  • osłabienie koncentracji,
  • stałe uczucie dyskomfortu,
  • uczucie niepokoju,
  • w późniejszym okresie może rozwinąć się nawet depresja.

 

Ponadto swędzenie, a w efekcie drapania, prowadzi do pogorszenia istniejących zmian zapalnych - czasami dochodzi nawet do rozdrapania skóry do krwi, przez co powstają nadżerki i sączące się rany, a później - nieestetyczne blizny. Uszkodzona skóra stanowi dodatkowo wrota dla drobnoustrojów i często przy zaostrzeniach AZS dochodzi do rozwoju nadkażeń grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych.

 

Jak łagodzić świąd u dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

 

Łagodzenie świądu jest jedną z form leczenia atopowego zapalenia skóry - to wręcz nieodłączna forma terapii, a także profilaktyki, gdy choroba jest uśpiona. Łagodzenie świądu i profilaktyka przeciwko jego pojawieniu się, może przebiegać z wykorzystaniem poniższych zasad.

 

Stosowanie emolientów. Emolienty to preparaty, które powinny stanowić podstawę pielęgnacji skóry atopowej - wspomagają one bowiem regenerację bariery naskórka, a ta u dziecka z AZS jest uszkodzona. Ponadto zmniejszają one suchość skóry i działają przeciwświądowo. Emolienty należy aplikować 2-3 razy dziennie na całe ciało dziecka i koniecznie po kąpieli (do kąpania również należy stosować dodatkowo emolient - np. w postaci emulsji do kąpieli).

 

Preparaty sterydowe. Tą grupę produktów stosuje się, gdy zmiany mają silnie zapalny charakter, powstały nadżerki lub sączące się rany - wówczas prawdopodobnie żaden emolient nie poradzi sobie z takimi zmianami i konieczne jest zastosowanie leku o działaniu przeciwzapalnym, np. sterydu w postaci kremu lub żelu. Często takie preparaty mają także składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, gdyż w sytuacji otwartych ran często dochodzi do nadkażeń. Czasami wystarczy posmarowanie zmienione miejsca rano i wieczorem przez 2 dni, a czasami konieczne jest przedłużenie terapii. Przed zastosowaniem takiego preparatu warto jednak skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli mówimy o niemowlętach.

 

Unikanie drażniących środków. Bardzo często do zaostrzenia AZS przyczyniają się różne środki zawarte np. w proszkach do prania. Stosuj więc proszki przeznaczone do skóry atopowej niemowląt (najlepiej o naturalnym pH) i dla pewności włączaj do każdego prania dodatkowy cykl płukania. Substancje drażniące mogą też znajdować się w ubrankach - np. w postaci barwników lub ze względu na materiał, dlatego profilaktycznie można wymienić garderobę dziecka na ubranka ze 100% bawełny organicznej (biobawełna, bawełna ekologiczna) i w jasnym kolorze (jak najmniej barwionym, ale też nie wybielanym - czyli raczej ubranka beżowe i ecru, niż białe).

 

Dbanie o czystość w domu i zdrowe powietrze. Wysoka temperatura może nasilać świąd u dziecka, dlatego dbaj o to, aby temperatura nie przekraczała 20 stopni. Często wietrz pomieszczenia, odkurzaj, ścieraj kurze, pierz zasłony (albo najlepiej zrezygnuj z tekstyliów, które nie są niezbędne w domu). Zadbaj również o odpowiednie nawilżenie powietrza - np. z pomocą nawilżacza.

 

Mokre opatrunki. To bardzo pomocny sposób przy zaostrzeniach AZS. Polega na zastosowaniu wilgotnej warstwy opatrunku na posmarowaną grubo emolientem skórę, po czym nałożeniu na nią suchej warstwy opatrunków i dopiero ubranka. Mokry opatrunek wytworzy mechaniczną barierę, która nie tylko zabezpieczy przed drapaniem się, ale też spowoduje efekt chłodzący i zmniejszy świąd. Ponadto emolient lepiej się wchłonie.

 

Dowiedz się więcej na temat leczenia atopowego zapalenia skóry u dziecka.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć