Warszawa

FAS - czyli dlaczego picie alkoholu w ciąży jest tak szkodliwe?

FAS - czyli dlaczego picie alkoholu w ciąży jest tak szkodliwe?

Alkohol to substancja, która ma nie tylko szkodliwy wpływ na zdrowie matki, ale również płodu.  Kobiety pijące w trakcie ciąży, nawet minimalne ilości alkoholu, narażają dziecko na przyszłe wady, w tym FAS. Każde 50 mg wypitego alkoholu prowadzi do obumarcia 20 milionów neuronów u płodu. Dlatego będąc w ciąży lub nawet podejrzewając ten stan należy zrezygnować z alkoholu.

 

Jak objawia się płodowy zespół alkoholowy (FAS)?

 

FAS może wiązać się zarówno z występowaniem wad fizycznych, intelektualnych oraz z trudnościami związanymi z życiem codziennym. FAS może być widoczne w rysach twarzy, tj. małych oczach, krótkim zadartym nosie, gładką powierzchnią skóry pomiędzy nosem a górną wargą czy bardzo cienką górną wargą. Takie dzieci mogą borykać się z wadami serca, problemami z nerkami oraz kośćmi, jak również wadami słuchu i wzroku. Dzieci z FAS mogą także znacznie wolniej niż inne dzieci rosnąć – zarówno przed, jak i po urodzeniu.

 

Uszkodzenie mózgu i ośrodkowego układu nerwowego prowadzi do niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń uczenia się czy opóźnionego rozwoju. Dzieci z FAS wykazują nadpobudliwość, zmienność nastroju oraz kłopoty z uwagą.

 

FAS a dorosłość

 

Późne zdiagnozowanie FAS może wiązać się z zaburzeniami o charakterze wtórnym. Bardzo istotne jest więc szybkie odkrycie FAS. Mimo że trudności o charakterze zdrowotnym zostaną z tymi osobami już do końca życia, można próbować pomóc im minimalizować ich skutki. Przy odpowiednim wsparciu rodziców i nauczycieli, dzieci mają możliwość wykorzystania swojego pełnego potencjału. Co więcej, podejrzewa się, że osoby dorosłe z FAS są o wiele bardziej narażone na choroby psychiczne, a także na pojawienie się cukrzycy, nadciśnienia, raka czy chorób autoimmunologicznych.

 

9 września przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości FASD. Święto po raz pierwszy obchodzono 9.09.1999 roku. Datę dobrano w taki sposób, by przypominała, że w ciągu 9 miesięcy kobieta w ciąży, powinna powstrzymać się od picia alkoholu.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć