Tylko kilka dni dzieli nas od warszawskiej inauguracji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki!
Festiwal już trzeci rok jest świętem wszystkich, którzy książki kochają, ale - jak podkreślają organizatorzy - to także okazja, do spotkania z tymi, którym z książką nie po drodze. Czy ostatecznie dzieci przekonają się, że czytanie może być fantastyczną przygodą?
Bardzo możliwe, bo wydarzenia są przygotowane tak, by w maksymalny sposób angażowały młodych, by zaskakiwały nie tylko tematyką i formą, ale także miejscami.
To już tradycja Fundacji Czas Dzieci, że zaprasza do współpracy znakomite instytucje o unikatowym charakterze, a potem prezentuje znakomite książki w kontekstowo dobranych przestrzeniach.
W tym roku w Warszawie będą to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Azji i Pacyfiku. Fundacja nie zapomina także o naturalnej przestrzeni książki. Dlatego wśród partnerów: Biblioteka Wilanowska oraz niezwykła księgarnia niezależna Triki Tashka. Wydarzenia odbędą się także podczas Pleneru Literackiego w Ogrodzie Saskim.
Wśród gości warszawskich same gwiazdy: prof. Joanna Papuzińska, Józef Wilkoń, Grzegorz Kasdepke w duecie z Joanną Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Ryrych, Sylwia Majcher, Dorota Suwalska, Bartek Brosz, Małgorzata Swędrowska, Marta Kopyt, a także Robert Romanowicz.
Spotkania w unikatowym genius loci, a sama literatura w otoczeniu wystaw.
W Teatrze Rampa podczas trwania festiwalu będzie można obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia z książki „Leopantera. Historia pewnej miłości”, w Muzeum Powstania Warszawskiego - wystawę „Abecadło” Iwony Chmielewskiej (ilustracje stworzone do projektu Mała Książka - Wielki Człowiek), w Triki Tashka: „iBum! Książkowy szum” Roberta Romanowicza, a w Bibliotece Wilanowskiej instalacja dla dzieci przedszkolnych „Wielka wyprawa żubra Pompika” na podstawie książek Tomasza Samojlika.
Wydarzenia nareszcie w tradycyjnej formie, ale przez cały tydzień festiwalowy szczególne atrakcje na profilu FB: internetowe rozgrywki „Zagraj z Kleksem”, „Czytanki na czasie”, „Kołysanki”, a także cieszące się dużym zainteresowaniem „Męskie czytanie”. Na deser - gość zagraniczny Siri Spont – spotkanie online dla dzieci, niezależnie od ich miejsca zamieszkania.
—
Wszystkie wydarzenia są darmowe, na większości można zdobyć wyselekcjonowane książki i gadżety festiwalu. Na te ostatnie z pewnością nie zabraknie chętnych, bo grafika na nich jest autorstwa samego mistrza - Józefa Wilkonia.
Warto śledzić również media społecznościowe: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje i newsy, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partner Fundacja PZU.