Warszawa

KLIMAT I MY - Zróbcie sobie Piknik Naukowy

KLIMAT I MY - Zróbcie sobie Piknik Naukowy

Jak zrobić Piknik Naukowy, kiedy nie można rozstawić namiotów i zaprosić do wspólnego eksperymentowania?

 

Mamy na to sposób. Zachęcamy Was do organizowania własnych, kameralnych, rodzinnych pikników. Wyjdźcie z domów 8 i 9 maja, rozłóżcie koc, spójrzcie na otaczającą Was przyrodę i bądźcie gotowi na eksperymenty. Koniecznie zabierzcie nas ze sobą – w swoich smartfonach, laptopach, tabletach. Będziemy czekać online z inspiracjami, pomysłami na doświadczenia do natychmiastowego wykonania i ciekawymi krótkimi filmami, przygotowanymi przez ponad stu autorów.

Przekonacie się, jak niewiele trzeba, by zorganizować ciekawą naukową zabawę i zobaczyć coś, czego nie widzieliście, choć zawsze było na wyciągnięcie ręki.

 

Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak oczyścić powietrze z pomocą roślin? Czy da się zagotować wodę w kartonowym garnku?

 

Temat tegorocznego Pikniku to „Klimat i my”. Minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie mamy przed sobą. Przekonamy się, że nauka i technika mogą nam pomóc w jego realizacji. Zapoznamy się z faktami dotyczącymi klimatu, poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany i sprawdzimy, czy rezygnacja z dawnych przyzwyczajeń może być przyjemna.

 

Jak będzie wyglądał Piknik? Aby zrekompensować Wam i sobie fakt, że nie możemy spotkać się na żywo, impreza potrwa dłużej i będzie odbywać się w kilku wirtualnych miejscach równocześnie.

 

TRANSMISJA ONLINE

FB Centrum Nauki Kopernik, FB Piknik Naukowy, YT Centrum Nauki Kopernik


Spotkania online 8 i 9 maja są podzielone na 3 bloki prowadzone na żywo.

 

11.00 - 12.30 – to propozycje dla najmłodszych. Podpowiemy, jak obserwować przyrodę, zaczynając tuż za progiem. Pokażemy proste eksperymenty i niezwykłe organizmy, które żyją obok nas. Zajrzymy do ZOO, lasu, misiowego szpitala i pod wodę. Nauczymy się robić budki dla owadów, pojemniki na deszczówkę, kosmetyki.

 

14.30 – 16.00 – w tym bloku znajdą się najciekawsze eksperymenty. Niektóre z nich wykonacie w domu. Inne wymagają specjalistycznego sprzętu, ale są warte zobaczenia. Obejrzycie także propozycje filmowe zagranicznych gości pikniku, materiały związane ze zdrowiem i doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców. Nie zabraknie tematów związanych ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami.

 

18.00 – 19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów. To czas na spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z planetarium Kopernika, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.

 

WARSZTATY I SPOTKANIA

 

Na platformach internetowych

 

8 i 9 maja będzie można także wziąć udział w warsztatach online i spotkaniach z ekspertami. Ich harmonogram i informacja, jak do tych wydarzeń dołączyć będzie opublikowana na www.pikniknaukowy.pl

 

WIRTUALNE NAMIOTY

 

Na www.pikniknaukowy.pl

 

Nie może być Pikniku Naukowego bez namiotów. W związku z tym przygotowana została ich wirtualna wersja, dostępna 10-15 maja na stronie pikniku. Wybierając nazwę instytucji, będzie można obejrzeć wszystkie przygotowane przez nią filmy. Wirtualne namioty ma 110 instytucji. Czeka na Was ponad 300 filmów.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć