Warszawa

Wystawa "Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli"

Wystawa "Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli"

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki przygotowało wystawę „Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli”.  Ekspozycja składająca się z dwóch cześci prezentowana jest w Zamku od 1 maja do 16 sierpnia 2020 r. 


Od 6 sierpnia wystawa jest również dostępna online na stronie www.filozofiprzyroda.pl dzięki projektowi, który uzyskał wsparcie z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

 

 

Filozofia przyrody - co to takiego?


Celem wystawy jest uświadomienie najmłodszym jak i dorosłym odbiorcom jaki wpływ ma nasza działalność na otaczający nas świat, w jaki sposób możemy zadbać o zdrowe środowisko oraz jak często destrukcyjne działania powodują nieodwracalne zmiany. Ponadto wystawa ukazuje jak ważną nauką jest filozofia i jaki ma wpływ na inne dziedziny naukowe.

 

 

Dwa oblicza wystawy


Ekspozycja składa się z dwóch części.  Pierwsza część wystawy - dla dorosłych, przygotowana przez Panią Justynę Polakowską (wystawypolakowska.pl), jest formą zaproszenia do refleksji filozoficznej nad tekstem Romana Ingardena pt.: „Książeczka o człowieku”. Druga część wystawy „Filozof i przyroda” została przygotowana przez Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki i przedstawia człowieka jako istotę zakotwiczoną w dwóch przeciwległych światach: przyrodzie i kulturze. Korzystając z naturalnych materiałów takich jak tektura, sznurek, kamienie, kora, piasek, woda i rośliny, zbudowano przestrzeń pełną tęsknoty za naturalnym środowiskiem. Kontur ludzkiej postaci zwielokrotniony oraz instalacja przypominająca cień człowieka, zbudowana z roślin przypomina o jego korzeniach. Pytania filozoficzne zawieszone w przestrzeni zmuszają do podstawowych pytań o miejsce człowieka w świecie. Czy człowiek bierze odpowiedzialność za swoje czyny? Czy ma świadomość swojej aroganckiej postawy wobec świata roślin i zwierząt, którego nadal jest częścią?  Wystawa  „Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli” ma pełnić funkcję platformy międzypokoleniowego dialogu na temat człowieka i jego relacji wobec świata roślin i zwierząt oraz odpowiedzialności za jakość życia na Ziemi.  

 


Tematyka wystawy jest niezwykle aktualna w czasie, kiedy stajemy w obliczu konieczności skoncentrowania swojej działalności na polepszeniu stanu otaczającej nas natury, od której w pełni zależymy i nie możemy o niej zapominać. Zapraszamy do miejsca, w którym dochodzi do dialogu międzypokoleniowego na temat odpowiedzialności człowieka za środowisko naturalne i za przyszłość naszej planety. 

 

 

Podczas trwania wystawy pt.: „Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli” odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku szkolnym. Warsztaty składały się z trzech paneli: florystycznego, kreatywnego oraz filozoficznego.  Ważnym elementem projektu są filmy z udziałem dzieci, które możemy zobaczyć na stronie www.filozofiprzyroda.pl, przedstawiają one poszczególne zagadnienia poruszane na wystawie. 

 


 

Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli

 

www.filozofiprzyroda.pl

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć