Warszawa

Zabawy dla dzieci na urodziny

Zabawy dla dzieci na urodziny

Planujesz urodziny? To bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez okolicznościowych dla wszystkich milusińskich, dlatego zadbaj o to, by ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Gdzie urządzić imprezę? Jakie zaplanować atrakcje? Jak zrobić piniatę? Które zabawy dla dzieci będą najciekawsze? Zebraliśmy pomysły i odpowiadamy.

 

Urodziny z atrakcjami: piniata w roli głównej

 

Pomysłów na organizację urodzin jest tak wiele, że wprost trudno się zdecydować. Zanim jednak zaczniecie wspólnie z dzieckiem planować ten najważniejszy dzień w roku, zastanówcie się nad dostępnymi możliwościami i warunkami. A jeszcze wcześniej porozmawiaj z dzieckiem i dowiedz się, jakie są jego marzenia dotyczące tego dnia. Ustalcie przede wszystkim, gdzie odbędą się urodziny – w domu, kawiarni, sali zabaw, a może w muzeum lub w kinie? Czy raczej na otwartej przestrzeni – w lesie, w parku, na polanie. Urodziny na dworze dają większe pole do popisu – można zorganizować zabawy ruchowe dla dzieci, na które zazwyczaj nie ma miejsca w domu. Możecie też zaplanować popularną zabawę w rozbijanie piniaty. Jak zrobić piniatę? Wystarczy przygotować wybrany kształt (może to być postać z ulubionej bajki, modny flaming lub lama) z niezbyt grubego kartonu lub papieru, wypełnić go cukierkami i okleić kolorową krepiną i doczepić sznurek.

 

A jak wygląda zabawa z piniatą? Dzieci kolejno podchodzą do zawieszonej na sznurku ozdoby i uderzają w nią specjalnym młotkiem, dopóki nie wysypią się z niego wszystkie cukierki. Opiekun powinien kontrolować sytuację i stan piniaty w taki sposób, by moment wysypania się słodkości przypadł w udziale solenizantowi. Warto wspomnieć, że to prastara zabawa pochodząca najprawdopodobniej z krajów Ameryki Południowej (lub według innych źródeł z Chin), w myśl której słodkości wysypujące się pierwotnie z glinianego naczynia, miały symbolizować wygraną dobra ze złem, pomyślność oraz hojność bogów.

 

 

Urodziny na świeżym powietrzu: Indianie czy księżniczki?

 

Jeśli tylko data urodzin dziecka na to pozwala, warto pomyśleć o organizacji imprezy na świeżym powietrzu. Otwarta przestrzeń daje wiele możliwości na zabawy ruchowe dla dzieci, atrakcje i konkurencje sportowe, a także zabawy integracyjne dla dzieci, które jeszcze się nie znają. Warto pomyśleć też nad motywem przewodnim zabawy urodzinowej. Popularnym tematem są np. Indianie na Dzikim Zachodzie. W planach takiej imprezy jest zazwyczaj:

 

 • tworzenie pióropuszy,
 • wymyślanie indiańskich imion,
 • strzelanie z łuku,
 • szukanie skarbu ukrytego w lesie lub na łące.

 

Jeśli motywem przewodnim imprezy będą Księżniczki lub Baletnice, to oczywiście uczestniczki takich urodzin będą tworzyć odpowiednie stroje, np. tiulowe spódniczki, a także jeść babeczki z różowym lukrem i kolorową posypką. Nie może zabraknąć też gry w figurki – dzieci bawią się  przy muzyce klasycznej, baletowej, a gdy opiekun zatrzymuje dźwięk, nieruchomieją. Odpada dziecko, które się poruszy.

 

 

Popularne zabawy na urodziny to także te nawiązujące wprost do ulubionych dziecięcych filmów lub seriali, superbohaterów popkultury Spiderman, Superman, Wonder Woman czy lubianych bajek „Biedronka i czarny kot”, „Gumball” lub „Sponge Bob”, a dla młodszych „Psi patrol” czy „Świnka Peppa”. Oczywiście tort i dekoracje także nawiązują wówczas do ukochanych postaci. Również zaproszenia urodzinowe mogą być związane z tematem urodzin – można kupić gotowe karty z podobiznami bohaterów dziecięcego świata, ale można je też wykonać wspólnie z dzieckiem. Wiele inspiracji i artystycznych materiałów, sprzyjających kreatywnym pomysłom znaleźć można w serwisie zrobionerecznie.pl.

 

Urodziny w domu: niezapomniana zabawa czarodziejów

 

Jeśli twoja pociecha świętuje późną jesienią lub zimą, to zapewne imprezka urodzinowa odbędzie się w domu, wynajętej sali zbaw lub kawiarni. Urodziny takie mogą być równie atrakcyjne dla najmłodszych, co te odbywające się na leśnej polanie. Wystarczy dokładnie wszystko zaplanować. Lubisz animować zabawy? Tym lepiej – nie musisz wynajmować płatnej opiekunki. Przemyśl motyw imprezy, skompletuj potrzebne akcesoria, zróbcie listę gości i wspólnie z dzieckiem wykonajcie zaproszenia urodzinowe.

 

Zaplanujcie zabawy ruchowe dla dzieci – tańce, ponadczasową zabawę w ciepło – zimno. A może będzie to jednocześnie tematyczny bal przebierańców? Np. w stylu postaci z filmów „Harry’ego Pottera”? Kompletowanie stroju to doskonała zabawa dla wszystkich uczestników. Zabawy dla dzieci także mogą nawiązywać do fabuły filmów, podobnie jak dekoracje i zastawa stołowa. Tańce i zabawy ruchowe dla dzieci mogą odbywać się przy ścieżce dźwiękowej z wybranej bajki – motywy z filmu o zdolnym czarodzieju są bardzo wyraziste muzycznie, można też przy nich zorganizować np. pokaz czarowania lub walki ze smokiem (dorosły przebrany w kartonowe pudło). Popularna jest prosta i dobrze sprawdzająca się zabawa, wersja wspomnianych wyżej figurek, ale z krzesłami, w której dzieci biegają do muzyki i siadają na krzesłach, gdy muzyka cichnie – kto nie znajdzie siedzenia, odpada. Zawsze powinno być o jedno krzesło mniej niż dzieci.

 

 

Zabawy na urodziny, które nigdy nie wychodzą z mody

 

Istnieją zabawy, które niezależnie od postępu technologicznego i zmieniających się mód, sprawdzają się podczas każdej niemal dziecięcej imprezy urodzinowej. Dzieci lubią zabawy z  elementem rywalizacji, a dorosłym łatwo je zorganizować. Przypominamy:

 

 • Zjadanie na czas jabłka (lub ciastka) zawieszonego na nitce.
 • Przeciąganie liny – zabawa dla dwóch grup.
 • Szukanie z mapą skarbu ukrytego wcześniej w okolicy – mogą nim być słodycze lub drobne upominki dla uczestników.
 • Zawody skakania w workach – świetna zabawa zarówno na powietrzu, jak i w sali.
 • Tworzenie prostej biżuterii – wisiorki, bransoletki – bardzo dobrze skupia dzieci i daje chwilę wytchnienia od tanecznych i sportowych zabaw.
 • Malowanie twarzy – atrakcyjne zwłaszcza dla młodszych dzieci.
 • Wykonywanie tatuaży – tę aktywność lubią i starsze, i małe dzieci.
 • Kalambury – dzieci losują hasło, pokazują je, a uczestnik, który zgadnie, może losować nagrody – drobne upominki ukryte w nieprzezroczystym worku.
 • Odgadywanie smaków – dziecku z zawiązanymi oczami podajemy do spróbowania małe kawałki warzyw i owoców, przypraw o charakterystycznym smaku (np. ogórek, pomidor, cytryna, sól, cukier).

 

Autorka: Agnieszka Jastrzębska

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć