Warszawa

Jak przekonać dziecko do lekcji nauki pływania?

Jak przekonać dziecko do lekcji nauki pływania?

Pływanie jest jednym z najczęściej wybieranych sportów dla dzieci wśród rodziców. Zalet lekcji pływania jest dużo, począwszy od zdrowotnych, a kończąc na bezpiecznej zabawie w wodzie. Rodziców do tego sportu nie trzeba przekonywać, ale nakłonienie niektórych dzieci do wejścia do wody często jest bardzo trudne. Co wtedy robić? Nie powinniśmy się poddawać!


Przybliżę Wam kilka faktów dotyczących pływania, które mogą pomóc w przekonaniu dziecka do zajęć.


Zacznijmy od zabawy!


Najprostszym sposobem na przekonanie dziecka do pływania, to przedstawienie zajęć, jako wspaniałej zabawy. Zacznijmy rozmawiać z dzieckiem o pływaniu w samych superlatywach. Spróbujmy zachęcić dziecko do zabawy w kąpieli. Pluskanie i robienie piany, to świetna zabawa, w której uczestniczyć będą wszystkie dzieci. Kupcie swojemu maluchowi kilka pływających zabawek i bawcie się razem. Kontakt z wodą ma być dla dzieci przyjemnością. Jeśli zobaczyć uśmiech na twarzy dziecka, to jesteście na dobrej drodze do sukcesu!


Jeśli pluskanie w wannie sprawia Twojemu dziecku dużo radości i nie boi się kontaktu z wodą, możecie próbować wdrożyć proste ćwiczeń w wodzie, aby przygotować malucha do zajęć pływania. Od jakich ćwiczeń zacząć? Zacznij od zanurzania głowy do wody, od polewania głowy dziecka wodą. Później możemy dołożyć ćwiczenia oddechowe, czyli wydmuchiwanie powietrza do wody. Pamiętajmy o właściwym słownictwie i podejściu do dziecka, które będą podkreślały i skłaniały do zabawy – robienie bąbelków, gotowanie wody.
Puść swojemu dziecku bajki związane z wodą.


Następnym etapem może być wspólne wyjście na basen. Pierwsze zajęcia pływania  mogą być stresujące dla naszego malucha, więc należy oswoić go z otoczeniem, a przede wszystkim z wodą – basen to nie domowa wanna. Niech nasze dziecko zobaczy jak wygląda basen, szatnie, jak bawią się inne dzieci. Te zabiegi z pewnością ułatwią Wam przekonać dziecko do zajęć nauki pływania.


Jak przekonać do lekcji pływania starsze dzieci?


W przypadku dzieci starszych sprawa jest trudniejsza. Raczej nie będziemy bawić się ze starszym dzieckiem w wannie. Sprawą kluczową jest użycie takich metod, aby dziecko samo chciało uczęszczać na zajęcia pływania. Na siłę nic nie zrobimy, a jeśli dziecko pójdzie pod przymusem na takie lekcje, to efekt nauki pływania będzie raczej mizerny. Co prawda będą też takie przypadki, gdzie dziecko zmuszone do zajęć zacznie uczęszczać na lekcje z przyjemnością.


Jak więc sprawić żeby nasza pociecha sama chciała rozpocząć naukę pływania? Po pierwsze trzeba rozmawiać i przedstawiać pozytywne strony pływania. U dziewczynek należy podkreślać wpływ pływania na kształtowanie ładnej sylwetki oraz zdrowie. Na wyobraźnię chłopców zadziała fakt poprawy sprawności, przyrost siły oraz harmonijnego rozwoju mięśni.  Dobrym wyborem mogą okazać się grupowe lekcje pływania dla dzieci . Można również spróbować porozumieć się z rodzicami z klasy, aby dzieci zapisać wspólnie do jednej grupy. Taki manewr powoduje wzrost poczucia pewności siebie u dziecka i często jest bardzo skuteczny.

 

Dobrym sposobem jest wspólny wyjazd do aquaparku. Nie znam dziecka, które nie lubi zjeżdżalni, basenowej rzeczki czy basenu z falami. Jeśli nasze dziecko zobaczy, że kontakt z wodą, to świetna zabawa, zadanie rodzica będzie łatwiejsze do zrealizowania.


Co zrobić, jeżeli wyżej wymienione metody nie działają? Została nam jeszcze stosowana od lat i jedna z najskuteczniejszych metod, a mianowicie metoda na marchewkę! Czyli przekupstwo. Rodzic, aby osiągnąć swój cel używa marchewki, którą może być coś, na czym dziecku będzie zależało. Znając swoje dzieci na pewno znajdziemy taką rzecz i będziemy mogli posłużyć się nią dla osiągnięcia wyznaczonych celów.

 

Czy można samodzielnie nauczyć dziecko pływać?


Czy można samodzielnie nauczać dziecko? Jeżeli masz odpowiednią wiedzę pedagogiczną, oraz metodyczną dotyczącą nauki pływania, dysponujesz czasem i jesteś cierpliwy, to odpowiedź brzmi tak. Pamiętaj jednak, że niewłaściwa technika pływania może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Nauczanie własnego dziecka wiąże się również z mniejszą efektywnością, ponieważ zaangażowanie dziecka jest mniejsze.


Na pewno lepszą opcją są zorganizowane lekcje nauki pływania dla dzieci . Dziecko uczy się pod okiem instruktora, który stopniując trudność oraz intensywność zajęć wyjaśni, na czym polega każdy wykonywany ruch i skoryguje wszystkie błędy. Efektywność zajęć pływania prowadzonych przez zorganizowane szkoły jest znacznie większa niż w przypadku samodzielnego nauczania własnych dzieci.


Ostateczny wybór należy jednak do Was. Do zobaczenia na pływalni!

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć