Warszawa

Tych objawów chorobowych u dziecka nie lekceważ - jak zorientować się, że sprawa jest poważna?

Tych objawów chorobowych u dziecka nie lekceważ - jak zorientować się, że sprawa jest poważna?

Nawet doświadczeni rodzice mogą wahać się, czy leczyć dziecko domowymi metodami, czy udać się do lekarza. Jakie symptomy powinny sygnałem do tego, żeby niezwłocznie odwiedzić gabinet pediatryczny?

 

Temperatura

 

Podwyższona temperatura jest jednym z pierwszych objawów wielu chorób dziecięcych. Dopóki nie przekracza 37,5°C, a towarzyszy jej katar i kaszel, może świadczyć o lekkim przeziębieniu. Jeżeli jednak gorączka osiąga 39°C, a u maluszków przekracza 38°C, wtedy konieczna jest pilna wizyta u lekarza. Tak wysoka temperatura może być spowodowana anginą, zapaleniem ucha, grypą lub inna poważną chorobą. Równie niepokojące jest długotrwałe utrzymywanie się gorączki towarzyszącej infekcji wirusowej. Jeżeli przeziębiony maluch gorączkuje powyżej 5 dni pomimo podawania leków przeciwgorączkowych, należy udać się z nim do pediatry. Tak długo utrzymująca się wysoka temperatura może być objawem infekcji bakteryjnej, która wymaga leczenia antybiotykami.

 

Ból brzucha i wymioty

 

Jeżeli ból brzuszka nie jest poprzedzony żadnymi innymi objawami i pojawia się nagle, może być symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego – zwłaszcza gdy jest intensywny, a dziecko reaguje na dotyk w bolącej części brzucha. Mogą towarzyszyć mu wymioty i brak apetytu. Nie należy wtedy odkładać wizyty u lekarza. Na temat przyczyn bólu brzucha mówi artykuł: Sprawdź przyczyny bólu brzucha i wysokiej temperatury u dziecka. Równie niepokojące są wymioty po urazie głowy. Gdy dziecko upadnie, sprawia wrażenie zdezorientowanego i wymiotuje, należy jak najszybciej wykluczyć wstrząs mózgu. Objawy te mogą wystąpić nawet kilka dni od wypadku.

 

 

Problemy z oddychaniem

 

Kłopoty z oddychaniem mogą być objawem zapalenia oskrzelików. Choroba rozwija się podobnie jak infekcja wirusowa. Jeżeli jednak oprócz kataru i gorączki dziecku sinieją usta, oddech jest świszczący, a u maluchów występuje charakterystyczne stękanie, krztuszący kaszel i poszarzała cera, nie wolno lekceważyć takich objawów. Przyczyną problemów z oddychaniem może być także astma lub alergia. Gdy dziecko oprócz trudności z oddychaniem ma objawy takie jak obrzęk jamy ustnej, zaczerwienienie, pokrzywkę lub zasinienie twarzy, gwałtownie się poci, wiotczeje, traci przytomność – jest to oznaką wstrząsu anafilaktycznego. W takim przypadku należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

 

Inne niepokojące objawy

 

Sztywność karku, któremu towarzyszy wysoka gorączka, wymioty, bóle brzucha, nudności, wysypka, senność, zaburzenie widzenia, mowy czy porażenie mięśni wymaga szybkiej interwencji medycznej. Objawy te są bowiem oznaką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyną jest najczęściej wirus, a sama choroba ma lekki przebieg. Może jednak mieć podłoże bakteryjne i rozwijać się gwałtownie. Równie szybkiej reakcji wymaga zatrzymanie moczu u niemowlęcia. Gdy maluszek siusia znacznie mniej niż zwykle albo wcale, a jego oczy lub ciemiączko są zapadnięte, konieczne jest podanie mu kroplówki nawadniającej, gdyż świadczy to o odwodnieniu.

 

Uważny rodzic szybko zaniepokoi się wymienionymi objawami i skonsultuje je z lekarzem pediatrą. W zadbaniu o zdrowie dziecka pomoże Wapteka.pl, w której znaleźć można minerały i witaminy oraz środki przeznaczone do pielęgnacji dzieci.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć