Warszawa

Polecane zabawki dla rocznego dziecka

Polecane zabawki dla rocznego dziecka

Zabawki dla rocznego malucha powinny przede wszystkim zachęcać go do odkrywania świata oraz do aktywności poznawczej. To czas, w którym dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, coraz śmielej „rozmawiać” oraz przede wszystkim interesować się otaczającym je światem. Dlatego też zabawki i gadżety powinny mu w tym jak najbardziej pomóc. Jakie akcesoria dla maluszka wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

 

  1. Zabawki edukacyjne i interaktywne
  2. Pchacze i jeździki
  3. Kolorowe książeczki

 

Zabawki edukacyjne i interaktywne

 

Dziecko poznaje otaczający je świat poprzez zabawę. W ten sposób rozwija się ruchowo i intelektualnie, uczy nowych rzeczy i zdobywa kolejne umiejętności. Zabawki mogą i powinny mu w tym pomóc. Dlatego też tak polecanym wyborem dla malucha są interaktywne oraz edukacyjne gadżety.

 

Sprawdzonym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju gry typu puzzle, klocki, tzw. memory (ćwiczące pamięć) oraz gry polegające na dopasowywaniu kształtów. Tego typu gadżety uczą maluszka cierpliwości, logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek i problemów, pokonywania trudności czy też koncentracji. Szeroki wybór tego rodzaju zabawek w dobrych, konkurencyjnych cenach, znaleźć można np. w sklepach internetowych oraz na Allegro.

 

Maluszki bardzo chętnie sięgają także po wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne, które wydają dźwięki, poruszają się, świecą albo grają. Są to zazwyczaj klocki, specjalne stoliki i jeździki, a także lalki oraz zwierzaki śpiewające piosenki, migoczące czy też odtwarzające muzykę. Zachęcają one maluchy do zabawy, a przy tym do konkretnych czynności, np. wykonania określonych ćwiczeń, ruchów, zaśpiewania piosenki itp. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku tego typu zabawek, wskazany jest umiar. Najlepiej, aby maluch nie korzystał z wielu zabawek interaktywnych jednocześnie. Mnóstwo otaczających dziecko dźwięków, kolorów czy świateł może sprawić, że maluch będzie niespokojny, a nawet płaczliwy.

 

Pchacze i jeździki

 

Jak już wspomniano wyżej, roczne dziecko coraz śmielej stawia pierwsze kroki. Dlatego też nic dziwnego, że polecanym rodzajem zabawek dla malucha w tym wieku, są tzw. pchacze, chodziki albo jeździki. Ich zadaniem jest zachęcenie maluszka do nauki samodzielnego chodzenia. Ponadto zazwyczaj zawierają one dodatkowe panele interaktywne albo ekrany edukacyjne, jeszcze bardziej zachęcające pociechy do zabawy.

 

Kolorowe książeczki

 

Bardzo polecaną zabawką dla rocznego maluszka są też dostosowane do jego wieku książeczki. Najlepiej, aby były to książki z twardymi kartkami, co zapobiega łatwemu zniszczeniu książeczki, a przy tym ułatwia maluchowi jej wertowanie. Dla roczniaka najbardziej odpowiednie są książeczki z rodziną, zwierzakami, przyrodą, farmą albo krótkie bajki. Ważne, aby wybierać wersje przeznaczone dla dziecka 12-miesięcznego. Książki dla starszych dzieci mogą być po prostu zbyt trudne dla malucha, a przez to zniechęcić go do sięgania po literaturę w przyszłości. Często zdarza się, że dzieciaki nie mają jeszcze tyle cierpliwości, aby wysłuchać danej historii do końca, jednakże sam kontakt z książkami ma walor edukacyjny – dzieci uczą się,  jak ważne są książki oraz jak wiele można się z nich dowiedzieć. Książki są też niezastąpione, jeśli chodzi o poznawanie przez malucha świata. Poprzez przedstawiane historyjki oraz kolorowe obrazki, dzieciaki uczą się o otaczającym je świecie. Często poznają również rzeczywistość, z którą jeszcze nie było im dane się zetknąć. Ponadto wspólne czytanie książek, opisywanie obrazków, wymyślanie zakończenia albo naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzaki-bohaterów historii, jest znakomitą zabawą dla malucha. To też świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem oraz budowanie więzi.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć