6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci zbliża się wielkimi krokami. Warto zobaczyć, co jeszcze znalazło się w programie poza filmowymi atrakcjami. Pełny harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie www.kinodzieci.pl, bilety do kupienia w kasach kin.
Święto dla młodych i najmłodszych widzów startuje już 21 września i potrwa do 29 września, jednak wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już w najbliższy weekend, 14 i 15 września, dlatego już dziś zapraszamy na:
Rodzinny weekend z Kinem Dzieci, czyli bezpłatne pokazy filmowe i warsztaty plastyczne w warszawskich klubokawiarniach i instytucjach kultury. W tym roku nasi najmłodsi widzowie zbliżą się do świata przyrody i będą mogli obejrzeć „Zestaw filmów krótkich: natura z bliska” (kategoria wiekowa 4+), składający się z pięciu filmów i podejmujący zagadnienia związane z różnorodnością natury i dbaniem o środowisko. Po seansie odbędą się warsztaty plastyczne, które poprowadzi Szymon Gotowski - trener, edukator i animator dziecięcy i młodzieżowy. Podczas warsztatów będziemy tworzyć drewniane eko-drabinki, które będą małymi stacjami pogody wraz ze zwierzęcymi pomocnikami. Miejsca spotkań: Klubokawiarnia Życie jest fajne – miejsce pracy dorosłych autystów, Wars i Sawa w Nowym Teatrze, Rodzinna Klubokawiarnia Praska, U króla Maciusia w Muzeum POLIN, Klubokawiarni Kofifi. Z kolei w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zagramy specjalny zestaw filmów dotyczący sztuki i zaprosimy na warsztaty związane z wystawą sensoryczną Dotknij sztuki, które poprowadzi Hanna Zwierzchowska, edukatorka U–jazdowskiego.
Na dzień przed startem 6. MFF Kino Dzieci (20 września godz. 17:00-18:30, Kino Muranów), wykładem Wojciecha Eichelbergera pt. „Emocje – jak o nich rozmawiać z dziećmi?” rozpoczniemy Kino Dzieci o wychowaniu – cykl warsztatów i wykładów dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. Następnie ze specjalistkami z Instytutu Edukacji Pozytywnej Małgorzatą Nowicką i Aleksandrą Wzorek zaprosimy na wykład i dyskusję z użyciem fragmentów filmów z tegorocznego programu festiwalu „Film jako narzędzie do rozmowy o emocjach dzieci” (24 września, godz. 17:00-18:30, Kinoteka) oraz warsztat dla nauczycieli, szczególnie wychowawców „Jak dbać o zdrowie emocjonalne dzieci w szkole?” (25 września, godz. 16:30-18:30, Kino Muranów). W ramach programu {Nauczyciel w Centrum} zaprosimy też na specjalne oprowadzanie z działaniami warsztatowymi dla nauczycieli i edukatorów, pt. „Sztuka nas dotyka – jak rozmawiać z dziećmi o ich odbiorze sztuki?” (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 23 września, od 18:00-20:00, wstęp wolny). Uczestników oprowadzą Anna Szary – kuratorka wystawy, historyczka sztuki i edukatorka oraz Aleksandra Rajska – psycholożka, pedagożka teatru i edukatorka.
Dla młodych widzów (kategoria wiekowa 6+ i 9+) lubiących rozmawiać o filmie i świecie, który nas otacza, przygotowaliśmy Dyskusyjne kółko filmowe. Partnerem tego wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a kółko poprowadzi Dorota Mieszek, filmoznawczyni i nauczycielka. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest też współorganizatorem warsztatów filmowych dla szkół i warsztatów rodzinnych zatytułowanych Trampolina do kina, które poprowadzi Magdalena Bryll – filmowiec, ilustratorka i animatorka kultury.
Podobnie jak w ubiegłych edycjach, po wybranych filmach w 4 weekendowe dni festiwalu, seansom filmowym w Kinie Muranów i Kinotece, towarzyszyć będzie prawie 40 warsztatów kreatywnych. Na warsztatach uszyjemy m.in. własnego Muminka i Zdziśkowe (Misiek Zdzisiek - ukochany pluszowy miś Basi) portfeliki na drobne, stworzymy hełmy godne prawdziwych wikingów i wiele, wiele innych. Za koncepcje i prowadzenie odpowiadać będą Magda Bravo i Szymon Gotowski.
Kino Dzieci jest zawsze blisko literatury dziecięcej. W tej edycji, po wybranych seansach, ulubione fragmenty książek przeczytają festiwalowiczom m.in. Michał Nogaś („Dzieci z Bullerbyn”), Anna Dziewit-Meller („W Dolinie Muminków”) oraz Weronika Wawrzkowicz („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”). Po obejrzeniu filmowych adaptacji, książkowe tytuły dla dzieci będzie można nabyć na stoiskach najlepszych dziecięcych wydawnictw.
W tej edycji trafimy też na Ostry dyżur literacki, ale bez obaw! Tu ubrani w kitle specjaliści od literatury dla dzieci aplikują tylko rekomendacje książek oraz filmów z festiwalu, zawsze indywidualnie dobrane do wieku, preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych i filmowych dziecka.
Razem z Meble VOX – partnerem głównym 6. MFF Kino Dzieci od trzech lat odmieniamy przestrzeń kina, wnosząc w nią namiastkę domowego ciepła. W tej edycji razem z naszym partnerem przygotowujemy zabawę w „Najmniejszych botaników świata”. Na stoisku współorganizowanym ze sklepem botanicznym ro_ślinka nauczymy się kolegować z roślinami, rozłożymy je na małe części i poskładamy w piękny organizm. Porozmawiamy o tym, czy rośliny mają pamięć i czy widzą, co się dzieje dokoła.
Na finał festiwalu odbędziemy wyprawę do początków kina. Filmom Charliego Chaplina, Georgesa Mélièsa i Bustera Keatona akompaniować na żywo będzie zespół Enchanted Hunters. Podczas występu Magdaleny Gajdzicy i Małgorzaty Penkalli można spodziewać się wyjątkowej muzycznej podróży, od delikatnych instrumentów akustycznych po burzę syntezatorów. Świat kina niemego przybliży nam podczas krótkich wstępów do filmów Korek Bojanowski.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa
Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska
Partner główny: VOX
Więcej informacji: kinodzieci.pl
Facebook: 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci na Facebooku
Wydarzenie Kino Dzieci o Wychowaniu na Facebooku