Warszawa

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Nie od dziś wiadomo, że warzywa są cennym źródłem witamin, a także błonnika. Dlatego lekarze bardzo często zachęcają do włączenia warzyw do naszego codziennego jadłospisu. Szczególnie ważne jest to dla rozwoju dzieci, gdzie niekompletna dieta może mieć poważne konsekwencje. W związku z tym, każdy rodzic stara się, aby w menu jego dziecka nie zabrakło warzyw. Niestety w wielu przypadkach warzywa nie należą do posiłków, za którymi dzieci przepadają. Często usiłowanie podania dziecku jakiejkolwiek jarzyny kończy się krzykiem. Istnieje jednak cały szereg sposobów na to, aby próba kolejnego podania marchewki z groszkiem, nie spędzała Wam snu z powiek.

 

Sprawdźcie, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw:

 

1/5
1/5
Jedzenie poprzez zabawę

Z pewnością warzywa pozostawione samotnie na talerzu, nie zwrócą uwagi Twojego dziecka. Zostaną one zignorowane i pozostawione w nienarouszonym stanie. Warto jednak spróbować zaintersować dziecko, opowiadając ciekawe historie powiązane z tym, co akurat znajduje się na talerzu. Brokuły moga być przecież pięknymi drzewami, marchewka superbohaterem, a sałata czarnym charakterem który zagraża całemu światu. Takie historie wzbudzą zainteresowanie dziecka, które z wiekszą chęcią zje przygotowany posiłek. Warto też pokroić warzywa i pozwolić dziecku stworzyć bajeczne kompozycje, jakie tylko sobie wymarzy. Kolejną zabawą może być ciuciubabka, która pobudzi zmysł smaku, ale także węchu. Należy przewiązać oczy dziecka chustką i pozwolić mu rozpoznawać smaki. Taki sposób pozwoli też zaobserwować reakcje na poszczególne produkty i bardziej poznać ulubione smaki dziecka.

2/5
2/5
Wspólne zakupy

Zakupy z dziećmi nie należą do ulubionych zajęć rodziców - chociażby ze względu na to, że trwają o wiele dłużej. Warto jednak poświęcić swój czas i zabrać malucha na targ lub do warzywniaka. W ten sposób dziecko samo może wybrać, co ma ochotę zjeść. Możliwe, że spróbuje nowych produktów, kiedy będzie miało możliwość ich wyboru ze sklepowej półki. Warto też zapytać dziecko o konkretne posiłki, aby mogło samo wybrać najpiękniejsze warzywa do potraw, które lubi. Niewykluczone, że dzięki temu, że sam skomponuje swój posiłek, chętniej go zje.

3/5
3/5
Własny miniogródek

Jeśli powyżej wymienione metody nie przynoszą żadnych skutków, można stworzyć  własny miniogródek. Jest to metoda, która będzie wymagała więcej czasu i zaangażowania, ale efekt który uzyskamy powinnien wynagrodzić wszelkie trudności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy dziecko zaangażuje sie w uprawę warzyw, przestaną mu się one kojarzyć tylko z nielubianym posiłkiem. Na pewno będzie chciało spróbować wyhodowanych przez siebie plonów. Dodatkową korzyścią będzie pewność, że podajemy rodzinie zdrowe produktów.

4/5
4/5
Przemycanie warzyw

Kiedy wszystko inne już zawodzi, warto spróbować przemycić warzywa w posiłkach. Doskonalym przykładem mogą być warzywne muffinki, które pachną i smakują wyśmienicie. Warzywa można także przemycić w zupach. Dla dzieci które nie przepadają za warzywami, atrakcyjniejsze mogą okazać się kremy. Jest to prosty sposób, który może być wystarczający dla warzywnych niejadków. Opinie na temat przemycania warzyw w posiłkach dla dzieci są podzielone. Dziecko może poczuć się oszukane kiedy zorientuje się, że w jego posiłku znajdują się warzywa i z nieufnością podchodzić do wszystkich innych potraw, dlatego należy być ostrożnym.

5/5
5/5
Dawaj przykład

Mimo trudności nie warto się poddawać w dążeniu do wprowadzenia warzyw do diety dziecka.
Należy pamiętać, że poza sposobami które rekomendują eksperci, najlepszą metodą jest dawanie dzieciom przykładu. Dzieci pierwszy autorytet zawsze widzą w swoich rodzicach. Jeśli rodzic dobrze się odżywia, szanse na to, że dziecko wybierze taką samą drogę rosną z każdym dniem. 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć