Strefa rodzica » Artykuły » Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Organizowanych jest tak wiele atrakcji dla dzieci: warsztaty, festiwale, pokazy i spektakle, że maluchy nie tylko nie mają kiedy się nudzić, ale też nie mają już czasu na spontaniczną zabawę. I tu pojawia się problem, bo tylko w nieskrępowanej zabawie jest miejsce na odkrywanie i rozwijanie kreatywności. To właśnie to, co w dzieciństwie najpiękniejsze, ale też to, co pomaga nam wybierać kierunki zainteresowań i rozpoznawać uzdolnienia. Warto więc czasem przyjrzeć się grafikowi naszej rodziny i sprawdzić, czy chcąc dla dzieci jak najlepiej, nie zabieramy im czegoś niezwykle cennego.

 

 

Co zatem robić?

 

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew.


Nie przygotowujmy piknikowych fancy-specjałów tylko zwykłe kanapki, paluszki czy chrupki i pozwólmy sobie na chwilę swobody.

 

Nie zabierajmy gier, bo przy dobrej atmosferze zwykła paczka paluszków może stać się inspiracją. Nie wierzycie? Zaraz Wam udowodnimy!

 

U nas paluszkami można grać w bierki. Rozsypujemy je w zgrabny stosik na tacy i staramy się wyciągać na przemian tak, by nie poruszyć konstrukcji. Paluszki zebrane, zawodnik ze smakiem wcina. Bardzo dużo jest przy tym śmiechu ale zabawa uczy skupienia i cierpliwości. Jeszcze jedna zaleta tej zabawy jest taka, że zwykle rodzice radzą sobie odrobinę lepiej, więc nie ma zagrożenia, że cała paczka paluszków wyląduje w małym brzuszku.

 

A może macie ochotę na łamigłówki logiczne?
W tym też pomogą Wam paluszki. Oto kilka przyładów:

 


Gdy głowy się już natrudziły, czas na odpoczynek. Można leżeć na kocu i oglądać chmury. Porównywać ich kształty do zwierząt, potworów i innych tworów wyobraźni.

Nagrodą w grach plenerowych może być paczka ciasteczek.


My lubimy Beskidzkie Misiaki - Krakersy, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też dlatego, że są one początkiem kolejnej świetnej zabawy. Wyciągamy po kolei z torebki losowe ciasteczka i opowiadamy historię o zwierzaku, który widnieje na smakołyku, kolejna osoba kontynuuje wątek losując i pałaszując kolejne ciastko.

 

I w ten o to sposób nie obejrzycie się, a dzień chyli się ku wieczorowi i czas wracać do domu. Opowieść się skończyła z ostatnim ciasteczkiem, ale to nie koniec pomysłów, bo czym częściej wykonujemy z dziećmi podobne ćwiczenia, tym więcej pomysłów przychodzi nam do głowy.


Te zabawy to prawdziwa gimnastyka dla mózgu. Po takim weekendzie dziecko wraca do szkoły uśmiechnięte i zdecydowanie łatwiej o skupienie.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Po wakacyjnej przerwie, 7 września Krówka Matylda spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Grajewa i okolic w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019