Strefa rodzica » Artykuły » Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Organizowanych jest tak wiele atrakcji dla dzieci: warsztaty, festiwale, pokazy i spektakle, że maluchy nie tylko nie mają kiedy się nudzić, ale też nie mają już czasu na spontaniczną zabawę. I tu pojawia się problem, bo tylko w nieskrępowanej zabawie jest miejsce na odkrywanie i rozwijanie kreatywności. To właśnie to, co w dzieciństwie najpiękniejsze, ale też to, co pomaga nam wybierać kierunki zainteresowań i rozpoznawać uzdolnienia. Warto więc czasem przyjrzeć się grafikowi naszej rodziny i sprawdzić, czy chcąc dla dzieci jak najlepiej, nie zabieramy im czegoś niezwykle cennego.

 

 

Co zatem robić?

 

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew.


Nie przygotowujmy piknikowych fancy-specjałów tylko zwykłe kanapki, paluszki czy chrupki i pozwólmy sobie na chwilę swobody.

 

Nie zabierajmy gier, bo przy dobrej atmosferze zwykła paczka paluszków może stać się inspiracją. Nie wierzycie? Zaraz Wam udowodnimy!

 

U nas paluszkami można grać w bierki. Rozsypujemy je w zgrabny stosik na tacy i staramy się wyciągać na przemian tak, by nie poruszyć konstrukcji. Paluszki zebrane, zawodnik ze smakiem wcina. Bardzo dużo jest przy tym śmiechu ale zabawa uczy skupienia i cierpliwości. Jeszcze jedna zaleta tej zabawy jest taka, że zwykle rodzice radzą sobie odrobinę lepiej, więc nie ma zagrożenia, że cała paczka paluszków wyląduje w małym brzuszku.

 

A może macie ochotę na łamigłówki logiczne?
W tym też pomogą Wam paluszki. Oto kilka przyładów:

 


Gdy głowy się już natrudziły, czas na odpoczynek. Można leżeć na kocu i oglądać chmury. Porównywać ich kształty do zwierząt, potworów i innych tworów wyobraźni.

Nagrodą w grach plenerowych może być paczka ciasteczek.


My lubimy Beskidzkie Misiaki - Krakersy, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też dlatego, że są one początkiem kolejnej świetnej zabawy. Wyciągamy po kolei z torebki losowe ciasteczka i opowiadamy historię o zwierzaku, który widnieje na smakołyku, kolejna osoba kontynuuje wątek losując i pałaszując kolejne ciastko.

 

I w ten o to sposób nie obejrzycie się, a dzień chyli się ku wieczorowi i czas wracać do domu. Opowieść się skończyła z ostatnim ciasteczkiem, ale to nie koniec pomysłów, bo czym częściej wykonujemy z dziećmi podobne ćwiczenia, tym więcej pomysłów przychodzi nam do głowy.


Te zabawy to prawdziwa gimnastyka dla mózgu. Po takim weekendzie dziecko wraca do szkoły uśmiechnięte i zdecydowanie łatwiej o skupienie.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019