Warszawa

Recenzja książki:

Król Maciuś Pierwszy

Król Maciuś Pierwszy

Janusz Korczak
Marianna Oklejak (Ilustr.)
od 7 do 12 lat
PATRONAT

Ciekawa lekcja

Pierwsza myśl, która pojawia się w mojej głowie, gdy słyszę tytuł Król Maciuś Pierwszy, to smutek. Książka trudna, poruszająca tematy, których wolelibyśmy unikać. Na kolejnych stronach powieści zamiast przyjaznego świata pojawia się wojna, przemoc, śmierć, zdrada i samotność. Zamiast łatwych wyborów, decyzje przytłaczające nawet najmądrzejszych dorosłych. A zamiast miłości i dobroci – polityka i manipulacja. To nie treści, które lubimy przekazywać naszym pociechom, ale niestety świata nie da się oglądać tylko przez różowe okulary. Prędzej czy później dzieci zetkną się z ciemną stroną życia i może lepiej, by stało się to w objęciach mamy czy taty, czytając książkę, którą zawsze można zamknąć i odłożyć na półkę. A jednocześnie, może podczas zaznajamiania się z lekturą, uda się odnaleźć receptę na radzenie sobie w trudnych chwilach. Razem z Królem Maciusiem możemy zmierzyć się z ciężkimi problemami.


Już od pierwszych stron Janusz Korczak nie oszczędza młodego czytelnika. Maciuś zostaje sierotą w koronie i choć dla niejednych bycie królem wydaje się wymarzonym zajęciem, szybko okazuje się, że mało w nim przyjemności a mnóstwo obowiązków. Król żyje w złotej klatce i samotnie patrzy przez kratę królewskiego ogrodu na wesołe zabawy służby pałacowej. Niestety niedane będą mu dziecięce igraszki. Młodziutki król zmuszony zostanie prowadzić trudną wojnę z sąsiadami. Po wygranej zmierzy się z reformami państwa, które w konsekwencji doprowadzą do kolejnego konfliktu. Niestety dobro nie będzie miało spektakularnej wygranej. Maciuś zostanie podstępnie pokonany. 


Nie ma sensu streszczać książki, której treść przez prawie sto lat wszyscy lepiej lub gorzej zdążyli poznać. Warto jednak zwrócić uwagę na najnowsze wydanie (wydawnictwo W.A.B.) tejże pozycji w nowej szacie graficznej. Marianna Oklejak, ilustratorka powieści, łagodzi smutek płynący ze zdań pisanych piórem Korczaka. Ciepłe kolory, rumiane policzki Maciusia, bajkowe wieżyczki ułatwiają dzieciom oswojenie trudnej treści. Należy tutaj zaznaczyć, iż Marianna Oklejak otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY.


Choć wydawnictwo poleca tę pozycję dzieciom już od 7 lat, myślę, że nie powinno się z tą lekturą zostawiać pierwszoklasistów samych. Czytając ją razem z dzieckiem, będziemy mieć pretekst do rozmowy na różne tematy, jednocześnie pomagając zrozumieć trudne problemy. A i dla nas, rodziców, będzie to ciekawa lekcja. Sądzę, że niejedną radę wyczytamy pomiędzy wierszami i nie zapominajmy, że rad tych udziela sam Janusz Korczak.

 

Agnieszka Liszyńska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Recepta na udaną powieść

Zguba w kosmosie

Recenzje CzasDzieci.pl
Recepta na udaną powieść
Dashiell Gibson ma dwanaście lat i lubi to, co większość jego rówieśników: rozmowy z przyjaciółmi, spotkania na plaży, gry, ruch, przestrzeń i dobre jedzenie. Tymczasem od jakiegoś czasu z... czytaj więcej »
Klucze i inne kluczowe sprawy

Mieszko Detektyw

Recenzje CzasDzieci.pl
Klucze i inne kluczowe sprawy
Strzeż się Sherlocku Holmesie, wkrótce twe imię zostanie zapomniane, bo oto przyszedł czas na nową osobistość wśród światowej sławy detektywów - Mieszka.   Można by nawet rzec... czytaj więcej »
Sensoryczny galimatias 

Za dużo. Jak uratować trudny dzień

Recenzje CzasDzieci.pl
Sensoryczny galimatias 
Jest piękny letni dzień. Słońce przyjemnie grzeje. Na placu zabaw przekrzykują się roześmiane dzieci. Wszystko wypełniają kolory i dźwięki. Aż chce się żyć!   Jest gorąco i... czytaj więcej »

Warto zobaczyć