Klasyczne utwory literackie są obecne przy Skarbowej 2 od początku istnienia Teatru. Teraz Groteska po raz kolejny udowodnia wartość wystawianego repertuaru. „Dzienniki gwiazdowe” biorą udział w konkursie inscenizacji organizowanym przez Instytut Teatralny „Klasyka Żywa”. Spektakl będzie można zobaczyć w ostatnie dni listopada na scenie gościnnej Teatru Groteska, w Nowym Centrum Administracyjnym w Nowej Hucie.
„Dzienniki gwiazdowe” wg Stanisława Lema to podróż Ijona Tichy’ego w głąb siebie, która obnaża słabości ludzkiego charakteru: skłonność do zdrady, tchórzostwo czy konformizm. Lem wnikliwie analizuje w nich materialny i duchowy dorobek cywilizacji, ludzką naturę oraz konsekwencje rozwoju techniki i nauki. Według organizatorów Klasyka Żywa to dawny tekst, który bez problemu odnajduje się w teraźniejszości, niosąc wartości i inspirując nie tylko samych artystów, ale także publiczność. Utwór Lema doskonale wpisuje się więc w główne założenia konkursu. Oprócz scenicznego potencjału, który w sobie kryje, porusza też aktualne i trapiące dzisiejszą społeczność kwestie, tym samym stając się dosłownie klasyką żywą.
Konkurs ma motywować współczesnych twórców polskiego teatru do zainteresowania dawną literaturą, która może stać się przedmiotem interpretacji i dialogu z odbiorcami również na scenie. W „Dziennikach gwiazdowych” autorzy przedstawienia – Małgorzata Zwolińska (inscenizacja, adaptacja i teksty piosenek) oraz Adolf Weltschek (reżyseria) podchodzą do podejmowanych tematów z dystansem, posługując się groteską, ironią i sarkazmem. Inscenizacja Zwolińskiej w sposób niezwykle jasny i zrozumiały wyjaśnia najbardziej złożone sensy zawarte w podróży Tichy’ego, zachowując jednocześnie to, co w opowiadaniach niezwykle ważne – humor i ciepły, serdeczny stosunek do zmagań bohatera z napotykanymi przeciwnościami. Ten oparty na wyjątkowej prozie spektakl, adresowany do dorosłych i młodzieży, pokazuje widzom cząstkę ich samych, czym często zmusza ich do refleksji.
Spektakle, które zakwalifikują się do drugiego etapu będą miały możliwość zaprezentowania inscenizacji podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu, gdzie Jury Festiwalu przyzna nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego oraz wyróżnienia. Dla najciekawszego odkrycia repertuarowego Komisja Artystyczna przygotowała również nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego.
Konkurs jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bierze w nim udział 35 spektakli z całej Polski. Zwycięzców poznamy już w kwietniu 2018 roku.