Kraków

Najlepsze dla dzieci w Krakowie

Najlepsze dla dzieci w Krakowie

Czyli poznajcie bliżej szóstkę laureatów SŁONECZNIKÓW 2016.

 

Słoneczniki, to – przypomnijmy - konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku do 14 lat. W tym roku statuetki przyznaliśmy w Krakowie po raz szósty w kategoriach opartych na na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera. O tym, do których instytucji trafiły zadecydowało Jury w składzie prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska, dr Joanna Olszewska-Gniadek, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny Marzena Paszkot, dr Renata Pater, Agnieszka Karp-Szymańska oraz Zofia Jurczak.

 

Poznajcie najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie! Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły.

 

Przeczytaj również naszą relację z Gali Słoneczników 2016

 

1/6
1/6

Kategoria JĘZYK (odpowiada rozwijaniu u dziecka inteligencji językowej): Teatr Groteska za premiery dla dzieci w sezonie teatralnym 2015/2016 ("Ania z Zielonego Wzgórza" oraz "Nie płacz, koziołku")

 

Teatr Groteska niestrudzenie od lat przybliża najmłodszym klasykę literatury dziecięcej. Zespół Groteski (na czele z dyrektorem Adolfem Weltschkiem) za punkt honoru postawił sobie najwyższą jakość. W Grotesce nie ma miejsca na bylejakość i niestaranność, nie tylko dlatego, że dzieci to najbardziej wymagający widzowie, nieskorzy do przymykania oka na cokolwiek.

Miniony sezon teatralny był pod wieloma względami szczególny dla Teatru. Aż cztery znakomite premiery, a wśród nich dwa spektakle wyróżnione Słonecznikiem. 

 

"Nie płacz, koziołku" (reż. Grzegorz Kwieciński) to doskonały spektakl na teatralny debiut pociechy. Pozbawiona nachalnej dydaktyki wzruszająca historia o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słucha przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddala się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popada w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. 

Przeczytaj naszą recenzję

 

„Ania z Zielonego Wzgórza” (reż. Adolf Weltschek) to z kolei spektakl przede wszystkim dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, ale i starsi widzowie będą doskonale się bawić na tym rozśpiewanym spektaklu o rudowłosej sierotce, która przebojem zdobywa serca mieszkańców  Avonlea.
Przeczytaj Co słychać w Teatrze Groteska? 

 

>> SPRAWDŹ REPERTUAR TEATRU GROTESKA

 

Uzasadnienie Jury: Teatr Groteska od wielu lat jest symbolem sztuki teatralnej dla dzieci nie tylko z Krakowa ale z całego województwa a może całej Polski. Jesteśmy dumni jako Krakowianie. Gratulujemy i dziękujemy, że to często pierwsze spotkanie z teatrem jest zawsze przygotowane z ogromną dozą staranności na najwyższym poziomie artystycznym. 

2/6
2/6

Kategoria SZTUKI WIZUALNE (odpowiada rozwijaniu inteligencji wizualno-przestrzennej): Sobotnie poranki w Pracowni i Muzeum Witrażu

 

Żywe muzeum to jest to! Dla przypomnienia – to miejsce, w którym śledzimy na żywo proces wytwarzania. W przypadku naszego tegorocznego laureata są to witraże. Pracownia i Muzeum Witrażu, to miejsce z historią. Działa nieprzerwanie od dekad, współpracowali z nią najwięksi (z Stanisławem Wyspiańskim i Józefem Mehofferem na czele). Teraz mogą ją zwiedzać również dzieci. A zwiedzanie połączone jest z warsztatami plastycznymi – od niedawna tematycznymi!

 

Uzasadnienie Jury: Pracownia i Muzeum Witrażu to miejsce nie nowe ale na nowo otwarte i na nowo odkryte. Zaskakuje autentyzmem kontaktu z żywą sztuką, pracą artystów i pięknem już gotowych witraży. Warsztaty są dopełnieniem, które pozwala dzieciom na działania twórcze i zastosowanie w praktyce zdobytej wiedzy.

 

Przeczytaj W kolebce polskiego witrażu. 

3/6
3/6

Kategoria LOGIKA (odpowiada rozwijaniu inteligencji logicznej/matematycznej): Zostań asem wywiadu – warsztaty w Muzeum Armii Krajowej

 

Rola polskiego wywiadu w czasie przebiegu II wojny światowej była nie do przecenienia. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów „Zostań asem wywiadu”. Muzeum Armii Krajowe jest niezrównane w dziedzinie przystępnego przybliżania dzieciom niełatwych tematów związanych choćby z II wojną światową. Nie inaczej było i tym razem.


Dzieci poznały biografie wybitnych agentów (Krystyny Skarbek i Kazimierza Leskiego), podążały śladami emisariuszy i kurierów (Jana Karskiego, Elżbiety Zawackiej i Stanisława Marusarza), a także poznały dokonania najbardziej znanych polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma (Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego).

 

Uzasadnienie Jury: Każde dziecko marzy o tym, żeby zostać superbohaterem lub tajnym agentem wykonującym super niebezpieczne misje. To właśnie z myślą o takich dzieciach krakowskie Muzeum Armii Krajowej przygotowało warsztaty "Zostań asem wywiadu", podczas których uczestnicy mogą poznać m.in. biografie wybitnych agentów, podążyć śladami emisariuszy, dowiedzieć się jak i przez kogo został złamany kod  Enigmy oraz zgłębić tajniki polskiej historii. Warsztaty uczą cierpliwości, logicznego myślenia, rozwijają kreatywność oraz pokazują jak osiągnąć wymarzony cel. Zajęcia są dla uczestników bardzo angażujące, uczą współpracy, także w życiu codziennym przez co stają się bardziej atrakcyjne. Wszystkie dzieci zapraszam do zostania Asem Wywiadu, a Muzeum Armii Krajowej proszę o więcej tak fantastycznych propozycji dla najmłodszych.

 

Przeczytaj Muzeum Armii Krajowej coraz bardziej aktywne

4/6
4/6

Kategoria MUZYKA (odpowiada rozwijaniu inteligencji muzycznej): Sinfonietka. Organizator: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia

 

Miło, że dorosłe instytucje troszczą się również o najmłodszych. Tak jest w przypadku orkiestry Sinfonietta Cracovia, która otworzyła swej podwoje dla dzieci. Sinfonietka to cykl koncertów – spotkań z muzyką.

 

Uzasadnienie Jury: Dorosła orkiestra otwiera się na najmłodszych słuchaczy, którzy w przyjaznej atmosferze kształtują swoją wrażliwość muzyczną i artystyczną, osłuchują się z muzyką (nie tylko klasyczną), poznają instrumenty i mają bezpośredni kontakt z członkami orkiestry. Na szczególne wyróżnienie zasługuje forma spotkań, które są zorganizowane tak, aby nawet najmłodsi się nie nudzili.

5/6
5/6

Kategoria RUCH (odpowiada rozwijaniu inteligencji ruchowej): Zajęcia piłkarskie Polonia Kraków

 

Polonia Kraków działa w Krakowie od 11 lat. Na co dzień trenuje tu niemal 700 młodych Krakowian (a zaczynają już dzieci dwuletnie!). Co ważne - na zajęciach mile widziane są wszystkie dzieci  – bez względu na ich umiejętności. W Polonii Kraków liczy się przede wszystkim pasja i chęci dziecka. 

 

Klub ma swoim koncie również niemałe sukcesy. W sezonie 2015/16 mali sportowcy Polonii zostali: Mistrzami Krakowa w lidze halowej Żaków (rocznik 2008), i Wice mistrzami Krakowa w lidze halowej Orlików (rocznik 2006).

 

A wszystko zaczęło się w 2004 roku. Wówczas założyciel klubu – Rafał Chechelski – rozglądał się za szkółką piłkarską dla swego pięciolatka. Żaden z krakowskich klubów nie spełnił jego oczekiwań. Więc nie pozostało mu nic innego, jak założyć własny klub. Ukończył stosowne kursy i w 2005 roku powstała „Polonia” Kraków.

6/6
6/6

Kategoria PRZYRODA (odpowiada rozwijaniu inteligencji przyrodniczej): Muzeum Etnograficzne za całokształt warsztatów dla dzieci


Muzeum Etnograficzne to marka sama w sobie! Nominowane do Słoneczników 2016 aż 9 razy (i to we wszystkich kategoriach!), kończy z statuetką przyznaną za całokształt oferty dla najmłodszych. Bo wybrać jedne warsztaty byłoby rzeczą niemożliwą!

 

Uzasadnienie Jury: Za wieloletnie już działania uwrażliwiające dzieci i młodzież na najbliższe lokalne otoczenie, przyrodę, środowisko naturalne, kulturę i tradycję.  Za wysoką jakość proponowanych działań edukacyjnych, rozwój nowych inicjatyw i propozycji odpowiadających potrzebom i zainteresowaniom najmłodszych odbiorców, otwarcie się na zainteresowania i problemy dzieci niepełnosprawnych.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć