W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ruszył projekt „ Muzeum Aktywne”, który skupia w sobie całą edukacyjną działalność muzeum przy ul. Wita Stwosza 12. Nauka, zabawa i nowoczesność przyświecają twórcom tego projektu.
Muzeum Aktywne jest szerokim przedsięwzięciem krakowskiego Muzeum Armii Krajowej, jest też marką skupiającą działalność aktywizującą całego muzeum. Dzięki tej inicjatywie zwiedzający będą mogli w łatwy sposób dowiadywać się o tym, co aktualnie dzieje się w muzeum i w jakich wydarzeniach warto wziąć udział. Za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumaktywne.pl skrócony zostaje dystans pomiędzy odbiorcami a organizatorami poszczególnych wydarzeń.
Projekt to nie tylko strona internetowa, ale cały system komunikowania się. Muzeum AK do tej pory organizowało wiele wydarzeń dla dzieci i starszych odbiorców, były to przede wszystkim warsztaty i półkolonie. Muzeum Aktywne posługuje się z kolei własnym logotypem, który ma pobudzić dziecięcą wyobraźnią, a jest nim labirynt.
Wydarzenia zostały pogrupowane w bloki tematyczne, jednym z nich jest Mała Akademia, której zajęcia odbywają się między innymi w sali edukacyjnej dostosowanej do potrzeb dzieci, ma ona ekran multimedialny i zupełnie inny klimat niż pozostała część muzeum. Mała Akademia jest skierowana nie tylko do dzieci, bo ma za zadanie łączyć pokolenia. Jednym z warsztatów, które prowadzą edukatorzy jest składanie papierowych zwierzątek, dlatego że Akowcy często posiadali odzwierzęce przydomki. Te warsztaty mają zaznajomić najmłodszych z pseudonimami żołnierzy poprzez prace manualne. Mała Akademia proponuje dzieciom zarówno warsztaty, jak i aktywizujące półkolonie oraz lekcje muzealne.
W czasie, kiedy dzieci zajęte będą warsztatami, rodzice też mogą znaleźć coś dla siebie. Muzeum przygotowało dla nich bowiem wykłady, spotkania ze świadkami historii, czy też promocje książek. W ramach Muzeum Aktywnego nie zabraknie też wielu kreatywnych konkursów skierowanych do młodzieży klas podstawowych i gimnazjów, którzy mogą wykazać się pomysłowością. Jednym z aktualnie trwających jest konkurs „Zwycięski orle nasz leć”. Dzieci mają za zadanie przygotować swoją pracę (literacką, plastyczną, filmową itp.) wcielając się w rolę członka biura Informacji Prasowej AK.
Muzeum przygotowało wiele gadżetów, które mają zachęcić dzieci do aktywności na zajęciach. Twórcy Muzeum Aktywnego, chcąc sprostać wyzwaniom narzuconym przez najmłodszych, cały czas poszerzają wachlarz atrakcji dla dzieci. Jedną z nich jest tworzona gra multimedialna na tablety i smartfony, która już wkrótce zawita na stronie internetowej i będzie możliwa do pobrania. Chcemy opowiedzieć o historii XX wieku, ale już językiem XXI – mówi pan Piotr Koziarz, specjalista ds. PR i promocji Muzeum AK.
Edukatorzy znaleźli swój unikalny sposób na naukę dzieci tego, czym jest historia Armii Krajowej, dlaczego jest tak ważna zapamiętania. Poprzez wątki i nawiązania ze świata dzieci docieramy do najmłodszych i chyba to się sprawdza, bo wciąż musimy poszerzać naszą działalność – komentuje Pan Piotr.
Zapisów na zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych można dokonywać mailowo bądź telefonicznie.
Maria Dubis
Zdjęcia: Muzeum AK