W poniedziałek w Krakowie ruszył Festiwal Literatury dla Dzieci. Mamy dla Was dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że na wiele wydarzeń nie ma już miejsc. Dobra, że wiemy, na które jeszcze są. Ciekawi?
10:00-11:00 W abecadłowie - czyli bunt literek - warsztaty z Dorotą Wierzbicką, Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza bo-no-bo, Mały Rynek 4, (5+)
Zastanawialiście się, co by się stało, gdyby któregoś dnia zniknęła na przykład literka B? Nie byłoby Bójek, nic by nas nie Bolało, ale też nie byłoby Biszkoptów ani Babć! Gdyby zabrakło literki S, nie byłoby Słodyczy, Serdecznych Słów i Słońca! A bez literki K nie byłoby Książek – także tej, zwariowanej historii o znikających literkach i zamieszaniu, jakie to spowodowało na świecie!
11:00-12:00 Polska od A do Z. Warsztaty o tym co u nas najlepsze z Anną Skowrońską, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)
Warsztaty pełne ciekawostek inspirowane książką Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliża czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju, a wszystko to w postaci 54 haseł. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy!
11:00-12:00 Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)
"Wędrówka Nabu" to nowa książka Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek o małej emigrantce ze spalonej wioski, która szuka domu po drugiej stronie morza, a "Kot w worku" nowa część przygód Kota Cagliostro i jego sześciu detektywek z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego. O obu książkach opowie Autor.
12:00-13:00 Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - krótki poradnik plastyczny z Katarzyną Radziwiłł, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)
Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznają zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponują nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody.
13:00-14:00 Turboksiążka Matemoto - warsztaty z Dominikiem Cymerem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
Warsztaty z autorem kartonowej turboksiążki do nauki liczenia. Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów? Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.
13:00-14:00 Mieszko, ty wikingu! - spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)
Czy łatwo uczyć się historii? I dlaczego warto? Czytanie książek historycznych może być ekscytującą podróżą w nieznane. Zainspiruj się losami dawnych bohaterów - naucz się od Mieszka jak zbudować państwo, a od Kazimierza Wielkiego jak zdobyć pieniądze, mając tylko las. Fascynująca wyprawa w przeszłość po wiedzę, która przyda się także i dziś.
16:00-17:30 Z Grażką spacer po Warszawie - warsztaty plastyczne z Grażyną Lange, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)
Zbierać można wszystko! Kolekcje wiele mówią o ich właścicielach i twórcach. Niektórzy zbierają ołowiane żołnierzyki. Innych pasjonuje zbieranie modeli sportowych samochodów, albo samych samochodów. Albo barokowych obrazów. Są tacy, którzy przez lata zbierają zawartość “jajek niespodzianek”. Zbierać można przedmioty najzwyklejsze, ale też niezwykle cenne i niezwykłe. Niekiedy prowadzi to do kolekcji muzealnych i profesjonalnego kolekcjonerstwa. W trakcie warsztatów zajmiemy się sztuką i pasją gromadzenia i kategoryzowania przedmiotów. Najzwyklejszych i niezwykle oryginalnych. Punktem wyjścia będzie autorska książka Grażki Lange Warszawa.
11:00-12:00 Świat Ogromnych - spotkanie z Andrzejem Maleszką, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)
Wyrusz z ekipą ratunkową do Świata Ogromnych. Nowe przygody czekają! Pomóż Kuki, Gabi i mówiącemu psu, Budyniowi uratować Alika i Idalię, uwięzionych w świecie olbrzymów. Pomóż bohaterom pokonać liczne przeciwności, rozwiązać zagadki i oprzeć się pokusie, by zmienić się w Ogromnych...
12:30-13:30 Rafał Kosik jedzie do Londynu – spotkanie autorskie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26, (7+)
Rafał Kosik pisze od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zdać sobie sprawę z tego, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia.
16:00-17:00 Paweł Pawlak - warsztaty plastyczne wokół nowego wydania 13 Bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)
Paweł Pawlak tworzy ilustracje, które cieszą się uznaniem krytyków w kraju i na świecie. W 2009 roku znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Swoje prace projektuje precyzyjnie i drobiazgowo, doskonale wyczuwa charakter tekstu, a jego ilustracje uatrakcyjniają nawet najbardziej zapomniane i zakurzone pozycje literatury dziecięcej.
11:00-12:00 - Japońska niedziela w Manggha - spotkanie autorskie z Zofią Fabjanowską-Micyk wokół książki Banzai. Japonia dla dociekliwych, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)
Spotkanie wokół książki „Banzai. Japonia dla dociekliwych" połączone będzie z prezentacją i warsztatami dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Dowiemy się, co oznacza okrzyk „Banzai!" i że nie ma on nic wspólnego z miniaturowymi drzewkami bonsai. Dlaczego Japończycy zanim wejdą do wanny muszą się dokładnie wymyć? Jak to możliwe że w Kraju Kwitnącej Wiśni wypada mlaskać i siorbać przy stole? I czy to prawda, że japońscy złodzieje okradają domy w samych skarpetkach? Można się będzie także nauczyć jeść pałeczkami i składać super łatwe figurki origami.
18.00-19.30 Grande Finale Festiwalu: Daorientacja i Kasia de Latour - koncert muzyki magicznej i wizyta Bajarza, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, ogród, ul. Piłsudskiego 12 (3+)
Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski, Katarzyna de Latour i Agnieszka Hakizimana. Niesamowita podróż, w której słowo będzie przeplatać się z muzyką, a wszystko zakończy się wspólną zabawą. Opowieści przeniosą nas w odległe czasy i fantastyczne krainy. Program koncertu będzie składał się z dawnych piosenek dziecięcych i opowieści ilustrowanych muzyką graną na na żywo. Będzie można posłuchać też ludowych instrumentów - tych starszych: jak lira korbowa, skrzypce i basy oraz trochę nowszych: jak ksylofon i akordeon. Po opowieściach zaprosimy wszystkich do wspólnych zabaw w jakie bawili się nasi dziadkowie. Na koncert zapraszamy rodziny, dzieci oraz wszystkich, którzy czują się na tyle młodzi by zasłuchać się w piosenkach i zatopić w baśni.
ZAPISY: rejestracja@fldd.pl