Kraków

O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi

O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi

Wspaniałą niespodziankę widzom małym (i tym dużym też) zgotował Teatr Bagatela magicznym, rozśpiewanym spektaklem na motywach „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. W tym miejscu powinnam posypać głowę popiołem i przyznać się, że szłam do teatru nieco uprzedzona. Bo, choć wiadomo, że Bagatela nie wystawia złych spektakli, to jednak (hallo!) książka Konopnickiej to jedno z mych gorszych wspomnień dzieciństwa.

 

Sama siebie jednak w duchu uspokajałam, że skoro wzięto tą (nie bójmy się tego słowa) literacką ramotę na adaptacyjny warsztat, to nie po to, aby przełożyć ją na teatralne deski 1:1 i koniec końców kto wie, czy z Konopnickiej nie uda się wyciągnąć czegoś interesującego. Uprzedzając fakty: udało się. Chylę czoła przed autorką adaptacji Martyną Lechman i reżyserką Iwoną Jerą. Już dawno tak dobrze nie bawiłam się w teatrze, a i z reakcji głównych adresatów spektaklu – czyli dzieci - można wywnioskować, że zabawa była przednia.

 

 

Szczęśliwie fabuła spektaklu jest tylko luźno oparta na wątkach znanych z literackiego pierwowzoru. Co zostało? Opowieść o samotności i szukaniu swojego miejsca w życiu. Główną osią fabuły jest uwspółcześniona historia Marysi, która traci, a później próbuje odzyskać gąski z pomocą zamieszkujących las krasnoludków. Te ostatnie to wyjątkowo barwne i zabawne postaci. Zagubione, osamotnione, trwające w poczuciu zbędności, dzięki Marysi odzyskują wiarę w siebie i swoją misję, czyli pomagania tym którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

 

Oklaski dla obsady aktorskiej. Zwłaszcza dla odtwórczyni głównej roli Kamili Pieńkos. Gra z ogromną energią i entuzjazmem, który mimochodem przenosi się na widownię. Roztańczone gąski, jowialne krasnoludki (Hansek – niemiecki krasnal ogrodowy!), cwany lisek, wreszcie zmęczona życiem i obowiązkami królowa lasu, której obiecywano, że na emeryturze wreszcie odpocznie.

 

 

Drodzy Państwo, „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi” to bajka, którą z przyjemnością ogląda się bez względu na wiek. A spektakl jest po prostu magiczny i kropka.

 

Zofia Jurczak

autorka prowadzi bloga podrozepokulturze.pl

 

Zdjęcia: Piotr Kubic / Teatr Bagatela

Sprawdź kiedy będzie grany spektakl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć