Kraków

Dedukcja czy badania i laboratorium? Warsztaty w Pracowni Arete

Dedukcja czy badania i laboratorium? Warsztaty w Pracowni Arete

Na ulicy Podzamcze 26 uczniowie szkół spotkali się z… morderstwem? Tak, ale tylko w książce!

 

W październiku w Pracowni Arete odbyły się warsztaty kryminalistyczne „Ekspedycja w Głąb Nauki: Dedukcja czy badania i laboratorium – czyli o pracy śledczego”. Zajęcia były realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W projekcie wzięło udział 10 klas z różnych szkół podstawowych z Krakowa.

 

Każde warsztaty rozpoczynały się od przeczytania fragmentu książki T. Mack i M. Citrin "Sherlock Holmes i banda z Baker Street". Na 10 minut uczniowie przenosili się do XIX wiecznej Anglii, do Wielkiego Cyrku Barbozy, gdzie w czasie występu zginęło trzech akrobatów. W książce pojawiał się fascynujący opis działań najbardziej znanego detektywa wszech czasów: Sherlocka Holmesa. Później uczniowie mieli okazję porównać metody pracy słynnego detektywa ze sposobami współczesnych śledczych. W czasie prezentacji prowadzonej przez członków Koła Naukowego Kryminalistyki UJ im. prof. Tadeusza Hanauska, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak obecnie dedukcję i psychologię wspomagają nauka i badania laboratoryjne, w jaki sposób ujawnia się i zabezpiecza ślady przestępstwa oraz co znajdziemy w walizce technika kryminalistyki. Na koniec wszystkie grupy miały okazję zabawić się w prawdziwych detektywów! W Pracowni były inscenizowane „zdarzenia”, pełne odcisków palców, śladów butów i szminki, porozrzucanych przedmiotów, a uczniowie musieli odgadnąć, na podstawie zebranych dowodów, co mogło zdarzyć się w Arete.

 

Ekspedycja w Głąb Nauki cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wpływ na to miało między innymi jedno z ważniejszych założeń realizowanych w Arete ekspedycji. W Pracowni odrzuca się stereotypowy podział na czytających humanistów i nieczytających przedstawicieli nauk ścisłych – zajęciom przyświeca wiara, że czytanie rozwija nie tylko wyobraźnię, ale też myślenie logiczne. Przez wzbogacenie słownictwa, książki ułatwiają nazywanie otaczających nas przedmiotów i zjawisk. Poprzez inspirowanie się ciekawą literaturą, warsztaty miały na celu nie tylko przekazywanie dzieciom wiedzy, ale też podtrzymywanie ich naturalnej ciekawości i fascynacji światem.

 

Słuszność tego założenia znalazła swoje potwierdzenie w reakcjach dzieci na kolejne etapy zajęć. Od skandowania po przeczytaniu fragmentu książki: „Jeszcze! Jeszcze! Jeszcze!...”, przez żywe zainteresowanie prezentacją i ciągłe zaglądanie do tajemniczej walizki technika kryminalistyki, aż po gorące dyskusje na temat scenariuszy, które mogły mieć miejsce w salach Pracowni Arete (gdzie były brane pod uwagę kolejno: samobójstwo, morderstwo, bijatyki, imprezy i porwanie…). Dopełnieniem były uśmiechnięte twarze dzieci wychodzących z warsztatów oraz pytania nauczycielek o kolejne zajęcia.

 

Warsztaty Ekspedycja w Głąb Nauki: Dedukcja czy badania i laboratorium – czyli o pracy śledczego już się skończyły, już dobiegły końca, ale można zapisywać się na kolejne zajęcia ekspedycyjne: Jak porozmawiać z małpą człekokształtną? Przyroda, Paleontologia, Antropologia lub Matematycy do dzieła.

 

Karolina Łaniewska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć