12 października w Operze Krakowskiej odbył się Kongres Karty Dużej Rodziny. Wydarzenie miało charakter ogólnopolski i było miejscem spotkania partnerów programu Karty Dużej Rodziny z sektora państwowego, biznesu a także przedstawicieli Związku Dużych Rodzin. W czasie Kongresu świętowano sukces, jaki do tej pory odniósł projekt.
Karta Dużej Rodziny jest programem dla rodzin posiadających więcej niż troje dzieci. Gwarantuje wiele zniżek i dodatkowych uprawnień nie tylko w instytucjach państwowych. W program włączyło się też wiele prywatnych firm i inicjatyw. W sumie jest to ponad 9 tys. miejsc w całej Polsce, w których można skorzystać z karty. Dzięki niej zniżki można uzyskać przede wszystkim w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury, a także wielu supermarketach. O udział w programie mogą starać się wszyscy rodzice mający przynajmniej trójkę dzieci, niezależnie od dochodów. Szczegółowe objaśnienia na temat zasad korzystania z kart uzyskać można na stronie internetowej: www.rodzina.gov.pl/duza-rodzina.
Projekt skazany na sukces
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny została uchwalona 5 grudnia 2014 roku, a nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce, przy którym współpraca między resortami przebiegała bardzo sprawnie. Na krakowskich Kongresie obecny był Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Już na samym początku zaznaczył, że Karta to projekt, który ma wiele celów.
„Karta Dużej Rodziny nie jest tylko systemem zniżek i bonifikat. Karta Dużej Rodziny stała się dziś symbolem polityki rodziny zmieniającej się. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie zaangażowanie samego środowiska rodzin wielodzietnych. (….) Projekt [Karty Dużej Rodziny] jest dla mnie jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym. Nie znam osób, które byłyby przeciwnikami tego projektu”
W czasie przemów wiele uwagi poświęcono obecnemu znaczeniu „dużej rodziny”. Wielokrotnie podkreślano, że jest ona symbolem wspólnoty i mostem międzypokoleniowym, zapewniającym stabilne funkcjonowanie państwa. Jednym z celów projektu Karty jest także promocja wielodzietności w Polsce.
Obecnie do programu należy 1,25 mln osób. Najwięcej użytkowników kart jest w województwach: mazowieckim (210 tys.), małopolskim (173 tys.), śląskim (135 tys.) oraz wielkopolskim (131 tys.). Projekt ten od samego początku nie został potraktowany jak kolejna ustawa, ale jako tworzące nową rzeczywistość w Polsce wyzwanie.
Ciągle jest nad czym pracować
Pomimo wielu korzyści jakie daje uczestnikom programu Karta Dużej Rodziny, aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska zauważyła pewne mankamenty programu. Trudno uzyskać ulgi na komunikację miejską jeśli mieszka się poza dużym miastem. Nie zawsze można również uzyskać rabat, jeśli rodzice podróżują w pojedynkę. Dlatego też mimo ogromu pracy, jaki włożono w stworzenie Karty, ciągle należy ją ulepszać. Będą to wyzwania na kolejne lata dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz samorządów lokalnych.
Agnieszka Sęk