Kraków

Konkurs plastyczny "Widokówka z Krakowa"

Konkurs plastyczny "Widokówka z Krakowa"

Konkurs plastyczny „Widokówka z Krakowa” zorganizowany był w roku szkolnym 2012/2013 przez Pracownię Imprez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. W konkursie wzięły udział prace plastyczne 467 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Krakowa i okolic, a także ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych oraz krakowskich Młodzieżowych Domów Kultury, które były oceniane w czterech kategoriach wiekowych.

 

Do konkursowego jury zaprosiliśmy nauczycieli – instruktorów, a przewodniczyła obradom krakowska artystka – plastyk Marita Benke-Gajda. Obrady jury były bardzo żmudne i trudne, gdyż olbrzymia ilość prac stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie artystycznym, cechowała je różnorodność zastosowanych technik plastycznych, ciekawych i zabawnych pomysłów.

Najczęściej spotykanymi technikami były: rysunek, malarstwo, grafika, wydzieranka, pojawiły się też grafika komputerowa, witraż, linoryt, collage. Dzieci wykorzystywały plastelinę, sznurek, różne tkaniny, cekiny i  inne materiały.

W dziecięcych pracach pojawiały się postacie związane z Krakowem, np.: Lajkonik, para krakowska w strojach regionalnych, czy szczególnie ulubiony przez dzieci Smok Wawelski. Dominowały jednak zabytki Krakowa i miejsca związane z legendami.

 

 

Impreza finałowa odbyła się 10 grudnia br. o godz. 17.00 w Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38. Zaproszono na nią 71 laureatów wraz z nauczycielami-opiekunami i rodzicami. Tłumnie zgromadzeni goście zostali powitani przez Dyrektora Centrum Młodzieży Bartłomieja Kocurka.

Spotkanie rozpoczął  występ zespołu teatralnego „Studio T” działającego od wielu lat w Centrum Młodzieży. Sztuka reżyserowana przez Annę Kamykowską nosiła tytuł „Król Buul” i spotkała się z gorącym przyjęciem gości.

Kilka ciepłych słów skierowała do laureatów przewodnicząca jury artysta-plastyk Marita Benke-Gajda. Opowiadała o trudnej, ale przyjemnej pracy jury, o dziełach młodych artystów, warsztacie pracy, a także przekazała życzenia dalszych artystycznych sukcesów. Otwarto wystawę pokonkursową, złożoną z nagrodzonych, wyróżnionych oraz najciekawszych prac uczestników.

 

Zgodnie z werdyktem jury wręczono dyplomy i nagrody dla wszystkich laureatów. Nagrody pozyskaliśmy od sponsorów, jakimi są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Anikino – kraina zabaw dziecięcych, Portal Informacyjno– Rozrywkowy Czasdzieci.pl, oraz Park Wodny, z którymi od wielu lat współpracujemy i którym bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów konkursu i laureatów. Nauczyciele – opiekunowie otrzymali dyplomy gratulacyjne.

 

Fragment pracy Marty Bednarskiej posłużył do oprawy plastycznej konkursu (dyplomów, zaproszeń, gratulacji i podziękowań). Udało nam się po raz kolejny wydać drukiem komplet widokówek złożony z 17 najciekawszych dziecięcych prac! Stanowi on szczególny rodzaj nagrody i został wręczony wszystkim laureatom oraz nauczycielom. Jestem przekonana, że ten rodzaj nagrody w sposób wyjątkowy spodoba się młodym artystom i przyczyni się do miłych wspomnień z konkursu. Może także zachęci inne dzieci do udziału w kolejnych edycjach „Widokówki z Krakowa”.

 

 

Małgorzata Surma

koordynator konkursu

 

 

Nagrodzone widokówki dzieci (kliknij, aby powiększyć):

 

1/16
1/16
2/16
2/16
3/16
3/16
4/16
4/16
5/16
5/16
6/16
6/16
7/16
7/16
8/16
8/16
9/16
9/16
10/16
10/16
11/16
11/16
12/16
12/16
13/16
13/16
14/16
14/16
15/16
15/16
16/16
16/16

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć