Kraków

Tropem legendarnych postaci – wycieczka po Krakowie z Barbarą Gawryluk

Tropem legendarnych postaci – wycieczka po Krakowie z Barbarą Gawryluk

Kraków to nie tylko miasto królów i poetów. To także miejsce, w którym mieszkały bądź mieszkają... bajkowe postacie. Kto to taki i gdzie można go spotkać? - Przeczytajcie:

 

 

W okolicy Kościoła Mariackiego i Sukiennic spotkać można Lajkonika - jeźdźca ubranego w orientalny strój. Porusza się on na sztucznym koniu, z którym jest nierozłączny. Jego twarz przykrywa gęsta broda. W pierwszy czwartek po Bożym Ciele możecie wyruszyć za nim w pochód tradycyjną trasą ze Zwierzyńca na Rynek.

 

 

Historię o Smoku Wawelskim zna chyba każde dziecko. Mieszkał on w Krakowie, w swojej jamie, którą można teraz zwiedzać. Ale ostrzegamy – to wyprawa tylko dla odważnych! Zwłaszcza, że smok zieje prawdziwym ogniem.

 

 

Pomnik Dżoka znajduje się nieopodal Wawelu. Historię tego wiernego i niezwykle mądrego zwierzęcia spisała w swojej książce Barbara Gawryluk (Dżok. Legenda psiej wieności).

 

 

Kopiec ten został usypany na cześć słynnej Wandy, która nie chciała Niemca. Legenda głosi, że córka Kraka, rzuciła się do Wisły, aby ratować Kraków i siebie.

 

 

Przewodnik po tym miejscu napisała Barbara Gawryluk. Nosi on tytuł Słony Skarb. Z niego dowiecie się co nieco na temat pewnej Białej Pani i pierścienia św. Kingi…

 

Klikając wymienione miejsca możesz dowiedzieć się o nich więcej oraz zobaczyć, gdzie się znajdują.

 

Wywiad z Barbarą Gawryluk w ramach cyklu Wiosennych Spotkań z Pisarzami i Ilustratorami można przeczytać tutaj (kliknij).

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć