Kraków

6 kreatywnych pomysłów na dzień w Lasku Wolskim

6 kreatywnych pomysłów na dzień w Lasku Wolskim

Korzystając z ładnej pogody, wyruszyliśmy w niedzielę na spacer po Lesie Wolskim.

 

Jak wiecie, tras jest mnóstwo, także takich, które z łatwością pokonają małe nóżki. Aleję Wędrowników pokonacie też bez problemu z wózkiem dziecięcym. Las Wolski jest miejscem oklepanym czy nadal zaskakuje? Nas zaskoczył. Kliknijcie w galerię i (nie) dajcie się zaskoczyć. 

 

Przeczytajcie o biologicznych, historycznych i rozrywkowych ciekawostkach.

 

 

 

1/6
1/6

Kto pierwszy na górze?

 

Z naszych niedzielnych obserwacji wynika, że ulubioną zabawą dzieci jest ściganie się z rodzicami w górę lub w dół Kopca Piłsudskiego. Wyzwanie jest spore (zwłaszcza dla rodziców), bo to najwyższy i największy krakowski kopiec. Ale zabawa na pewno świetna. Do biegu, gotowi, start!

2/6
2/6

Którędy do placu zabaw?

 

Po drodze znajdziecie drogowskazy oraz mapy turystyczne. Są tam zaznaczone szlaki spacerowe i rowerowe, a także altany, w których można przysiąść na mały piknik.  Znajdziecie też oznaczenia zabytków, obiektów sakralnych i restauracji. Czego brakuje? Oznaczeń, gdzie są place zabaw! A to przecież niezwykle istotny motywator podczas spacerów z dziećmi. Szukaliśmy długo i wytrwale, ale nie znaleźliśmy takiej mapy. Nawet Internet niewiele podpowiada w tym zakresie. 

 

Map nie znaleźliśmy, udało nam się za to namierzyć dwa place zabaw. Jeden z nich znajduje się tuż pod Kopcem Piłsudskiego, a drugi w krakowskim zoo. Może Wy znacie więcej miejsc?

3/6
3/6

Nietypowy hotel

 

Las Wolski zamieszkują przeróżne zwierzęta. I nie mówimy o tych w zoo. Na Polanie pod Dębiną został "otwarty" hotel dla wszystkich dzikich owadów zapylających. Wiecie, że w Polsce jest około 30 gatunków takich dzikich owadów? Może małych biologów zainteresuje taka ciekawostka. A dla Rodziców jest to okazja do przeprowadzenia krótkiej lekcji w plenerze. 

4/6
4/6

Trochę historii

 

Idąc dalej od Polany pod Dębiną w kierunku zoo, miniecie schron amunicyjny z czasów I wojny światowej. Leży on na historycznym Szlaku Twierdzy Kraków składającym się z kilkuset obiektów militarnych. Niektóre z fortów zostały zagospodarowane, jak ten przy Kopcu Kościuszki, w którym znajduje się muzeum i kawiarnia. Schron oczywiście nie jest używany, ale mijając go możecie zafundować dzieciom małą lekcję historii. 

5/6
5/6

Męska wyprawa

 

Podczas wędrówki warto zwiedzić teren klasztoru na Bielanach. Przez większość czasu zobaczyć można jedynie tylko plac znajdujący się przed furtą. W konkretnych godzinach (10:00-11:00 i 15:30-16:30) mężczyźni mogą nawiedzić erem, a kobiety tylko w określone dni w roku: 7 lutego, 19 czerwca, 8 września, 8 grudnia. Po wejściu zobaczyć można jedynie kościół i salę akustyczną. Nie ma co jednak liczyć na pogawędkę z zakonnikiem, ponieważ ojcowie zachowują regułę milczenia. 

6/6
6/6

Mała Toskania

 

Idąc lub jadąc Aleją Wędrowników z obu stron możemy podziwiać słoneczne stoki winnicy Srebrna Góra, jednej z największych winnic w Polsce. Pejzaż zupełnie włoski bez konieczności opuszczania Krakowa. Degustacja win oczywiście tylko dla Rodziców, ale widoki może podziwiać każdy ;) 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć