Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dwujęzyczność i akcent

Witam Panią, moje dzieci są dwujęzyczne. Starszy syn w wieku dwóch lat zaczął ładnie mówić pełnymi zdaniami po polsku. Jakieś trzy miesiące później opanował w mowie język ojca (hiszpański).
Obecnie mówi świetnie w obu językach. Ma sześć lat.

Natomiast młodsza córka, mająca obecnie dwa lata i osiem miesięcy, mówi zdecydowanie mniej, raczej równoważnikami zdań i miesza oba języki przewagą polskiego. Niepokoi mnie fakt,że w jej mowie jest "płaski" akcent. Mała akcentuje wyrazy po swojemu. Czy możliwe jest, że źle słyszy? Z drugiej strony widzę, że wszystko rozumie w obu językach.
Czytam jej dużo książek (w tym "Kocham czytać", które uwielbia) i zwracam uwagę na wymowę oraz akcent. W jaki sposób stymulować nabycie akcentu u córki?

Pozdrawiam:)


Pytanie przesłała Pani Ewelina
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Ewelino,

aby poprawić akcent córeczki trzeba popracować nad pojawieniem się zdań. Warto więc opowiadać, o tym co widać na obrazku. Trzeba także czytać rytmiczne wierszyki (świetnie się sprawdzają teksty Brzechwy). Dobrym sposobem są także zabawy kukiełkami i odgrywanie ról różnych postaci. Wówczas dziecko lepiej naśladuje intonację. Należy stosować strategię osoby, co oznacza, że Pani zawraca się do Córki konsekwentnie po polsku, a tata po hiszpańsku. Proszę także pilnować, by dzieci rozmawiały ze sobą po polsku.

 

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: dwujęzyczność, akcent

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Witam Panią! Większość porad i dyskusji w dziedzinie dwujęzyczności dotyczy rozwoju mowy małego dziecka. Tymczasem mnie ineresuje kwestia problemu dwujęzyczności u dziecka w wieku szkilnym, które również redaguje już teksty w obydwu językach. Moja wnuczka posługuje się płynnie polskim i francuskim, mieszka w tej chwili w Polasce i chodzi do polskiej szkoły gdzie jest zresztą świetną uczennicą. Ja widzę jednak problem, poniważ sama znając bardzo dobrze francuski wyłapuję w jej polszcyźnie, zarówno mówionej i pisanej, kalki konstukcji francuskich. To teraz przechodzi niezauważone, ale obawiam się w przyszłości kłopotów w szkole. Powstaje pytanie czy należy w tym momencie zmniejszyć ilość lekcji francuskiego w domu czy czekać aż to się wyrówna i samo przejdzie wraz z rozwojem intelaktualnym i pewną świadomością rozdzielania języków? Wyrazy szacunku

dodany: 2013-01-25 11:13:05, przez: Elżbieta

Witam Panią Profesor, dziękuję za radę. Minęło kilka miesięcy odkąd prosiłam o radę. Córka w przyszłym miesiącu skończy trzy latka i od jakiegoś miesiąca zaczęła poprawnie mówić zdaniami i z poprawnym akcentem:) Stało się to tak nagle, że aż sąsiedzi zwrócili na to uwagę. Mała "pracuje " teraz nad hiszpańskim. Jeśli Pani Profesor będzie chciała wykonać jakieś testy na dzieciach dwujezycznych zapraszam do skontaktowania się ze mną. Jesteśmy dość nietypową rodziną, bo używamy w sumie czterech języków: polski (ja i dzieci), hiszpański (mąż i dzieci), angielski (ja i mąż; nigdy nie zwracamy się w tym języku do dzieci), oraz francuski (mieszkamy w Genevie , więc jest to język urzędowy). Jeśli Pani Profesor ma jakieś uwagi o dzieciach w podobnych sytuacjach językowych, chętnie zapoznałabym się z Pani spostrzeżeniami. pozdrawiam serdecznie

dodany: 2011-06-07 23:29:24, przez: Ewelina


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć