Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Stawianie oporu przez dziecko autystyczne podczas wykonywania zadania

Witam! Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy pięcioletni autysta stawia opór podczas każdej aktywności proponowanej przez nauczyciela (nie chce brać udziału w zajęciach, nie chce usiąść do stołu podczas posiłków, jest niezdyscyplinowany itp.). Wybiera dla siebie sam zajęcia atrakcyjne np. leżenie na podłodze i zabawa zabawkami. Bardzo proszę o pomoc opierającą się na Metodzie Krakowskiej natomiast wykluczającą zupełnie metodę behawioralną oraz o wskazówki dotyczące metody małych kroków.

Antonina
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani Antonino,

 

w terapii Metodą Krakowską przede wszystkim nie pozwalamy dziecku na wybieranie aktywności podczas terapii. Oczywiście, na odpowiednim etapie możemy pozwolić dziecku wybrać pomiędzy pomocami, albo pomiędzy kolejnością ćwiczeń, ale nie może to być regułą. Jeśli dziecko nie jest bardzo duże i agresywne, należy posadzić Je sobie na kolanach i działać Jego ręką. Jeśli jest zbyt duże - można tego samego sposobu spróbować, siedząc obok dziecka. Należy także zastosować tzw. uścisk kontaktowy - ująć niedominującą rękę dziecka w uścisku przypominającym "witanie się" i trzymać tę rękę podczas wykonywania zadania. Wiele autystycznych dzieci dużo lepiej pracuje, odbierając bodźce czuciowe, ułatwiające utrzymanie uwagi. I nie wolno dziecku pozwalać na ustalanie reguł terapii.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, metoda krakowska, uścisk kontaktowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)