a
Przejdź na CzasDzieci.pl
aSpędź wakacje 2025 na najlepszych kempingach w Europie

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3-latek z niedosłuchem obustronnym umiarkowanym nie chce mówić

Dzień dobry,
Mój syn ma 3 lata, niedosłuch nerwowo-czuciowy obustronny (50 db UP, 60 (70) UL) nosi aparaty od lutego 2012 r. (chętniej odkąd ma swoje prywatne od XII.2012) i bardzo mało mówi, ale rekompensuje to sobie gestykulacją, a robi to tak obrazowo, że nawet obce osoby, widzące dziecko po raz pierwszy, nie mają problemu ze zrozumieniem o co mu chodzi. Cieszy nas, że ma ogromną potrzebę komunikacji, ale brak mowy niepokoi. Używa kilku słów, ale jest to stanowczo za mało jak na trzylatka. Jest pod opieką surdologopedy i psychologa. Na pewno ważną informacją będzie również fakt, że dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy, 72h spędziło w "zimnym czepku" (cool-cap), na OIOMie 7 tygodni, 5 tygodni pod respiratorem. W obrazie mózgu widocznie zmiany po niedotlenieniu, niektóre zmiany uległy cofnięciu. Rozwój poznawczy adekwatny do wieku. Proszę o radę jak wspomóc dziecko w rozwoju mowy.

Dziękuję i pozdrawiam,
Katarzyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno,

Niedosłuch Synka nie jest głęboki, ale na początku nabywania systemu językowego konieczna jest stymulacja. 
Pomocne będą artykuły, które znajdzie Pani w zakładce "Do pobrania" na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl.
Na temat technik pracy nad kształtowaniem systemu językowego dzieci niesłyszących pisałam także  w ostatniej książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci".
Można także skorzystać z monografii J. Cieszyńska - "Od słowa przeczytanego do wypowiedzianego. Droga nabywania systemu językowego przez dzieci niesłyszące w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym".
Ważna techniką jest dziennik wydarzeń dokładnie opisany w ostatniej książce. Mam nadzieję, że surdologopeda wprowadził wszystkie techniki.
Terapia systemowa obejmuje przede wszystkim:
- program słuchowy (CODZIENNIE, W SŁUCHAWKACH),
- ćwiczenia spostrzegania wzrokowego,
- ćwiczenia dużej i małej motoryki,
- ćwiczenia pamięci,
- stymulacje lewej półkuli mózgu (szeregi, sekwencje, układanie klocków wg wzorów - bardzo ważne "Układanki lewopółkulowe" - www.konferencje-logopedyczne.pl),
- ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego (historyjki obrazkowe) i przez analogię,
- ćwiczenia kategoryzacji (dobieranie takich samych obrazków, klocków itp)
- ćwiczenia rozumienia sytuacji społecznych (dziennik wydarzeń!),
- ćwiczenia rozumienia mowy (rzeczowniki, czasowniki) i spełniania poleceń,
- nauka czytania ("Kocham czytać" www.we.pl  i "Sylaby inaczej" www.konferencje-logopedyczne.pl, "Moje pierwsze słowa www.wir-wydawnictwo.com).
Wszystkie te ćwiczenia warunkują skuteczną naukę mowę ze wsparciem języka pisanego. Chłopiec będzie uczył się od słowa przeczytanego do wypowiedzianego.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)