Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pytanie o metodę pracy z materiałami "Słucham i uczę się mówić"

Droga Pani Profesor,
Serdecznie dziękuję za odpowiedź (wychowujemy syna dwujęzycznie i chociaż jego mowa wciąż się rozwija, to ma jednak nieco mniejszy zasób słownictwa i płynności wypowiedzi aniżeli inne dzieci, a przede wszystkim mówi dość niewyraźnie) i wszystkie wskazówki.
Zaczęliśmy słuchać płyt "Słucham i uczę się mówić" i w związku z tym mam pytanie: przerobiliśmy jak na razie rzeczowniki i poza głoskami r i l syn nie ma najmniejszych problemów z poprawną wymową sylab czy całych słów, natomiast nadal nie zauważyłam poprawy artykulacji w mowie spotnanicznej. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że na efekty trzeba poczekać i przede wszystkim zapracować, ale jak w takim razie dalej pracować z materiałami? Od jutra ruszamy z czasownikami, ale co robić, gdy skończymy całą serię? Czy powinniśmy przerobić całą serię znowu od początku? Czy są może materiały, którymi moglibyśmy kontynuować naukę poprawnej, wyraźnej wymowy? Mieszkamy za granicą i w najbliższym otoczeniu brak niestety polskiego logopedy, pracującego metodą krakowską, więc pozostają nam ćwiczenia w domu.
Pragnę z góry podziękować za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam,
Agata
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Agato, 

Do programu słuchowego zawsze włączamy wczesną naukę czytania "Kocham czytać" (www.we.pl) oraz ćwiczenia lewopółkulowe. Dla dzieci dwujęzycznych ważny jest też dziennik wydarzeń. Proszę poczytać blog – dr Elżbiety Ławczys www.dwujezycznosc.blogspot.co.at. Dr Ławczys wychowuje dwoje dzieci w Austrii i opisuje jak stymulować ich rozwój mowy.
W rozwoju mowy ważne jest pojawienie się pytań. Można skorzystać z pomocy "Pytam i odpowiadam" z Wydawnictwa Arson lub układając historyjki obrazkowe zadawać różne pytania.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć