a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problem z przełykaniem śliny

Witam,
Syn ma 2 lata 5 m-cy. Mówi pełnymi, złożonymi zdaniami, od rana do wieczora buzia mu się nie zamyka. Komentuje wszystko co sam robi, co robią rodzice i powtarza za nami prawie wszystko. Odkąd pamiętam bardzo mocno się ślinił. Myślałam, że to rosnące zęby albo właśnie nie zamykająca się od mówienia buzia. Pediatrzy mówili, że to normalne. Niedawno na zajęciach dla maluchów, gdzie już nie chodzimy, jedna z pań, która okazała się logopedą, zdiagnozowała, że jest to problem z przełykaniem śliny. Jakie ćwiczenia mogę zaproponować synowi, żeby tą ślinkę połykał?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Katarzyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno,

Bardzo często się zdarza, że dziecko, ślini się jeszcze w trzecim roku życia. Jeśli nie obserwuje Pani żadnych kłopotów z połykaniem płynów i Synek pije ze zwykłego kubka, je prawidłowo zbierając pokarm z łyżeczki, odgryza i żuje kawałki stałych pokarmów, to nie ma powodu do zmartwienia. Jeśli jednak opisane przeze mnie umiejętności nie występują, to właśnie trzeba od nich rozpocząć. 


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska 
Zobacz inne porady w tematyce: przełykanie śliny, ślina, ćwiczenia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)