Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wielojęzyczna dziewczynka i problemy w przedszkolu

Witam serdecznie,
Jestem mamą dwóch dziewczynek 7-letniej i 3,5-letniej. Córki wychowujemy wielojęzycznie i to niestety aż w 4 językach: ja mówię po Polsku, mąż po węgiersku, mieszkamy w francuskojęzycznej części Belgii, a tylko między sobą mówimy po angielsku (który przy dzieciach staramy się wyeliminować).
Tak jak, że starszą córka nie było problemów tak młodsza 3,5 latka nie za dobrze sobie radzi.
Córka mówi prostymi zdaniami po polsku, wszystko rozumie, ma dość zasób słów. Rozumie węgierski, ale porozumiewa się z tatą słowami lub bardzo prostymi zdaniami. W przedszkolu jest francuski, który idzie jej najsłabiej. To jej pierwsze zetknięcie się z francuskim. Panie w przedszkolu uważają, że córka nie wszystko rozumie choć chętnie śpiewa i liczy po francusku. W grupie jest nie do końca zintegrowana, do przedszkola chodzi chętnie.
W obecnej sytuacji mamy dwie możliwości: zostawić córkę we francuskim przedszkolu lub przenieść ją do polskiego przedszkola by szlifować jej pierwszy język jakim będzie polski, jak i u starszej córki.
Bardzo bym prosiła o poradę co będzie lepsze dla jej rozwoju. Dziękuję

Ola
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Olu,

Mam nadzieję, że moja spóźniona odpowiedź (z powodu nawału prac na 
koniec roku akademickiego) jednak Pani pomoże podjąć właściwą decyzję. 
Dla Córeczki byłoby najkorzystniej przenieść ją do przedszkola 
polskiego, by opanowała jeden z języków etnicznych zanim zostanie 
zanurzona w kolejnym, który nie jest językiem domowej komunikacji. Radzę 
nieco wspomóc rozwój języka polskiego. Dobre efekty przynosi program 
"Kocham czytać" (www.we.pl).


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: wielojęzyczność, mowa, rozwój mowy, przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)