Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jakiego języka uczyć?

Dzień dobry droga Pani,
Mój problem polega na tym, iż nie wiem w jakim języku mam mówić do mojego 10-miesięcznego synka. Jestem Polką, mój mąż jest Rumunem i mieszkamy tutaj w Rumuni. Problem w tym, że cały dzień dziecko jest tylko ze mną, mało co z dziadkami i mało z mężem, który wraca późno z pracy. Mój syn musi znać język rumuński, bo tutaj będzie chodził do szkoły. Ale nie mogę też dopuścić do tego by nie znał polskiego. I tak cały dzień będąc z moim synkiem nie wiem jak do niego mówić, najgorsze jest to, że mówię i tak i tak i chyba to nie jest dobre rozwiązanie. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Aneta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Aneto,

W sytuacji dwujęzyczności koniecznie trzeba stosować metodę OPOL (jedna osoba, jeden jezyk). Pani nie mozę mówić po rumuńsku, bo nie jest to język Pani serca, nie przekaże Pani emocji. Dla Pani jest to język obcy, a to oznacza nieprawidłowy akcent, brak słownictwa i błędy gramatyczne.
Zapewniam Panią, że Synek nauczy się rumuńskiego, który jako język
edukacyjny stanie się i tak językiem funkcjonalnie pierwszym.
Proszę zerknąc na stronę www.konferencje-logopedyczne.pl i w zakłace
"do pobrania" przeczytac artykuły o dwujęzyczności.
Badam dzieci w wielu krajach (wróciłam właśnie z Anglii i obecnie
jestem w Austrii) i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że tylko te
dzieci rozwijaja się intelektualnie, które znają swój język etniczny
w mowie i piśmie.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: dwujęzyczność, drugi język, metoda OPOL

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)