Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Faworyzacja języka u dwujęzycznego dziecka?

Witam,
Moja córka obecnie ma 4 lata i od 4 miesięcy chodzi do szkoły w UK, gdzie mieszkamy, przebywa tam pięć dni w tygodniu po 6 godz. w angielskojęzycznym otoczeniu. Mąż i ja porozumiewamy się po angielsku, ale dziecko nauczyło się mówić przebywając ze mną w domu szybciej i znacznie lepiej polskiego niż angielskiego. Do tej pory córka komunikowała się ze mną wyłącznie po polsku, nawet jej tata podłapał dzięki temu podstawy polskiej mowy. Od niedawna przy odrabianiu lekcji czy nauce głosek używam angielskiego, ale to tylko w takiej sytuacji, wszędzie indziej na zakupach, w parku, u znajomych mówię dalej po polsku, ostatnio jednak dziecko odpowiada mi tylko po angielsku, nawet gdy mówię po polsku.
Martwi mnie to, że ona w ogóle przestanie używać polskiego czy to możliwe?

Marta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Marto,

niestety jest to możliwe, że język angielski wyprze całkowicie język polski. Powinna Pani prosić Córeczkę, by mówiła do Pani po polsku, bo Pani nie che zapomnieć swojego języka, albo tęskni Pani za Polską. O negatywnych skutkach utraty języka matki może Pani przeczytać w artykułach na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl (zakładka "do pobrania").

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: dwujęzyczność, drugi język

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)