Dom Spotkań z Historią jak co roku rusza w miasto i zaprasza na cykl cotygodniowych, niedzielnych wycieczek po zakamarkach warszawskich dzielnic. W tym roku uczestnicy poznają historię warszawskich ulic.
Oto wykaz wycieczek na najbliższy miesiąc:
10 lipca, 12.00 – ul. Grójecka (Michał Fijka). Zbiórka: skwer przy zbiegu ulic Grójeckiej i Spiskiej
Ulica Grójecka powstała na miejscu starego traktu do Krakowa. Na wysokości dzisiejszego skrzyżowania z ulicą Kaliską wzniesiona została murowana karczma zwana „Ochota”. W 1917 roku otwarto tu nowoczesne jak na ówczesne standardy targowisko – z brukiem, ujęciem wody i kanalizacją zwane „Zieleniakiem”.
17 lipca, 12.00 – ul. Grochowska (Michał Fijka). Zbiórka: przed Kontrkadetrą Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365)
Dawna droga wiodąca do Brześcia. Później ulica zakładów przemysłowych. Przed wybuchem wojny pod nr 224 mieściła się jedna z najlepszych warszawskich piekarni, a w sierpniu 1977 roku pod nr 207 stanął dumnie Universam Grochów.
24 lipca, 12.00 – Plac Konstytucji (Martyna Obarska). Zbiórka: pod neonem siatkarki na pl. Konstytucji.
Serce Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej sztandarowej inwestycji Warszawy okresu realizmu socjalistycznego. Od schyłku lat 50. na dachu MDM-u świeciły duże neony. To tu w 1960 roku Andrzej Wajda nakręcił pierwszą scenę „Niewinnych czarodziejów”. Nazwa placu odwołuje się do konstytucji uchwalonej 22 lipca 1952.
31 lipca, 12.00 – ul. Świętokrzyska (Michał Fijka). Zbiórka: ulica Świętokrzyska, wylot ulicy Kubusia Puchatka
Dawniej cześć folwarku należącego do księży misjonarzy z kościoła św. Krzyża. Od niego wzięła się nazwa ulicy, Świętokrzyska. U zbiegu ulicy i placu Napoleona w latach 30 wybudowano 16-piętrowy wieżowiec, wówczas najwyższy budynek w Polsce i drugi w Europie. W latach 60 u zbiegu Świętokrzyskiej i Emilii Plater wzniesiono blok zwany „Igrekiem” lub „Wiatrakiem”.
Na wszystkie wycieczki wstęp wolny!
mat. Organizatora