Warszawa

Bookmejkerzy - audiobook niezwykły

Bookmejkerzy - audiobook niezwykły

Bookmejkerzy to projekt od dzieci dla dzieci, którego efektem jest audiobook, audiobook niezwykły. W ciągu kilku miesięcy dzieci swój wolny czas zamieniły na ciężką pracę w Dorożkarni. Czytały bajki, uczyły się aktorstwa, wykonywały żmudne ćwiczenia dykcyjne, uczestniczyły w warsztatach teatralnych, zajęciach z kultury słowa i z pracy z tekstem (pod kierunkiem aktorek – Barbary Dziekan i Anny Szymańczyk), po to by później wiele godzin spędzić w studiu nagrań. Tam właśnie czytały i nagrywały bajki. Wybrały ich 13, z różnych stron świata.

 

W tym czasie w Domu Kultury Praga odbyły się warsztaty międzykulturowe dla całych rodzin. Dzieci i rodzice uczyli się grać na bębnach (warsztaty prowadzili Mamadou Diouf i Gwidon Cybulski), na podstawie jednej z bajek ułożyli tekst.  Prowadzący warsztaty skomponowali do niego muzykę i tak powstała piosenka, która też znalazła się na płycie.


Bielańska Mediateka dokonała interpretacji muzycznej i dźwiękowej bajek, które znalazły się na audiobooku.

 


Dlaczego ten audiobook jest niezwykły? Powstała w ten sposób płyta rozpocznie podróż po różnych miejscach, głównie szpitalach, domach dziecka, hospicjach… Dzieci przekażą ją innym dzieciom z nadzieją, że obdarowanym prezent się spodoba.


Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku we współpracy z Otwockim Centrum Kultury zinsceniozwał jedną z bajek znajdujących się na audiobooku. Spektakl Pchła Szachrajka w  reżyserii Krzysztofa Czekajewskiego towarzyszył spotkaniom z dziećmi w szpitalu i domu dziecka w Otwocku.


W 2013 r. płyta trafi do dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach i domach dziecka.


Bookmejkerzy to audiobook, który powstawał w ciągu kilku miesięcy w warszawskim Ośrodku Działań Artystycznych Dorożkarnia. Dzieci czytały bajki inspirowane kulturą wielu narodów i do nagrania audiobooka wybrały ich zdaniem najciekawszych.  Bajki zostały nagrane w studiu nagrań w Dorożkarni. W bielańskiej Mediatece inne dzieci skomponowały do nich muzykę, a w Domu Kultury Praga uczestnicy warsztatów Afrobaje ułożyli i zaśpiewali piosenkę Motyl. Na płycie znalazło się 12 bajek i piosenka.


 

Autorką projektu jest Aleksandra Antolak.
Realizatorem projektu jest Dorożkarnia.
Partnerzy projektu: Mediateka Start-Meta, Dom Kultury Praga, Otwockie Centrum Kultury, Teatr Miejski w Otwocku, Ambasadorowie Kultury
Patronat medialny: Radio Bajka i portal czasdzieci.pl
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ośrodek Działań Artystycznych dla dzieci i młodzieży Dorożkarnia.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć