Warszawa

Książki o kosmosie dla małych i dużych - przegląd literatury astronomicznej

Książki o kosmosie dla małych i dużych - przegląd literatury astronomicznej

Astronomia to bardzo tajemnicza nauka, a zjawiska występujące poza Ziemią wciąż wymagają wnikliwego i ciągłego badania. Specjaliści snują wyjątkowe teorie o powstaniu świata, tworzą niebywałe twierdzenia i ruszają w kosmos, by szukać odpowiedzi na pytania, takie jak: Jakie prawa rządzą ciałami niebieskimi? Czy w kosmosie żyje też inna cywilizacja? Czy Ziemia jest wynikiem przypadku, a może logicznym elementem ewolucji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w literaturze astronomicznej autorstwa najsławniejszych ludzi w swej dziedzinie.

 

Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata – Stephen Hawking

 

Jedną z najważniejszych i najpopularniejszych książek o astronomii i astrofizyce jest publikacja Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata. Stanowi ona zbiór wykładów wygłaszanych przez Stephena Hawkinga. To wielokrotnie nagrodzony i uhonorowany brytyjski naukowiec znany głównie ze swych odkryć dotyczących czarnych dziur i grawitacji kwantowej. Treść popularnonaukowej książki przybliża nam teorię Wielkiego Wybuchu, postrzeganie kosmosu na przestrzeni lat za czasów Arystotelesa, Kopernika, Newtona czy Einsteina. Gwiazda światowej fizyki, bo tak nierzadko nazywano Hawkinga, nie tylko sprawnie tłumaczy kosmologiczne zawiłości, ale przy okazji robi to z charakterystycznym dla siebie humorem.

 

Zapytaj astronautę – Tim Peake

 

Tim Peake to brytyjski astronauta, uczestnik misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który w kosmosie spędził 186 dni. Swoją wiedzą i doświadczeniem postanowił podzielić się w książce Zapytaj astronautę, która błyskawicznie stała się hitem na całym świecie i została przetłumaczona na wiele języków. Nic dziwnego, gdyż astronauta w przystępny sposób odpowiada w niej na 150 pytań dotyczących astronomii i lotów w kosmos. Nie tylko skupia się on na tym, jak zostać astronautą i kiedy postawimy stopę na Marsie, ale pisze też, jak pachnie kosmos, jak korzysta się z toalety na statku lub czy istnieje formalna procedura pierwszego kontaktu z obcymi. To tylko nieliczne z pytań, na które można uzyskać nierzadko zaskakujące odpowiedzi Tima Peake’a.

 

Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach – Rüdiger Vaas

 

Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach to kolejna świetna książka dotycząca idei Hawkinga, które w klarowny sposób tłumaczy niemiecki dziennikarz Rüdiger Vaas. W odróżnieniu od poprzedniej książki treść Po prostu Hawking… jest zrozumiałym wytłumaczeniem wszelkich dociekań naukowca – kompleksowo nakreślone są w niej jego dokonania. Z publikacji Vaasa można dowiedzieć się wiele nie tylko na temat Wielkiego Wybuchu, ale też w kwestiach istnienia życia pozaziemskiego, podróży w czasie, entropii, wyimaginowanego czasu, wszechświatów niemowlęcych czy grawitacji kwantowej.

 

Poza ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych – Krzysztof Ziołkowski

 

Po wielu zagranicznych pozycjach czas sięgnąć po literaturę astronomiczną autorstwa polskich naukowców. Jedną z tego typu pozycji jest Poza ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych Krzysztofa Ziołkowskiego. To polski astronom i popularyzator astronomii, który za swe osiągnięcia i dokonania został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Orderem Odrodzenia Polski. Treść książki Ziołkowskiego z pewnością zadowoli amatorów i zaawansowanych badaczy interesujących się eksploracją kosmosu. To książka szczególnie dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat roli polskich naukowców w dotychczasowych działaniach w tej dziedzinie.

 

Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos – Marcin Pietraszewski i Dariusz Kortko

 

Hermaszewski to jedno z tych polskich nazwisk, które na zawsze zachowa się w naszej historii. To pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Zakwalifikowanie się do grona wyróżnionych, którzy mogą wyruszyć na orbitę, to nie lada wyzwanie. Wiąże się z ogromną ambicją, ciężką pracą i talentem. Mirosław Hermaszewski wyruszył w podróż jeszcze jako major. Po powrocie ze statku został wielokrotnie odznaczony i awansował na stanowisko podpułkownika, a następnie pułkownika i w końcu generała. Wokół pamiętnych wydarzeń z czerwca 1978 roku pojawiło się wiele pytań. Dwaj reporterzy – Marcin Pietraszewski i Dariusz Kortko – w książce pt. Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos odpowiadają na te najbardziej nurtujące.

 

Kosmos. Nauka – to lubię – Tomasz Rożek

 

Tomasz Rożek to polski fizyk, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki. Na platformie YouTube dużym rozgłosem cieszy się jego popularnonaukowy kanał Nauka. To Lubię. W filmach w przystępny sposób przekazuje on wiele ciekawych informacji z życia nauki, które stanowią doskonałą lekcję dla młodszego grona odbiorców. Podobna seria wychodzi również w formie audiobooków i e-booków. To cykl dostosowany do dzieci i młodzieży. W części Kosmos. Nauka – to lubię Rożek wyjaśnia młodym odkrywcom zawiłości związane ze wszechświatem i czarnymi dziurami, a także proponuje domowe doświadczenia, których przeprowadzenie pomoże lepiej zrozumieć różne naukowe prawa i zależności.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć